2011. március 22., 09:432011. március 22., 09:43
És azóta is használják/használjuk világszerte a „jól hangzó” replikát: egyenek kalácsot! Valami hasonlót mondott a napokban a cinizmusban bármely hajdani koronás főn túltevő államelnökünk, azt ajánlva, hogy aki az országot igazán meg akarja ismerni, helikopterrel röpködjék fölötte. Merthogy ő is onnan, a magasból látta csak igazán, mi is a valóság.
A két aranyszólás hasonlósága ellenére valójában a különbség az, ami meghatározza a következményeket. Elsősorban is: nálunk nincs olyan mindent felülütő jelkép, mint amilyen annak idején a hírhedett párizsi börtön volt. (Bukarestben ugyan van – vagy legalábbis volt – egy Bastille lerombolásáról elnevezett utca, de hát ez semmiképp sem szimbólum, legföljebb a finom, illatozó kávét helyettesítő rossz minőségű, savanyú-avas cikória.) Ha tehát meg is indulna a tömeg, határozott úti cél nélkül hamar eltévednének a mellékutcák labirintusában.
Másodsorban: milyen tömegről beszélünk? Hisz amióta zuhanórepülésben az életminőségünk, az elégedetlenség hangjai megrekedtek a pusmogás, baráti fülbesúgás hangerejénél. Mert nő a félelem: ha még van állása valakinek, azért, nehogy elveszítse, ha meg már nincs, akkor a segélyt félti vagy a lehetőséget, hogy mégiscsak sikerül kenyérbe esnie. Harmadsorban: ha össze is gyűlne egy észrevehető tömeg, nem biztos, hogy az elnök megjegyzését cinizmusként „értékelnék”: esetleg megtapsolnák, milyen kedves, vicces ember. Helikopter! Ha ingyen osztanák, esetleg megérné beállni érte éjszaka a sorba. De hol van annyi helikopterparkoló a tömbházak között?!
És mindenki alkalmazzon-e külön pilótát vagy lakótársulásonként egyet-egyet?! Á, csak gond volna ez az egész röpködés. De nem is nekünk ajánlotta a főnök a berregő masinát, hanem az arab üzletembereknek, akikről azt hiszi: fölös pénzüket a honi feneketlen zsákokba akarják önteni. Vagy esetleg titkosszolgálati jelentésekből megtudta, hogy nem pénzt, hanem teveszállítmányokat szánnak nekünk?! Mondván, hogy a teve szívós állat, s ha megbirkózik a sivataggal, talán a közútjaink sem okoznak majd gondot. Vagyis felejtsük el az egész elnöki ajánlatot, kisember ne üsse nagyok dolgába az orrát. És ne vágyjon helikopterre – érje be kaláccsal, ha már kenyérre sem telik!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!