Balogh Levente

Balogh Levente

Kisebbségi „bosszúkormány”

2021. október 22., 09:452021. október 22., 10:27

2021. október 22., 09:452021. október 22., 10:27

Most, hogy a Dacian Cioloş fémjelezte, a beiktatásra eséllyel egy pillanatig sem rendelkező kisebbségi kormány parlamenti leszavazásával véget ért a „Tegyünk úgy, mintha az egészségügyi és energiaár-válság közepette gyorsan új kormányt szeretnénk” című színjáték első felvonása, a szereplők egy rövid felszusszanás után máris készülhetnek a másodikra.

A meglepetések a második körben sem maradtak el: miután az előzetes nyilatkozatok alapján a néhány hete felbomlott kormánykoalíció tagjai, a PNL, az USR és az RMDSZ is égtek a vágytól, hogy a kellemetlen közjáték után ismét együtt kormányozhassanak, a liberálisok végül úgy döntöttek: teljesítik ugyan az USR feltételét, hogy ne az általuk a korábbi konfliktusok miatt elfogadhatatlannak tartott Florin Cîțu PNL-elnök legyen a miniszterelnök, viszont – mintegy bosszúból azért, amiért az USR részt vett a Cîțu-kormány megbuktatásában – csak azért sem veszik be őket a koalícióba.

Így aztán a Nicolae Ciucă tartalékos tábornok, eddigi védelmi miniszter vezette reménybeli „bosszúkormányt” kizárólag a PNL és az RMDSZ alkotná – az ellenzéki, de mégiscsak a legnagyobb parlamenti frakcióval bíró PSD „nagylelkű” támogatásával. Persze a PNL szempontjából érthető, hogy nem kíván többé együtt kormányozni az USR-rel, hiszen ha helyreállna a koalíció, a konfliktus a hamu alatt úgyis tovább izzana az egymásra az elmúlt hetekben kígyót-békát rákiabáló két párt között, lévén hogy továbbra is ugyanazon jobbközép szavazótábor voksaira hajtó riválisok.

Cîțu visszalépése minden bizonnyal Klaus Iohannis államfőnek köszönhető, mint ahogy Nicolae Ciucă is az ő jelöltje. Ami abból a szempontból érthető, hogy a tekintélyes katonai pályafutást maga mögött tudó tartalékos tábornok a polgárok szemében is hiteles alternatívát képviselhet, lévén hogy az ortodox egyház mellett még mindig a hadsereg élvezi a leginkább a lakosság bizalmát. Ami persze távolról sem jelenti azt, hogy Ciucă jó miniszterelnök lesz. Az viszont mindenképpen üdvös, hogy Cîțunak meg kell elégednie a frissen megszerzett pártelnöki tisztséggel.

Kijelenthető ugyanis, hogy – Iohannis államfő mellett – ő az egyik legfőbb felelős az országban most tomboló járványhelyzetért. Először is azzal, hogy amikor késő tavasszal csillapodni kezdett a járvány, saját népszerűsége növelése érdekében idő előtt döntött minden korlátozás feloldásáról, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy az amúgy is lanyhuló oltakozási kedv szinte teljesen lenullázódjon. Pedig ha akkor legalább néhány hónapra bevezették volna a kötelező védettségi igazolványt, akkor most nem itt tartanánk – ahogy az látható abból is, hogy a dokumentum mostani, elkésett kötelezővé tétele nyomán ismét megnőtt az oltást igénylők száma.

Másrészt azért is őt és az államfőt terheli a felelősség a járvány berobbanása miatt, hogy mindent feláldoztak a PNL elnöki tisztségének megszerzéséért, majd az egyre romló járványhelyzetben is csak a belpolitikai taktikázásokra összpontosítottak. Persze attól, hogy katonaember vezeti, a Ciucă-kabinet kisebbségi kormányként még nem lesz stabilabb.

Hiszen az eddig legfőbb rosszként aposztrofált PSD kényétől-kedvétől függ, amely a külső támogatásért cserébe szinte bármit keresztülverhet a kormányon, az elért eredményeket pedig a saját sikereként adhatja el – miközben az esetleges kudarcokért a „tényleges” kormánypártokat teheti felelőssé. Arról nem is beszélve, hogy az eddigi tapasztalatok alapján az sem kecsegtet sok jóval, ha a legfőbb kormánypártban nem ugyanaz a személy tölti be a pártelnöki és a miniszterelnöki tisztséget.

Ebben az esetben ugyanis szinte biztos a konfliktus a párt elnöke és a kormányzati hatalmat birtokló „beosztottja” között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.