Pataky István

Pataky István

Uniós csőd járványkor

2020. március 19., 09:07

2020. március 19., 09:07

Minden jel szerint messze még a koronavírus-járvány vége, a gazdasági és egyéb következményekről jósolni is felesleges. De az már most nyilvánvaló, hogy a nemzetközi szervezetek intézményes keretei közötti, erősen szabályozott együttműködés gyakorlatilag csődöt mondott.

 Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) lassan, hiteltelenül, karizmatikus megszólalók hiányában elkeserítően szürkén reagált a járványra. A WHO anyaszervezete, a már jó ideje csak egy hangzatos gittegyletként tevékenykedő Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) egyszerűen eltűnt a képből. A Európai Unió, amely a migránsválság idején rossz döntések sorozatát hozta, most egész egyszerűen lefagyott. Intézményeinek vezetői megkésve tettek semmitmondó nyilatkozatokat, nemcsak stratégiára, de bátorító nyilatkozatokra sem tellett tőlük.

Az egyes országok magukra maradtak. Kizárólag saját hatáskörben igyekeztek és igyekeznek kezelni a válságot, felemás sikerrel. Olaszország számára a baj kellős közepén derült ki, hogy Brüsszel inkább akadályozza, mint segíti a megoldáskeresésben. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (ECB) elnöke egy héttel ezelőtt jelentett be intézkedéseket a koronavírus-járvány okozta problémák ellensúlyozására. Csakhogy egy elszólásban hozzátette: a banknak nem feladata az állampapírpiacokon mutatkozó hozamkülönbségek bezárása. A megjegyzés azt sugallta, hogy az ECB visszavonulhat a hitelező szerepéből Olaszország esetében. Lagarde nyilatkozata eladási hullámot indított el a kötvénypiacokon, s majdnem bedöntötte az amúgy is gyengén álló olasz állampapírok árfolyamát, pedig a kijelentés elhangzásakor már nyilvánvaló volt az itáliai gazdaság drámai helyzete a koronavírus-járvány miatt. Rómában óriási felháborodást keltett a nyilatkozat, a teljes politikai elit vesztette el pillanatok alatt bizalmát az EU-ban. Néhány nappal később az ECB elnöke elnézést kért a bank kormányzótanácsának többi tagjától a baklövés miatt.

Az unió botladozásaival párhuzamosan viszont meglepően jól működik az elsősorban saját polgáraik érdekeit szem előtt tartó tagállamok együttműködése. A válsághelyzet mostani, kezdeti stádiuma azt mutatja, hogy az országok között zökkenőmentesebben születhetnek gyors, egymást segítő döntések, mint az EU bürokratikus, túlbonyolított, éppen ezért lassan reagáló intézményrendszerében. Az utóbbi időben mélyponton lévő magyar–román viszonylatban történt az egyik leglátványosabb példa az olajozott megoldáskeresésre. A járványválság okozta súlyos helyzetet, a román állampolgárok tömeges fennakadását a lezárt osztrák–magyar határnál kétoldalú külügyminiszteri, majd miniszterelnöki egyeztetésekkel sikerült feloldani.

A koronavírus előbb vagy utóbb lecseng, de bizonyosan nyomot hagy a nemzetközi, európai diplomáciában. A mostani közös baj összeránthatja az öreg kontinens államait, de csapást mérhet az intézményesített globális együttműködésre és az Európai Unióra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.