Balogh Levente

Balogh Levente

Lefulladt „kormányhadművelet”

2021. október 29., 09:132021. október 29., 09:18

2021. október 29., 09:132021. október 29., 09:18

Romániában könnyű kormányt buktatni, de kormányt alakítani a jelek szerint jóformán nehezebb, mint oltott pácienst találni a koronavírusos betegeket ápoló kórházak intenzív osztályain.

Az eddigi fejlemények alapján a Dacian Cioloş-féle, előre betervezetten sikertelen kormányalakítási kísérlet után a szebb reményekkel indult, Nicolae Ciucă tartalékos tábornok fémjelezte „hadművelet” is elakadni látszik, miután a valóság ismét csak felülírta az irodákban született elméleteket. A kormányalakítási stratégia fölött bábáskodó Klaus Iohannis államfő – illetve a mögötte álló, vélhetően hírszerzési érintettségtől sem mentes mélyállami szervek – valamiért arra számítottak, hogy könnyen megleckéztetik a koalícióból kilépő, majd a kisebbségi PNL–RMDSZ-kormány megbuktatásában kulcsszerepet játszó USR-t, amikor kihagynák a koalícióból, hogy a korábban a legfőbb rossznak kikiáltott PSD külső támogatásával alakítsanak PNL–RMDSZ kisebbségi kormányt.

Csak hát a PSD-ben akad még néhány dörzsölt stratéga, és az USR vezetői is rendelkeznek annyi politikai tapasztalattal, hogy meg tudják nehezíteni a PNL életét. Florin Cîţu ügyvivő kormányfő, a PNL elnöke még igyekszik kötni az ebet a karóhoz, és ragaszkodna ahhoz, hogy az USR és a PSD csak kívülről támogassa a kormányt. Csupán arról feledkezett meg, hogy ha valaki üzletelni akar, akkor ajánlania is kell valamit cserében. Csakhogy Cîțu ajánlata az, hogy a PNL–RMDSZ-tandem megkapja az USR és a PSD külső támogatását, az USR-nek és a PSD-nek pedig legfeljebb azon kétes dicsőség fényében való sütkérezés jut, hogy támogatja a kisebbségi kormányt.

Nehéz rájönni, miért gondolja úgy, hogy ez megéri a másik két pártnak. Az pedig végleg a politikai naivitás bizonyítéka, hogy azt reméli: a riválisokat meggyőzik a súlyos egészségügyi és energiaválság megoldásának szükségességéről szóló érvek – hiszen ugyanezen érv nyomán a PNL is lehetne az a fél, amely belátja, hogy ilyen helyzetben nem lehet tovább húzni a mesterségesen gerjesztett és fenntartott politikai válságot, és enged. A PSD és az USR nem akar biankó csekket aláírni, éppen ezért nincs miért csodálkozni azon, hogy nem hatotta meg őket Nicolae Ciucă kijelölt miniszterelnök fegyverszüneti ajánlata, hiszen fegyverszünetet általában az a hadviselő fél szokott kérni, amelynek rosszabbul áll a szénája. A mesterterv az eddigiek alapján ott futott zátonyra, hogy a PSD vérszemet kapott, és a kiszivárgott hírek szerint immár kormányra lépne, ráadásul hét tárcát is magának követel. Ennek a teljesítése azonban politikai öngyilkossággal érne fel a PNL részéről.

Persze az is előfordulhat, hogy mindez csupán taktikázás: a maximumot kérik, hogy aztán már szerényebbnek tűnjenek a külső támogatás fejében megszabott, amúgy szintúgy ambiciózus követeléseik. És az sem utolsó szempont, hogy minél jobban elhúzódik a válság megoldása, a vergődő kormánypártok – főleg a PNL – támogatottsága is csökken. Az USR a PSD taktikázását látva szintén emelte a tétet: csak a koalícióba való visszavételét tartja elfogadható ajánlatnak, mindent ennek rendel alá, és vélhetően ismét hajlandó elmenni a falig.

Egyes hírek szerint Iohannis és körei már kezdik felmérni, hogy az USR-rel mégiscsak illene komolyabban számolni. Cîţunak is be kell előbb-utóbb látnia, hogy ebben az esetben is érvényes Lyndon B. Johnson egykori amerikai elnök örök érvényű megállapítása, amit J. Edgar Hoover FBI-igazgató kapcsán tett, miszerint jobb, ha benn van a sátorban, és kifelé vizel, mint fordítva. Nem mintha az USR kormányba való visszatérése olyannyira üdvös volna.

Csak már önmagában az is eredmény lenne, ha létre tudna jönni egy cselekvőképes, legalább egy ideig félig-meddig zavartalanul működő kormány egy külső partnerei által folyamatosan zsarolható, gúzsba kötve táncolni kényszerülő kisebbségi kabinet helyett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.