Pataky István

Pataky István

Mi csak féljünk és fizessünk?

2022. június 02., 08:52

2022. június 02., 08:52

Önsanyargatás lelkiismeret-furdalás miatt. Röviden így jellemezhető az Európai Unió viszonyulása az ukrajnai háborúhoz.

Miután a brüsszeli bürokrácia és az uniós tagállamok vezetőinek többsége éveken át üzletelt Vlagyimir Putyinnal, s ezen a pragmatikus, érdekvezérelt hozzáálláson a Krím-félsziget orosz annektálása után sem változtatott, Ukrajna február végi megtámadása óta nemcsak hamut hint a fejére, hanem valamiféle elkeseredett önkorbácsolási kísérletbe kezdett. A köztudottan bumerángeffektussal járó szankcióknak az Oroszország gazdasági ellehetetlenítésére, s ezáltal a háború megállítására történő, egyfajta csodaszerként való emlegetése a bizonytalanság érzését fokozza az európai átlagemberben.

Különböző uniós országokban készült felmérések garmadája mutatta ki, hogy a megkérdezettek többsége elítéli az orosz agressziót, tart is Moszkvától, de ennél jóval nagyobbak azok a félelmek, amely az életszínvonal esetleges csökkenéséhez, a mindennapokat érintő gazdasági, energetikai válsághoz kötődnek. A mielőbbi béke iránti vágy ugyanakkor minden józan gondolkodású európai számára természetes.

Ebbe az érzelmi útvesztőbe lép be felelőtlenül az a politikus, aki azt mondja: olyan szankciókkal sújtjuk Moszkvát, ami nekünk is fáj, viszont elhozza a békét. Miközben mostanság divatos különböző történelmi párhuzamokkal élni, arról nem illik beszélni, mikor sikerült legutóbb embargókkal meghátrálásra késztetni agresszívvá vált atomhatalmakat.

A helyzet cseppet sem egyszerű, hiszen valamilyen módon mégiscsak lépni kell Oroszország megállítása érdekében. Hogy ezt miként lehet megtenni úgy, hogy a NATO – érthető módon – egy kívülálló ország védelmében nem kockáztatja meg a harmadik világháborút? Nem tudom. Nálam okosabbak sem ismerik a jó választ. A megoldás keresése közben azonban Európának nem kellene saját lakosságának ellenségévé válnia. A most zárult EU-csúcs résztvevői büszkék az olajembargó kompromisszumos elfogadására, miközben tisztában vannak az élet minden területére kiható döntés magas költségeivel.

Nem politikai hovatartozás kérdése, ugyancsak kutatások jelzik: az európaiak csak azokat a szankciókat támogatják, amelyek nem vonnak maguk után áremelkedéseket, más negatív következményeket a mindennapokra. Márpedig azt senki sem vitatja, hogy az energiaembargók egyrészt áremelkedéssel, másrészt ellátási kockázatokkal fenyegetnek.

A Magyarország által elért siker, miszerint a csővezetéken keresztül érkező nyersolajra átmeneti embargómentesség vonatkozik, nem változtat a lényegi kérdésen. Oroszország háborúja a kétéves járványhelyzet után újabb csapást mért megélhetésünkre, az erre adott európai válasz pedig ugyancsak a mindennapjainkat nehezítő csapásokkal igyekszik büntetni az agresszort. Mi nézhetjük tovább a híradók ukrajnai harci beszámolóit, és izgulhatunk az árak és a számlák miatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mi, putyinista, fasiszta, EU-ellenes, ukrángyűlölő erdélyi magyarok

Meg kell hagyni, felületesen szemlélve igencsak döbbenetesen hangzik, hogy a romániai magyar közösség ukrajnai háborúhoz és az Európai Unióhoz való viszonyulása inkább a szélsőséges AUR szavazóinak álláspontjához áll közelebb.

Balogh Levente

Balogh Levente

Rafah ostroma és a hasznos idióta terroristasimogatók

Meg kell hagyni, az izraeli kormány részéről igencsak merész lépés volt, hogy a határozott washingtoni – és általában nyugati – rosszallás ellenére megindította az ostromot a Hamász iszlamista terrorszervezet utolsó gázai bástyája, Rafah ellen.

Makkay József

Makkay József

Román környezetvédelem, ahol a medvéken kívül senki nincs biztonságban

Egymást érik a medvék kószálásáról szóló hírek az erdélyi településeken. A székelyföldi falvak és városok utcáin megszokottá vált látvány a helyieken kívül senkit nem zavar. A választásokra készülő Romániában hivatalosan nem is létezik ,,medvekérdés”.

Balogh Levente

Balogh Levente

Iohannis, NATO, haladárok, Orbán-pártiság

Nem mondhatni, hogy Klaus Iohannis román államfőnek a NATO főtitkári tisztségének elnyerésére amúgy sem túl combos esélyei erősödtek azzal, hogy az eddig ingadozó Törökország jelezte: a vezető tagállamok által támogatott Mark Ruttét támogatja.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem Székelyföld Románia, hanem Románia Székelyföld

Amikor először vittem ki meccsre, immár kedves feleségem sehogy sem tudta felfogni: mégis hogy lehet, hogy én, a „nagy magyar” románul énekelek, üvöltözöm.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Temetnék az etnopolitikát

Kisebb össztűz alá került az RMDSZ a június 9-én (összevonva) rendezendő helyhatósági és európai parlamenti választások kampányára ráfordulva, egészen pontosan az alakulat politikai irányvonala került kifogás tárgyává.

Makkay József

Makkay József

Miért nem válaszolunk magyarul a román hivatalnoknak?

A Bálványos Intézetnek a múlt héten közzétett, a magyar nyelv erdélyi érvényesüléséről szóló kutatási eredményei felkiáltójelként hatnak ellaposodó közéletünkben, ahol anyanyelvünk intézményesülése jó ideje már nem téma a közbeszédben.