2012. április 04., 09:542012. április 04., 09:54
Marosvásárhely volna az egyik ilyen lehetőség, ha úgy tetszik példa, de bizonyos, hogy sok kalotaszegi, szilágysági, partiumi helységben is hasonló a helyzet. Pedig nemrég még felcsillant a remény, hogy Marosvásárhelyen minden magyar politikai alakulat Vass Leventét támogatja a polgármester-választáson. Kolozsváron is felcsillant a remény, hogy Eckstein-Kovács Péter személyében megvan az a szóba jöhető jelölt, akit mindhárom magyar alakulat elfogad, s akit a román nemzetiségű választók egy része is elismer.
Marosvásárhelyen ma már alighanem tényként kezelhető, hogy közös(en támogatott) magyar jelölt, tehát magyar polgármester nem lesz, s ha újra indul, a jelenlegi polgármester vidáman nyer, markába röhögve a magyarok ostobaságán.
A kolozsvári képlet annyiban más, hogy ott a magyar polgármesterjelölt kérdésében még nem mondatott ki a különutas végszó; s noha a kincses város lakosságát kitevő egyötödnyi magyarság aligha választhatja meg saját jelöltjét, mégsem mellőzhető szempont, hogy a közösen támogatott Eckstein-Kovács öszszegyűjthet annyi szavazatot, amelynek birtokában asztalhoz lehet ülni a további mikénteket tárgyalandó. Arról nem is beszélve, hogy mekkora felhajtó, mozgósító erőt jelentene mindkét város és a hasonló helyzetben levő helységek magyarságának a pozitív üzenet: összefogtunk.
Nem tudom, hogy a romániai három magyar politikai alakulat felismeri-e ezt. És felismerik-e, hogy a Székelyföldön a helységek elsöprő többségében valóban csak mi vagyunk a pályán, és a helyhatóságin nyugodtan megmérkőzhet magyarral a magyar, de Erdély sok más vidékén a nemzetiségi arány okán a helyzet merőben más, s az egyedüli megoldás az összefogás. A jelek szerint a pártos érdekek homályossá teszik a tisztánlátást. Kár. Nagy kár.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.