2011. április 06., 09:412011. április 06., 09:41
Százharminchétszer mondtuk be a rádióba, hogy mennyire veszélyes a tarlótűz, főleg a felügyelet nélkül hagyott, ötvenhét alkalommal tudósítottunk, hogy mekkora károkat okoztak az elszabadult lángok, és kétszáztizenkétszer emlékeztettünk mindenkit, hogy mekkora bírságok róhatók ki az említett törvény be nem tartása esetén. Ha más nem is, de én legalább egy életre megjegyeztem mindezt, nem elég, hogy nem rakok tarlótüzet, de folyton feltűnik, hogyha más megteszi.
Szóval majdnem hazaértünk, amikor látjuk, hogy füstöl a szomszéd kertje, pontosabban a kerítése, mert az összegereblyélt és meggyújtott száraz növény parazsa belemart a száraz deszkába, és az csendesen parázslott tovább, jókora lyukat égetve rajta. Sebbel-lobbal igyekeztünk, hogy riadóztassuk a szórakozott tüzelőt, amikor jó falusi szokás szerint átkiabált a szembeszomszédasszony: ég úgy-e, láttam is, már jó régen füstöl a kerítés. Jaj, nem vagyok én olyan, aki akarata ellenére átvezeti a nénikét az út túlsó felére, vagy kirángatja a teli cekkert a piacoló háziasszony kezéből, a helyem sem tudom átadni, mert gyalog és saját autóval ez nem esedékes.
Egyszer előfordult ugyan, hogy szó nélkül megragadtam az út szélén békésen üldögélő idős bácsit, hogy felrángatom, és lesz, ami lesz, hazakísérem, ő pedig egy ideig szó nélkül tűrte a bánásmódot, majd arra kért, hagyjam őt békén, mert olyan jólesik neki itt nézelődni. Azért nem vette el teljesen a kedvemet, hiszen többszörösen okleveles elsősegélynyújtó vagyok. Egyik ilyen kiképzésem Amerikában szereztem, ott pedig nagy összegű kártérítést követelhet, ha valakit akarata ellenére megelsősegítünk. Szóval megtanultam, először megkérdezem, majd ha kell, segítek. De könyörgöm, a másiknak égett a kerítése, nem nagy lánggal, csak úgy parázslott, egy vödör vízzel le is rendezte.
A barátom meséli, hogy az aszfalton nagyot csattanva esett össze egy férfi, mire ő megtette a néhány lépést, hogy segítsen, ott termett egy tüchtig fiatalember, és nagy szakértelemmel, okostelefonjával filmezte az esetet. Az is nálunk történt, hogy fejszével kergették meg azt a jó szándékút, aki a tűzoltók érkezéséig megpróbálta oltani a lángoló házat. Árvízkor sem adtak lapátot az önkéntes fiataloknak, mert eltörik a nyelét. Á, nem vagyok moralizáló kedvemben, tanulság sincs, csak úgy mondom.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!