VEZÉRCIKK – Meglehetősen indulatos és elrugaszkodott reakciók láttak napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a romániai bíróság betiltotta a csíkszentsimoni sörgyár két és fél éve piacra dobott termékének palackozását.
2017. január 29., 21:142017. január 29., 21:14
A felháborodás bizonyos fokig érthető, hiszen az Igazi Csíki Sör rövid idő alatt közismert márkanévvé, Erdély-szerte, sőt Magyarországon is kedvelt termékké, amolyan siculikummá nőtte ki magát. Megkérdőjelezhető a Heineken multinacionális társaság által kezdeményezett márkanévvitában született jogerős ítélet megalapozottsága is, hiszen köztudott, hogy az európai márkahivatal már megállapította, miszerint az Igazi Csíki Sör és a holland multi terméke, a Ciuc Premium között sem megjelenésében, sem kiejtésileg, sem tartalmilag nem áll fenn hasonlóság. Vagyis hogy a két termék nem ugyanaz.
A marosvásárhelyi táblabíróság mégis úgy ítélte meg, hogy az egyik termék román elnevezésének jogi védelme kiterjed a másik köznyelvben használt magyar megnevezésére is, ami persze nem áll meg a lábán. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni viszont, hogy a csíkszentsimoni sörmanufaktúra tulajdonosa a márkanév kiválasztásakor eleve a piacon már korábban meglévő sörmárkát, vagyis a konkurenciát tekintette viszonyulási alapnak, ami még akkor sem bizonyult szerencsés lépésnek, hogy az Igazi Csíki mindenekelőtt a multival támadt konfliktus okán kedveltette meg magát hamar a fogyasztóközönséggel.
Az előzmények ismeretében erős kifejezés politikai döntésként, a Székelyföld elleni támadásként beállítani a bíróság ítéletét. Joggal és okkal lehet szidni a román államot a kisebbségekkel kapcsolatos homogenizációs politikája miatt, ám erős túlzás magyarellenes összefogást, a Székelyfölddel és az ottani autonómiatörekvésekkel szembeni hatalmi fellépést láttatni két kereskedelmi társaság vitájában hozott verdikt mögött. Gondoljunk csak bele, mennyire veszi komolyan Bukarest az erdélyi magyarok jogköveteléseit azok után, hogy egyik nap a marosvásárhelyi katolikus gimnázium létrehozása ügyében indított ügyészségi eljárás, a másik nap pedig az Igazi Csíki Sör előállításának betiltása ellen vonulnak utcára, és mindkét esetben a román hatóságokat kárhoztatják. (Lásd a Jobbiknak a szegedi román konzulátus előtt rendezett megmozdulását.)
Nagyon fontos az erdélyi, székelyföldi magyar vállalkozások megerősödése, saját terméktárunk gazdagítása és védelme, éppen ezért reméljük, a székelyföldi manufaktúra tulajdonosa megoldást, esetleg új nevet talál legismertebb terméke forgalmazásához. Ám nem mindig szerencsés keverni az üzletet a (nemzet)politikával. Még akkor sem, ha tudjuk, melyik is az igazi.
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!