2011. január 07., 10:462011. január 07., 10:46
Mondom, majdnem olyan, mert a belső ellentmondás az első esetben mégiscsak súlyosabb tényt takar. Nevezetesen azt, hogy az ultraliberális politikai korrektség jegyében az Egyesült Államokban cenzúrázni kívánnak egy klasszikus művet, Mark Twain Huckleberry Finn című regényét.
Az új kiadás szerkesztője a nigger szót kívánja kiirtani a műből, a slave, azaz rabszolga szóval helyettesítve azt. Persze a nigger szó valóban csúnya kifejezés, és használatával sárba tiporják a feketék emberi méltóságát, csak hát azt Mark Twain az 1800-as évek második felében még nem tudhatta, hogy az ő korában még gyakran használt kifejezés egyszer még a fekete himlőnél vagy az éhezésnél is nagyobb közellenség lesz. Igaz, meggyőződésem, hogy ha tudta volna, akkor is leírja, hiszen a szó kicserélése tulajdonképpen történelemhamisítás, mivel mai szempontok alapján módosít egy közel százötven évvel ezelőtti állapotokat leíró krónikát. Hogy hozzánk közelebb álló példával illusztráljam, olyan ez, mintha az Egri csillagokban a törökökre alkalmazott különböző sértő kifejezéseket, mint például a kontyos, olyasmire cserélnénk ki, hogy komisz. Azért alapvetően szabadelvű emberként lenyűgöző konstatálni, hogy a politikai korrektség milyen kitűnő módszer a szólásszabadság korlátozására, hiszen minden olyan eseményt, tényt és fogalmat ki lehet általa irtani a közbeszédből, amely nem felel meg egy bizonyos kánonnak, még akkor is, ha ezzel álvalóságot teremtünk. Persze a kánonnak megfelelő szavak, képek használata szabad, sőt javallott. Ha például valamely lap röhejes módon úgy küzd az általa vizionált cenzúra ellen egy amúgy sok helyen javításra szoruló, de a higgadt párbeszédet ellehetetlenítő politikai hitviták homlokterébe került sajtótörvény ürügyén, hogy a hírhedt vörös kalapácsos ember hatalmas ábrájával a címoldalán jelenik meg, az rendben van, hiába vált az ábra az 1919-ben alattomos módon létrehozott, kommunista terrort bevezető bolsevik Tanácsköztársaság egyik jelképévé. Persze szó sincs arról, hogy a kalapácsos ember betiltását szorgalmaznám, sőt. Használja csak nyugodtan bárki, aki akarja, hogy ez is jelezze, kik azok, akik tömeggyilkos rendszerekkel szimpatizálnak. Persze csakis politikailag teljesen korrekt módon.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.