Kiss Judit
2022. február 16., 08:51
2022. február 16., 08:51
Romániában nem egyértelmű, hogy ki a valódi felelős az egészségügyben történő, maradandó károsodásokat vagy egyenesen tragédiákat okozó mulasztások miatt, hogy egyéni, intézményi, avagy rendszerszintű hibákat kell-e keresni esetenként. Ugyanis ebben az országban fejétől bűzlik a hal, még mindig mélyen korrupt, megbízhatatlan a rendszer, erre pedig jó pár lapáttal rátett, súlyosan ránehezedett az immár két éve tartó pandémia.
Sokat elmond a hazai egészségügyről, hogy az elmúlt évben Romániában legkevesebb öt, halálos áldozatokat is követelő kórháztűz történt. (És minden bizonnyal számos olyan szakmai mulasztás is, ami nem került ki az újságok címoldalára.) Ahogy az lenni szokott, a vétségeket, tragédiákat követően elkezdődik hirtelenjében a felelősök keresése, általában kiderül, hogy hibázott a személyzet, felelősnek találtatik a kórház vezetősége, az intézmény fenntartója, súlyos esetekben követelik az egészségügyi miniszter lemondását. Aztán hogy miként történik meg a felelősségre vonás, egyáltalán megtörténik-e valójában, hogy az felel-e a mulasztásért, tragédiáért, akinek valóban kellene, az már csak ritkán fut nagy betűkkel a hírportálok főcímeként.
Jelenleg éppen Csíkszeredában keresik a felelősöket, miután a kórházban a szem belső rétegeit érintő gyulladás alakult ki tizennégy, szürkehályog-műtéten átesett páciensnél, és három személy sajnálatos módon fél szemére elvesztette látását. A vizsgálatok során az derült ki, hogy az intézményben nem tartották be pontosan a fertőtlenítési eljárásokat, nem ellenőriztek megfelelőképpen. Jellemző, hogy a visszafordíthatatlan károsodást követően többek közt az a magyarázat születik: „a procedúrák nagyon szépen ki voltak dolgozva, csak nem voltak betartva”. Magyarán elméletben jól működnek a dolgok, elméletben nem vakul meg senki szakmai hibából kifolyólag, a gyakorlatban azonban sajnálatos módon más a helyzet. Amikor beindul a felelősök keresésének folyamata, akkor következik a Romániában immár ismerősnek számító forgatókönyv: sokan elkezdenek ujjal egymásra mutogatni. Ilyenkor általában kapóra jön egy érdekcsoportnak, pártnak, politikai alakulatnak, hogy egy másik érdekcsoport, párt, politikai alakulat számlájára írja a visszafordíthatatlan károsodást okozó emberi mulasztást.
Miközben több fronton lázasan keresik a felelősöket, a rendszerszintű problémák továbbra is megmaradnak. Ez pedig azt is jelenti, hogy az egyéni mulasztások, szakmai hibák lehetősége a jövőben is borítékolható, hiszen az „egyéni” vétségek nem választhatóak el élesen a rendszerszintűektől. És hogy aztán végül ki húzza a legrövidebbet? Természetesen nem más, mint a beteg, a károsult. Az, akiért tulajdonképpen az egészségügyi rendszernek működnie kell(ene).
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
szóljon hozzá!