Balogh Levente

Balogh Levente

Veszély Keletről

2022. február 25., 09:32

2022. február 25., 09:32

Rég nem volt ennyire veszélyes a helyzet Európában, mint most, azt követően, hogy Putyin orosz elnök elismerte a két, jórészt orosz ajkúak lakta szakadár ukrán régió, Donyeck és Luhanszk „államiságát”, és parancsot adott az Ukrajna elleni támadásra.

Világossá vált: a tárgyalókészség és egyes orosz egységek kivonása az ukrán határ közeléből csupán porhintés volt, Putyin mindenképpen abban látja saját hatalma megszilárdításának alapjait, ha ukrán területek elhódításával hizlalja az orosz nemzeti önérzetet, és távol tartja a maradék Ukrajnát a NATO-tól. A szankciókkal való fenyegetés nem volt elegendő arra, hogy megfékezze az orosz háborús gépezetet.

Vélhetően a Kreml illetékesei előzetesen kitapogatták, hogy a Rogyina dicsőségének növelése legalább időlegesen feledteti az orosz polgárokkal, hogy a nemzetközi gazdasági büntetőintézkedések miatt egy időre még a mostanihoz képest is romolhat az életszínvonal. Ráadásul Putyint a NATO illetékeseinek azon nyilatkozatai is bátoríthatták, amelyek szerint mivel Ukrajna nem tagja a katonai szövetségnek, fegyveresen nem kelnek a védelmére. Természetesen ez a helyes álláspont, hiszen ellenkező esetben brutális háborúra számíthatnánk, de a csakis az erőt tisztelő moszkvai vezetés számára ez nagyjából egyenértékű egy ukrajnai meghívóval az orosz hadsereg számára.

Ennél fogva a várható események kapcsán nagyon sokat számít, mennyire lesznek határozottak és kemények a Moszkva elleni, nem fegyveres válaszlépések. Ha Putyin úgy látja, a Nyugat puhán reagál, akkor kedvet kaphat újabb területek bekebelezésére is, hiszen a cél az, hogy minél távolabb legyenek Moszkvától a nyugati befolyási övezet határai. Ennek nyomán még az sem teljesen kizárható, hogy a Fekete-tenger partvidékén is tovább kíván terjeszkedni, Odesszáig, de ha nem vigyázunk, akár a Duna-deltáig is.

A mostani, nyílt orosz–ukrán háború elsősorban Putyin és az orosz elit felelőssége, de a Nyugat és Ukrajna sem teljesen ártatlan. Egy, a washingtoni és egyéb nyugati kormányokkal baráti viszonyt ápoló Ukrajna kiváló üzleti lehetőségekkel kecsegtet, ezért mindenképpen szerették volna a saját érdekszférájukba terelni, illetve ott tartani.

Emellett a konfliktus élezése most Joe Biden amerikai elnök számára is jól jöhetett. Népszerűsége mélyponton van, országát neomarxista ideológiákon alapuló szélsőséges mozgalmak rombolják, a társadalom kettészakadt, a csúfos afganisztáni fiaskó pedig csak tovább rombolta az ázsióját. Az őszi kongresszusi választásokon a hatalmon levő demokraták csúfos vereségre számíthatnak. Most viszont abban reménykedhetnek, hogy ha sikerül a demokrácia védelmezőjének és a birodalmi agresszió megfékezőjének feltüntetni a demokrata adminisztrációt, az visszahozhatja az esélyeket. Vagyis igazából a Nyugat számára sem az ukránok jóléte és biztonsága a fontos, hanem a saját rövid távú politikai és hosszú távú gazdasági érdekek, amelyeket Ukrajna és annak vezetői a legmesszemenőbbekig kiszolgálnak. Azt se felejtsük el, hogy Amerika számára könnyű az oroszok ellen agitálni Európában, amikor számára nem létfontosságú az orosz gáz – az viszont már inkább, hogy az orosz energiahordozó helyett a saját, cseppfolyósított földgázát adhassa el Európában.

Ukrajna kapcsán pedig nem lehet elégszer leírni, hogy miközben agresszió áldozata, maga is agresszor, a legutolsó, soviniszta diktatúrák eszközeit alkalmazza az országban élő kisebbségek ellen. Az, hogy a demokráciáért és a jogállamiságért más esetekben oly aktívan aggódó Nyugat ezt szó nélkül tűri, ismét csak jelzi az ukrajnai polgárok „keleti despotizmussal” szembeni megvédése szándékának őszinteségét.

De ne essünk egyes, a putyini retorika bűvkörébe került honfitársaink hibájába sem, akik azt várják, hogy ha ismét orosz befolyás alá kerülne a térség, a magyarok számára eljönne a Kánaán. Nem, Putyin nem adná vissza Erdélyt, legfeljebb ugyanolyan vazallusállamok lennénk mind a térségben, mint jelenleg Fehéroroszország. Ne feledjük egy pillanatra sem: bármit is mond Putyin az orosz „biztonsági igényekről”, csak az orosz birodalmi érdekekről van szó.

1989 előtt a térség népei megtapasztalhatták, milyen orosz befolyás alatt élni – és ne higgyük, hogy az orosz birodalmi gondolkodás ma eltérő az akkoritól. Csak ma éppen nem a kommunizmus ideológiája vezérli. Éppen ezért most közös érdek összezárni Moszkvával szemben, mert közös érdek, hogy az orosz befolyási övezet határa minél keletebbre húzódjon tőlünk. De persze közben a másik végletbe sem szabad beleesni, abba, hogy tőlünk több ezer kilométerre Nyugatra levő országok kritikátlan kiszolgálóivá váljunk. Ellenkező esetben továbbra is kénytelenek leszünk eltűrni, hogy keleti vagy nyugati „birodalmi” központokból akarják az ütemet diktálni számunkra, és önkényesen jókra és rosszakra felosztani a térség nemzeteit.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.