Makkay József
2020. február 17., 08:162020. február 17., 08:16
Közpénzből kórházat, iskolát építő vagy utcát korszerűsítő politikust ünnepelni annyit tesz, mintha dicsérnéd a pénzedet kiadó bankautomatát. A román nyelvű mém a napokban jött velem szembe az interneten a nyár eleji helyhatósági választásokra hajazó kampány előhírnökeként. Tömören benne van a lényeg. Egy polgármesterrel vagy egy helyi önkormányzati képviselővel szemben ezek természetes elvárások.
A mém üzenetével ellentétben, sajnos, az élet nálunk nem így működik. Olyan emberként, aki sokat utazik Erdélyben, két kezemen meg tudnám számolni, hogy például száz polgármesterből hányat választanék újra. Többségük olyan román vagy magyar politikus, aki négyéves mandátuma alatt semmi érdemleges, figyelemre méltó munkát nem végzett el abból, amiért a helyi választók a neve mellé nyomták a pecsétet.
Településeink zöme elképesztően rendezetlen. A tavaly nyárról vagy őszről itt maradt gazt senki el nem takarítja. Hogy csak egy ilyen „apróságot” tegyek szóvá.
Nemrég Kalotaszentkirály-Zentelkén jártam, amely a teljes Kalotaszeg legrendezettebb faluja. A község falvaiban nemcsak szemetet és gazt nem láttam az utcákon, hanem düledező kerítést vagy omladozó házfalat sem. Pedig nem tett csodát az RMDSZ-es polgármester. Amikor húsz évvel ezelőtt először megválasztották, vette a fáradtságot, és elolvasta azokat a román jogszabályokat, amelyek az ő munkáját és a település életét meghatározzák, és ezeket alkalmazta. Ha kellett, büntetett, vagy „csak” felszólításokat küldött azoknak, akik a helyi önkormányzat által megszavazott határozatokat nem tartották be. És láss csodát, pár év alatt mindenki számára természetes jelenséggé vált a rend. A község Észak-Erdély egyik leghíresebb turisztikai központjává vált azok számára, akik a falusi turizmust kedvelik. De említhetném Koltó polgármesterét is, aki egy nagyon gyenge teljesítményű RMDSZ-es elöljáró ellenében nyert két mandátummal ezelőtt függetlenként, és azóta ő is csodát tett a településén. Az ő munkája ráadásul azért volt nehezebb, mert megyei és országos szinten nem számíthatott olyan pártok támogatására, amelyeknek beleszólásuk volt az állami pénzek leosztásába. Más lehetősége nem maradt, mint az európai uniós pályázatokba „menekülni”. Két mandátum alatt az összes máramarosi község közül ő hívta le a legtöbb uniós támogatást. Még mondhatnék Erdélyből néhány ilyen RMDSZ-es vagy ellenzéki polgármestert, de nem sokat. A többség szépen elvan a megemelt önkormányzati fizetésekkel, csak éppen a településén nem látszik fejlődés.
Lehet persze azon siránkozni, hogy Románia korrupt, balkáni ország, ahol sem helyi, sem megyei, sem országos szinten nem haladunk semerre, de ezzel nem oldunk meg semmit. A politikusi siránkozással csak egy dolgot lehet elérni: a fiatalok közül még többen elmennek, településeink még jobban kiürülnek, még nagyobb lesz a kilátástalanság. Miközben az előző két pozitív példa is bizonyítja, mennyire más lehet egy település arculata, ha a község vagy a város élére hozzáértő, jövőtervezési képességgel megáldott embert talál és választ meg vezetőnek a helyi közösség.
Persze könnyű ezt mondani, és sokkal nehezebb elejét venni a kontraszelekciónak. De erre is van járható út. Kalotaszentkirályon például 1992 óta mindig előválasztással döntötte el a helyi közösség, hogy ki kerüljön fel a helyi tanácsosok listájára, illetve ki induljon a polgármesteri székért. Tudjuk, hogy sok településen soha nem működött az előválasztás. Ha mégis tartottak, már előre le volt „bundázva”. Így történhetett meg, hogy vannak Erdélyben nyolc osztályt végzett magyar polgármesterek is, akik később vásároltak maguknak líceumi vagy szakiskolai diplomát. Olyannal is beszéltem, aki annyira korlátolt volt, hogy ha vállalkozó lennék, segédmunkásnak sem merném alkalmazni. Vajon mire képes egy ilyen vezető? Milyen elképzelései lehetnek községe jövőjéről?
Az ajtón kopogtató választási kampányban érdemes ezekre a kihívásokra is figyelni. Miközben a magyar képviselet egyre inkább kiszorul a bukaresti boszorkánykonyhákból, a hátország megtámogatása lehet az egyetlen életképes alternatíva. Csak legyen, kivel.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
szóljon hozzá!