2011. május 13., 10:042011. május 13., 10:04
Egy szociáldemokrata képviselő szerint ugyanis törvénybe kellene foglalni, hogy a jövőben minden külföldi filmet szinkronizáljanak román nyelvre, mivel szerinte a felirattal ellátott filmekből idegen szavakat, kifejezéseket tanulnak a nézők, ezek beépülnek a közbeszédbe, degradálva így a saját nyelvet.
Azért nem gondoltam volna, hogy a mikrofon akár erősebb is lehet, mint egy AK–47-es gépkarabély. Az pedig végképp nem jutott eszembe, hogy a román nemzet attól válik majd sikeressé a 21. században, ha Tarantino legújabb filmjében román nyelven vágnak egymás fejéhez válogatott szitkokat a szereplők. Ha ugyanis úgy működne minden, ahogy azt a román politikus elképzeli, akkor például nekünk, magyaroknak minimum három tenger mosná manapság is a partjainkat (de az is lehet, hogy óceánok is jelentkeznének erre a nemes feladatra), bennünket irigyelne a világ, és Németország megalázkodva kuncsorogna felvételért a Magyar Birodalomba, hiszen szinkron terén speciel mintegy hetven éve nagyhatalom vagyunk.
Jómagam amúgy – bár tény, hogy az eredeti nyelven sugárzott filmek segíthetnek a nyelvtanulásban – nem látok kivetnivalót a jó szinkronban, igaz, születésem óta úgy szocializálódtam, hogy az amerikai színészek is magyarul szólalnak meg. Ezért számomra a terminátor csakis Gáti Oszkár, Bruce Willis pedig kizárólag Dörner György hangján szólalhat meg, mivel a magyar hang teljesen eggyé olvadt a karakterrel. Mai napig ható trauma volt, amikor a 90-es évek elején először láttam angolul az addig csak a rímhányó Romhányi József zseniális, verses fordításában hallott Frédi és Béni, a két kőkorszaki szaki (vagyis a Flintstone család) kalandjait, és rádöbbentem: szinkron, illetve Csákányi László és Márkus László hangja nélkül bizony átlagosan butácska kis rajzfilmről van szó. Mindemellett még egyszer sem éreztem úgy, hogy most keményen megerősödtem magyarságomban, amikor Schwarzenegger a Terminátorban az „I’ll be back!” helyett úgy köszönt el, hogy „Még visszajövök!”, és akkor sem éreztem jobban, hogy ereimben igaz szittya vér lüktet, amikor Darth Vader Hollósi Frigyes hangján tudatta Luke Skywalkerrel, hogy ő az apja.
A jó szinkron nem feltétlenül ördögtől való, de valószínűleg a románok sem attól kerülnek majd jobban szinkronba saját nemzeti identitásukkal.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!