Pataky István

Pataky István

Koalíciós harakiri

2021. április 22., 09:04

2021. április 22., 09:04

Tíz napot tartott a közel négy hónapja hatalomra került hárompárti koalíció által bemutatott első, de bizonyosan nem utolsó kormányválság. A most átmeneti nyugvópontra jutott háborúskodás a látszat ellenére elhanyagolhatóan kis mértékben szólt Vlad Voiculescu miniszterről, az egészségügy tárca működéséről. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymásnak bemutatott erőfitogtatását láthattuk valójában. Mindkét formáció belső választások előtt áll, a pártelnöki posztra pályázók éles konfliktushelyzetben próbálták megmutatni, mire képesek.

Ki nyert, és ki vesztett a csetepatén? Az USR nem lacafacázott, politikai atombombával fenyegette meg a koalíciót, amikor az általa delegált tárcavezető menesztése miatt a miniszterelnök lecserélését követelte, ami tulajdonképpen kormányváltást jelentett volna.

A koalíciós válságot előidéző igényt a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártját (PLUS) épp hivatalosan is az USR-be olvasztó Dacian Cioloș közölte először. A koronavírusos fertőzöttsége miatt házi karanténban lévő politikus nyilván tisztában volt azzal, hogy Florin Cîţu leváltása lehetetlen küldetés, de a garantáltan vesztes csatát Dan Barnának kell megvívnia, lévén fitt és egészséges. Cioloș a bejelentés nyomán lelépett a színről. Barna pedig – az USR híveinek megrökönyödésére – kedden egy lényegtelen, a jelenlegi helyzethez képest semmi újat nem hozó koalíciós egyezségkiegészítéssel ismerte el pártja vereségét. Ebből a kudarcból Barnának szinte lehetetlen a visszaút. Tágra nyílt ellenben a kapu a háttérből taktikázó Cioloș előtt a pártegyesítést követő USR-kongresszuson.

Cîţu ugyan kétszer is meggondolja ezután egy minisztercsere kezdeményezését, a mostani csatát viszont megnyerte, és ez elég a bejelentkezéshez a PNL elnöki posztjára esélyesek közé az ősszel esedékes pártkongresszuson. Annyira persze nem erősödött meg a rockerként is emlegetett gyors beszédű kormányfő, hogy ő maga határozzon a jelöltség felvállalásáról. Azt majd Klaus Iohannis dönti el helyette a Cotroceni-palotában egy tengerparti nyaralás vagy hegyekben eltöltött hosszú hétvége után.

A pillanatnyi állás alapján a PNL és Cîţu nyert, az USR s főleg Barna vesztett a tíznapos operettválság nyomán. Az összkép azonban egészen mást mutat. Egy magát folyamatosan alulmúló, az alacsony választói aktivitás miatt már eddig is csak minimális felhatalmazással rendelkező politikai réteg infantilis harakirikísérletei ezek, amelyekre saját magukon kívül senki nem kíváncsi.

Friss felmérések szerint a népszerűségükből újabb százalékpontokat veszítő kormánypártok nem tudnának többséget alkotni a parlamentben, ha most tartanák a megmérettetést. Cătălin Drulă szállításért és infrastruktúráért felelős miniszter a minap zombipolitkusnak nevezte a miniszterelnököt. Még egy-két ilyen egymást lejárató, öncélú válságosdi, és az egész koalíció magára veheti a kormányfőre aggatott jelzőt. Élőhalottá válik.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.