Kiss Judit
2022. október 16., 19:542022. október 16., 19:54
2022. október 16., 20:222022. október 16., 20:22
Úgy tűnik, sajnos ismét a figyelem fókuszába kerül a romániai kórházi fertőzések felkiáltójeles témája, amely az elmúlt években több ízben is port kavart, aggályokat vetett fel az egészségügyi intézmények biztonságosságával kapcsolatban.
A napokban derült ki, hogy erdélyi városokban követelt életeket a tömeges kórházi fertőzés: a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív osztályán öt beteg hunyt el, és Kolozsváron is történhetett hasonló tragédia – több szülő azt állítja, hogy újszülött gyermekük fertőzés miatt vesztette életét a Kolozs Megyei Sürgősségi Kórházban. Nagyon szomorú belegondolni, hogy két olyan városról van szó, amelyek Románia-szinten híresek klinikáikról, egészségügyi ellátásuk viszonylag magas nívójáról. De nemcsak a nagyobb kórházi hálózattal rendelkező városokban történt ilyesmi: év elején például a csíkszeredai szemészeten esett meg, hogy többen elveszítették látásukat bakteriális fertőzés miatt.
Bár a hasonlóan szomorú kimenetelű események nyomán általában megindul intézményi – és magasabb szinten is – a további tragédiák elkerülését célzó „nyomozás”, felelősök keresése, a körülmények tisztázása, a vizsgálatok végeredményéről legtöbbször nem értesül a közvélemény. Vagy nem derül ki az ok, vagy ha kiderül – és ezt nem a rosszhiszeműség, hanem inkább a hazai viszonyokat ismerő racionalitásunk mondatja velünk – nem válik publikussá. A marosvásárhelyi kórházban az ellenőrzések után levonták a következtetést, hogy az intenzív osztály „nem nyújt optimális feltételeket” a betegellátáshoz.
Ami ennél is szomorúbb: az egészségügyi államtitkár szerint az illető kórház azon – kevés – hazai egészségügyi intézmények közé tartozik, amelyek jelentik a kórházi fertőzéses eseteket. Ha így áll a dolog, felmerül a kérdés: mi rejtőzhet a jéghegy csúcsa alatt? Vajon hány olyan fertőzéses eset történhet a hazai kórházakban, amit nem is jelentenek, így titokban maradnak? És ami a legszorongatóbb kérdés: hogyan is bízhatna meg a szerencsétlen hazai páciens az egészségügyi rendszerben, amire rá van utalva?
A vásárhelyi eset ezen túl még azért is okot adhat elkeseredésre, mert épp a városban működik azon hat hazai intézmény egyike, amelyekben kísérleti projektet indítottak a kórházi fertőzések csökkentése, megelőzése érdekében. Az európai finanszírozású projekt fő célja az antimikrobiális rezisztencia korlátozását célzó országos stratégia kidolgozása, és maga az egészségügyi miniszter mondta múlt hónap végén, hogy nagy reményeket fűz a kezdeményezéshez.
A fertőzés miatti halálesetek kapcsán a kedélyeket csillapítandó az államtitkár arra kérte az embereket, bízzanak meg a klinikai intézményben, ahol a halálesetek történtek, mert a kórház kivételes módon igyekszik a legnagyobb mértékben javítani a betegellátást. (Vajon mi mást is tehetne a páciens, minthogy ahogy tőle telik, igyekszik hitelt adni a kórházaknak?) Abban egészen biztosak lehetünk, hogy számos fronton küzdenek a hazai egészségügyben azért, hogy javítsanak a betegellátás biztonságosságán, körülményein. De a jelek szerint ez sajnos még nem elég ahhoz, hogy ne féljen a lakosság mindattól, ami a kórházakban vár(hat) rá.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
szóljon hozzá!