Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Számszerűsített korrupció

2021. július 06., 08:57

2021. július 06., 08:57

Hol vannak már azok a régi (szép?) idők, amikor magas rangú politikusok – kormányfők, miniszterek, honatyák, vezető beosztású önkormányzati képviselők – adták egymásnak a kilincset az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) székházaiban? Amikor neves közéleti személyiségeket bilincsre verve szállítottak a nyomozó hatóság bukaresti központi irodájába, ahol újságírók hada, kamerák kereszttüze fogadta a meggyanúsítottakat, akik fölött jóformán azonnal pálcát tört a közvélemény. Nem számított, ha aztán évekkel később esetleg felmentő ítélet született néhány, csúszópénz elfogadásával megvádolt esetében, ezzel már a kutya se törődött, a nyilvánosság „megkapta a magáét”.

A több mint másfél évtizeddel ezelőtt elkezdődött romániai korrupcióellenes hadjárat hatalmas lavinaként söpört el mindent és mindenkit maga előtt, hosszú ideig ez tematizálta a közéletet, az életszínvonal, az infláció vagy a drágulás már kevésbé.

Na és hol tartunk 2021-ben, amikorra jelentősen alábbhagyott a korábbi hadjárat elánja, és alig beszélünk róla? Pontosabban hová jutottunk a nagy korrupcióellenes leszámolással, milyen mértékben történt meg a romániai társadalom annyira várt megtisztulása? A kérdést nem könnyű megválaszolni, hiszen bármennyire is születnek rendszeresen felmérések, barométerek, ún. érzékelési indexek, a korrupció mértékét nehezen lehet számszerűsíteni, rangsorolni. Persze, kapunk ilyen jellegű kapaszkodókat is. Például a DNA vezetője által nemrég ismertetett beszámoló szerint az elmúlt hat esztendő alatt 1 milliárd euró értékben adtak és kaptak kenőpénzt Romániában, bizonyos gyanúsítottak pedig nagyobb vagyonnal rendelkeznek, mint a korrupcióellenes ügyészség éves költségvetése (ami 2020-ban mintegy 40 millió euróra rúgott).

A tavaly a DNA által összeállított vádiratok ügyében kihirdetett végleges bírósági ítéletek ugyanakkor 105 millió euró értékű vagyon elkobzásáról is rendelkeztek. De vannak uniós szinten közzétett statisztikák is, amelyek szerint az EU-ban 904 milliárd, ezen belül Romániában 38,6 milliárd euró veszteség keletkezik évente a korrupciós, vagy a jelenséggel összefüggő bűncselekmények miatt. Mármost jöhet a számolgatás, hogy ezekből az összegekből hány kilométernyi autópályára, gáz-, víz- és csatornahálózatra, kórházra, iskolára futná, minden bizonnyal rohamléptekben bővülne az infrastruktúra.

A száraz, sok esetben becsléseken alapuló adatokon túlmenően azonban a korrupció mértékének, egy ország korruptságának igazi fokmérője maga a társadalom közérzete. Nagy kérdés, mit gondol a legendás hazai korrupcióról a romániai lakosság, érzi-e a jelenség visszaszorulását, az önmegtisztulási folyamatot a megannyi bilincscsörgés, a számtalan elítélt politikus jellemezte korrupcióellenes küzdelem közepette. Merthogy a nagykorrupció leverése – legalábbis annak kísérlete – nem minden, az a jéghegy csúcsa csupán, a jelenség alsó szinten, a vékonyabb borítékokkal kezdődik. E téren nem jó jel, hogy a romániai társadalom úgy érzékeli: a koronavírus-járvány fokozta a korrupciót, és nagyon sokan csak kenőpénz árán jutottak hozzá különböző egészségügyi szolgáltatáshoz.

Az igazán lényeges tehát, hogy mit gondolnak az emberek a korrupcióról, hogyan viszonyulnak a jelenséghez, igénylik-e azt, hogy mindenki kizárólag érdemei szerint jusson álláshoz, tisztséghez, és ne legyenek olyanok, akik megvásárolnak maguknak pozíciót, előnyt, bármit. Merthogy egy rokoni, politikai alapon vagy anyagi juttatás fejében zsíros álláshoz juttatott tisztségviselő vitathatatlanul jól jár az így megszerzett állással, ettől azonban még nem válik kompetenssé, így a vízügyi igazgatósághoz beejtőernyőzött pincérnő hozzá nem értése – lásd mondjuk az elmúlt időszak viharai nyomán levonult árhullámot – adott esetben katasztrófához vezethet, nem beszélve az állami költségvetés számára okozott veszteségekről. Tehát így is, úgy is a mi kárunkra, valamennyiünk zsebére megy.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.