Pataky István
2021. november 11., 09:18
2021. november 11., 09:18
Mielőtt bármilyen elemzésszerű jósolgatásba kezdenénk a nemzeti liberálisok és szociáldemokraták nagykoalíciós kormányával kapcsolatban, érdemes figyelembe venni azt, hogy ami az utóbbi hetekben, hónapokban történt a bukaresti politikában, az szembemegy minden észérvvel, így az események logikus keretekben történő értelmezése lehetetlen.
Most épp gőzerővel zajlanak a tárgyalások a két nagy párt, illetve az RMDSZ között az új kabinetről, de ez tulajdonképpen semmit nem jelent. Azt sem lehet kizárni, hogy a PNL, és a golfütős antistratéga, Klaus Iohannis még mindig csak időhúzásra játszik, így elmarad a végső összeborulás.
Mindenesetre egy RMDSZ-szel kiegészülő PNL–PSD-koalíciónak tán sosem volt akkora esélye, mint most. Hogy ez a szavazók arcul köpése és a képmutatás netovábbja? Előbbire igen, utóbbira nem a válasz. Képmutatás ugyanis korábban történt. Akkor, amikor a PNL politikusai, élükön a szász román államfővel hisztériás rohamokkal reagáltak a PSD minden kormányzati lépésére, a jogállam hamis védelmét hirdették, vörös pestiseztek. Tették mindezt az USR akkori naiv, radikális, csillogó szemű szavazótáborának megszerzése céljából.
Bármit is nyilatkozzanak politikusaik, a PNL és a PSD két ideológiamentes formáció. Nincs közük jobb- és baloldalisághoz, konzervativizmushoz, kereszténydemokráciáshoz, liberalizmushoz vagy szociáldemokráciához. A legtökéletesebb átfedést közöttük Traian Băsescu egykori pártja, a PNL-be olvadó, s aztán ott tovább élő demokrata-liberális tábor képezi, amely ugye, a PSD-ből kiváló Demokrata Párt örököse. Kizárólag a szavazóknak, illetve a külföldnek szóló témák természetesen bármikor látványos viták tárgyát képezhetik.
Ilyen volt például nem is olyan régen az európaiság kérdése. A PNL azzal jajveszékelt, hogy a PSD az ország kivezetését tervezi az Európai Unióból, a játékba Brüsszel is beszállt egy kicsit, amire már a mélyállam igazságszolgáltatós, titkosszolgálatos szekciója is lépett, s Liviu Dragneát eltávolították a színről, kezelhetőbbé, kényelmesebb potenciális partnerekké téve ezáltal az EU elhagyását amúgy egy pillanatig sem tervező szociáldemokratákat. Ez volt a csúcsra járatott képmutatás időszaka. Most a helyreállítási alapokból érkezhető pénz szagára gyülekező csapatok őszinte sorakozóját látjuk.
Közben zajlott és zajlik az USR „betörése”. A kormánykoalíción belül ez nem ment a tervek szerint, aminek oka elsősorban a közepesen teljesítő USR-es miniszterek kiszámíthatatlansága volt. Kissé elkésetten jött a váltás Dacian Cioloșsal, aki megnyilatkozásai ellenére már hasonló kotta szerint játszik, mint a „rendszer” főszereplői. Vatrás múltja nem gátolja abban, hogy most épp nagyon európai ellenzékit játsszon, de ővele egy-két éven belül akár jól beilleszthető puzzle-darabbá, azaz koalícióképessé is finomulhat az USR.
Ahogyan a PNL és PSD közötti, az RMDSZ-szel kiegészülő koalíció megkötése sem biztos, úgy az esetleges intézményesített hárompárti kormányzás stabilitására sincs garancia. A politikusi réteg középszerűsége, az államfő által az utóbbi hónapok folyamán bemutatott politikai analfabetizmusa mellett nincs az a széles parlamenti többség, amely ne omolhatna össze pillanatok alatt valamiféle öncélú érdekhez való kisstílű ragaszkodás miatt.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
szóljon hozzá!