2011. január 14., 11:252011. január 14., 11:25
A fellángolni látszó viták akár váltást is hozhatnak – bár az is igaz, hogy jelen állás szerint mi sem adnánk túl magas szorzót annak, hogy nem a markói politikai irányvonal folytatása letéteményesének tekintett Kelemen Hunor lesz az új elnök. A szövetség kormányszereplése az egyik olyan téma, ami kulcsszerepet kaphat a kampányban.
Paradox módon talán még sohasem volt akkora zsarolási potenciálja, mint ma, nemigen tűnt úgy, hogy bármit képes lehet elérni a koalícióból való kilépés lebegtetésével, hiszen a demokrata-liberálisok foggal-körömmel ragaszkodnak a kormányzati pozíciókhoz – közben pedig épp a koalíciós részvétel miatt csökken a népszerűsége, hiszen a kabinet enyhén szólva nem kápráztatott el zseniális válságkezelő képességével. E helyzetben pedig nem sokat segít az a taktika, amely szerint a kudarcokért és a tehetetlenségért ellenzéki pártokat megszégyenítő hangnemben becsmérlik a PDL-t, siker esetén pedig a kormányszereplés fontosságát mantrázzák.
Előbb-utóbb dönteni kell, hogy képesek-e betömni a lékeket, vagy el kell hagyni a süllyedő hajót, beismerve, hogy az az álláspont, amely csupán a pragmatizmust tartja szem előtt, erkölcsileg végzetesen erodálhatja a szervezetet. A kormányzás gondjai mellett a belső csoportok érdekei és a magyar riválisok jelentette problémák között is lavíroznia kell a szövetségnek. Mozgolódnak a partiumi és a székelyföldi szervezetek is, nagyobb befolyást akarnak, miközben kívülről az MPP, illetve az EMNT ostromolja az RMDSZ által eddig monopolizált magyar képviselet bástyáit.
Az erőből való politizálás, a kompromisszum elutasítása ronthatja az egységes, valamilyen koalíciós formában megvalósuló összmagyar képviselet – egyáltalán a magyar parlamenti képviselet – megvalósulásának esélyeit – az esetleges együttműködés megvalósítására viszont zsigeri ellenszenvet kell leküzdeni egyes megyei RMDSZ-szervezetek és például az EMNT között. Arról nem beszélve, hogy a Fidesszel is meg kell próbálnia rendezni a kapcsolatait. Ezen gondok mindegyike külön-külön sem kevés fejfájást okozhat majd az új elnöknek. Ha most esély mutatkozik megvitatni azokat a problémákat, amelyek az utóbbi években kibeszéletlenül maradtak, az talán valóban valami újnak a kezdetét jelentheti. Ha viszont az érdemi vita elmarad, az aligha csökenti majd azt a benyomást, hogy az RMDSZ – hogy az egyik elnökjelölt szófordulatát idézzük – igazi Dâmboviţa-parti alakulattá vált.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.