Makkay József
2021. április 19., 09:41
2021. április 19., 09:41
A koronavírus-járvány kitörése óta Európa-szerte megerősödött a helyi termékek fogyasztása iránti igény. Mindez együtt járt a tavaly tavaszi korlátozások bevezetésével, amikor a nagy európai forgalmi káosz miatt sok külföldről érkező áru nem jutott el idejében a fogyasztókhoz. A világméretű válsággá terebélyesedő pandémia egyre több ország vezetőit döbbentette rá arra, hogy minden eszközzel bátorítani kell a helyi élelmiszer-termelést. E „mozgalomból” ismét Románia maradt ki.
Ha bepillantunk a hazai élelmiszerellátás hátterébe, és szemügyre vesszük a rendelkezésre álló különböző statisztikákat, elképesztő látvány körvonalazódik: alig van olyan élelmiszer, amiből az ország önellátó lenne. A sertéshús kétharmadát importáljuk, de hatalmas mennyiségű áru érkezik más húsokból is. A piacot elönti a lengyel, az egyiptomi és más országokból származó krumpli, miközben néhány erdélyi megye pityókatermelése bőven elegendő lenne a hazai szükséglet fedezésére.
Még tragikusabb a helyzet az alma és körte importjával, ahol a hazai kínálatban elvétve találunk helyi termelőktől származó gyümölcsöt. De bármelyik területét is nézzük a hazai élelmiszeriparnak, nem találunk olyan ágazatot, ahol kellő mennyiségű helyi alapanyag – tej, hús, tojás, gabona, zöldség, gyümölcs – feldolgozásával fedezni lehetne a hazai élelmiszer-szükségletet.
Nem véletlenül alakult ez így: a kilencvenes évek második felétől az élelmiszerimportot felügyelő hazai maffia – amelynek tagjai között szép számmal voltak politikusok is – olyan helyzetet teremtett az országban, amely több százezer gazda visszalépését, és a gazdálkodásról való lemondását okozta. A hazainál gyengébb minőségű, agyonvegyszerezett és sokszor feketén, vámilletékek meg áfa nélkül behozott török zöldséggel az ország több régiójában a gazdák tízezreinek biztos megélhetést nyújtó zöldségtermesztést küldték padlóra. A sorban következett a tejtermelés felszámolása, amikor két évtized alatt falvaink nyolcvan százalékából eltűntek a tehéncsordák, de padlóra került a sertéságazat és a mezőgazdaság többi területe is, ahol korábban szép terméseredményekről és a belső piac ellátásáról szóltak a hírek.
Erre a lecsupaszított agrárágazatra telepedett rá az európai uniós tagság illúziókat áruló egységes piacával, ahol semmi nem az, aminek látszik. Ezúttal csupán a mezőgazdaságra szorítkozva: Románia európai uniós tagságának eddigi 14 éves hozadékáról pontos képet kapunk nagyáruházaink kínálatából, ahol egyre ritkább a hazai alapanyagból készülő élelmiszer. Sajnos, a romániai szabályozások nem követelik meg az alapanyag származási helyének feltüntetését a végterméken. Ha erre köteleznék az élelmiszer-feldolgozó nagyvállalatokat, egészen elképesztő eredménynek lehetnénk tanúi: a történetesen itthon előállított húsárukba zömében külföldről származó hús kerül. De ugyanez a helyzet a tejtermékek piacán is, ahol csupán néhány kisebb tejipari vállalat „kínlódik” a hazai tehéntartó gazdaságok tejének begyűjtésével, míg a nagy tejfeldolgozó üzemek importtejből és külföldről származó tejhelyettesítő adalékanyagokból gyártják kétes minőségű termékeiket.
E lehangoló helyzetben sokan megmosolyogják a magukra maradt kistermelők önszerveződését, akik közös honlapokkal és minimális költségvetésű hirdetési felületekkel próbálják felhívni magukra és házi termékeikre a figyelmet. Nincs könnyű dolguk, hiszen a nagyáruházak által uralt hazai élelmiszerpiacon mindenki ott „tart be” nekik, ahol tud. A romániai hatóságok annyira közömbösek vagy rosszindulatúak irányukban, hogy az utóbbi években néhány civil szervezet elköteleződésének köszönhetően kialakult termékvásáraikat sem tarthatták meg. Az elmúlt egy esztendőben mindössze pár kivétel volt.
Romániában tehát szó sincs arról, hogy a hatóságok újragondolnák a külföldről érkező és az olcsósága miatt jórészt gyenge minőségű import élelmiszer lecserélését hazaira. Ez stratégiaváltást, azaz a hazai gazdák előnyben részesítését követelné meg az élelmiszer címszó alatt jórészt „szemetet” áruló áruházláncok ellenében. Úgy tűnik, ebben a váltásban a mai kormány sem partnere a gazdáknak.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
szóljon hozzá!