2010. szeptember 13., 10:122010. szeptember 13., 10:12
Furcsa amúgy, hogy a megemlékezések többnyire szélsőjobboldalinak tartott szervezetek nevéhez fűződnek. Ez azt jelzi, hogy a szervezők nagy nemzeti felbuzdulásukban megfeledkeznek arról, hogy Horthy a szélsőjobbot is ugyanúgy megvetette, mint a szélsőbalt, azaz a kommunistákat, Szálasi és Rákosi egyszerre ültek börtönben, és legendás az az incidens, amelynek során az Operaházban személyesen pofozott meg egy impertinens nyilast.
Persze ettől függetlenül nem ad büszkeségre okot, hogy a második világháborúban a nemzetiszocialista Németország mellett kellett hadba lépni – éppen az elcsatolt területek egy részének „visszaadása” miatti hála jeleként. Ez volt az ára annak, hogy a revízió, amellyel a Horthy-rendszer önmagát legitimálta, legalább részben megvalósult.
Mindezek mellett – és annak ellenére, hogy a kormányzósága idején vezették be a szégyenletes zsidótörvényeket – durva történelemhamisítás a kommunisták szóhasználatával „Horthy-fasizmusról” vagy diktatúráról beszélni, mint ahogy etnikai szempontból a bécsi döntés igazságosabb volt a trianoni diktátumnál.
Persze ettől az esemény még ellentmondásos marad, hiszen nem túl dicső, hogy a magyar nemzettel szembeni igazságtalanság – a náci diktátor katonai érdekei nyomán – Hitler kegyéből nyert legalább részben orvoslást. A mostani rendezvények lelki mozgatórugója bizonyára az, hogy a hetven évvel ezelőtti felszabadulás olyan sikerélményként él a köztudatban, amelyhez foghatót azóta sem élt meg az erdélyi magyarság.
Ám ez visszatekintve nem nevezhető történelmi sikernek, hiszen négy év múlva már a visszakapott területek kiürítése volt napirenden. A visszafogott megemlékezés joga ettől eltekintve elvitathatatlan, de nem ártana odafigyelni arra, hogy az emlékezés ne tűnjön öncélú provokációnak, ne torkolljon harsány melldöngetésbe és más nemzetiségek megsértésébe. És ami a legfontosabb: hogy a szélsőségek ne sajátíthassák ki maguknak.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.