2011. január 21., 10:472011. január 21., 10:47
Arról a szőnyegről van szó, amelyet a magyar európai uniós elnökség alkalmából helyeztek el a magyar illetékesek Brüsszelben, az Európai Unió Tanácsának épületében. A nagyméretű alkotáson számos kulturális és történelmi témájú ábrázolás látható, Szent István, Szent László és Hunyadi Mátyás arcmásától Széchenyi és Liszt képén át a Lánchídig rengeteg olyan személyiség, alkotás vagy találmány látható rajta, ami nemzetünk történelméhez kapcsolódik.
A probléma – még – nem ezek miatt merült fel, hanem egy térkép miatt, amely az 1848-as forradalom kapcsán került a szőnyegre, és amely az akkori Habsburg Birodalmat ábrázolja, benne Magyarországgal. Ettől egy szlovák és egy román EP-képviselő nyomban nemzetiöntudat-túltengést kapott, és elkezdtek panaszkodni, hogy ezek a magyarok sohasem nyugszanak, ismét irredenta törekvések mérgezik a kontinens amúgy idilli, békés egymás mellett éléstől és toleranciától kristálytisztává tett levegőjét. A politikusoknak konkrétan a történelmi tényekkel támadt vitájuk, ugyanis azt kifogásolják, hogy a térkép Magyarországot nem a mai határai között ábrázolja, hanem a Trianon előtti állapotokat rögzíti, ergo a mai Szlovákia és Románia egy részét is magában foglalja.
Az a baj, hogy nem tudom, egyáltalán lehetséges-e olyan megoldást találni, ami az ilyen frusztrált embereket valamilyen formában kielégítené. Hiszen a magyar nemzeti identitás egyik igen fontos építőköve az 1848-as forradalom idején létrejött nemzeti egység, amikor egy világ adózott elismeréssel annak a nemzetnek, amely a leghosszabb ideig állt ellen az önkénynek. Ennek az ábrázolása meglehetősen nehéz lenne úgy, hogy a mai, Battonyától Nemesmedvesig tartó országot mutatjuk meg, és meghamisítva a történelmet, arról beszélünk, hogy a téli hadjárat idején Guyon Richárd a szlovákiai Branyiszkónál tört át 1849. február 5-én. Attól, hogy egy igazságtalan diktátum nyomán a nagyhatalmak szétszabdalták az országot, a diktátum előtti időszak történelme még nem válik semmissé. Igaz, tulajdonképpen tényleg a mi hibánk a botrány. Ha már szőnyegen jelenítjük meg magunkat, ne csodálkozzunk, ha minden arra járó frusztrált szerencsétlen belénk akarja törölni a lábát.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.