Kiss Judit
2022. október 16., 19:542022. október 16., 20:22
2022. október 16., 19:542022. október 16., 20:22
Úgy tűnik, sajnos ismét a figyelem fókuszába kerül a romániai kórházi fertőzések felkiáltójeles témája, amely az elmúlt években több ízben is port kavart, aggályokat vetett fel az egészségügyi intézmények biztonságosságával kapcsolatban.
A napokban derült ki, hogy erdélyi városokban követelt életeket a tömeges kórházi fertőzés: a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív osztályán öt beteg hunyt el, és Kolozsváron is történhetett hasonló tragédia – több szülő azt állítja, hogy újszülött gyermekük fertőzés miatt vesztette életét a Kolozs Megyei Sürgősségi Kórházban. Nagyon szomorú belegondolni, hogy két olyan városról van szó, amelyek Románia-szinten híresek klinikáikról, egészségügyi ellátásuk viszonylag magas nívójáról. De nemcsak a nagyobb kórházi hálózattal rendelkező városokban történt ilyesmi: év elején például a csíkszeredai szemészeten esett meg, hogy többen elveszítették látásukat bakteriális fertőzés miatt.
Bár a hasonlóan szomorú kimenetelű események nyomán általában megindul intézményi – és magasabb szinten is – a további tragédiák elkerülését célzó „nyomozás”, felelősök keresése, a körülmények tisztázása, a vizsgálatok végeredményéről legtöbbször nem értesül a közvélemény. Vagy nem derül ki az ok, vagy ha kiderül – és ezt nem a rosszhiszeműség, hanem inkább a hazai viszonyokat ismerő racionalitásunk mondatja velünk – nem válik publikussá. A marosvásárhelyi kórházban az ellenőrzések után levonták a következtetést, hogy az intenzív osztály „nem nyújt optimális feltételeket” a betegellátáshoz.
Ami ennél is szomorúbb: az egészségügyi államtitkár szerint az illető kórház azon – kevés – hazai egészségügyi intézmények közé tartozik, amelyek jelentik a kórházi fertőzéses eseteket. Ha így áll a dolog, felmerül a kérdés: mi rejtőzhet a jéghegy csúcsa alatt? Vajon hány olyan fertőzéses eset történhet a hazai kórházakban, amit nem is jelentenek, így titokban maradnak? És ami a legszorongatóbb kérdés: hogyan is bízhatna meg a szerencsétlen hazai páciens az egészségügyi rendszerben, amire rá van utalva?
A vásárhelyi eset ezen túl még azért is okot adhat elkeseredésre, mert épp a városban működik azon hat hazai intézmény egyike, amelyekben kísérleti projektet indítottak a kórházi fertőzések csökkentése, megelőzése érdekében. Az európai finanszírozású projekt fő célja az antimikrobiális rezisztencia korlátozását célzó országos stratégia kidolgozása, és maga az egészségügyi miniszter mondta múlt hónap végén, hogy nagy reményeket fűz a kezdeményezéshez.
A fertőzés miatti halálesetek kapcsán a kedélyeket csillapítandó az államtitkár arra kérte az embereket, bízzanak meg a klinikai intézményben, ahol a halálesetek történtek, mert a kórház kivételes módon igyekszik a legnagyobb mértékben javítani a betegellátást. (Vajon mi mást is tehetne a páciens, minthogy ahogy tőle telik, igyekszik hitelt adni a kórházaknak?) Abban egészen biztosak lehetünk, hogy számos fronton küzdenek a hazai egészségügyben azért, hogy javítsanak a betegellátás biztonságosságán, körülményein. De a jelek szerint ez sajnos még nem elég ahhoz, hogy ne féljen a lakosság mindattól, ami a kórházakban vár(hat) rá.
Balogh Levente
Miután a valóság Călin Georgescu személyén keresztül jókorát rottyantott a romániai közélet ventilátorába, az ember igyekszik nagyon óvatosan jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatosan, mi várható a vasárnapi parlamenti választáson.
Páva Adorján
JEGYZET – Gyermekkorom nyári vakációiban több hetet nagyszüleim tanyáján töltöttem, a román–magyar határ közvetlen közelében. Gyerekkorom egyik „legmerészebb” tetteként átpisiltem Magyarországra.
Gazda Árpád
Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
szóljon hozzá!