2011. január 07., 10:462011. január 07., 10:46
Mondom, majdnem olyan, mert a belső ellentmondás az első esetben mégiscsak súlyosabb tényt takar. Nevezetesen azt, hogy az ultraliberális politikai korrektség jegyében az Egyesült Államokban cenzúrázni kívánnak egy klasszikus művet, Mark Twain Huckleberry Finn című regényét.
Az új kiadás szerkesztője a nigger szót kívánja kiirtani a műből, a slave, azaz rabszolga szóval helyettesítve azt. Persze a nigger szó valóban csúnya kifejezés, és használatával sárba tiporják a feketék emberi méltóságát, csak hát azt Mark Twain az 1800-as évek második felében még nem tudhatta, hogy az ő korában még gyakran használt kifejezés egyszer még a fekete himlőnél vagy az éhezésnél is nagyobb közellenség lesz. Igaz, meggyőződésem, hogy ha tudta volna, akkor is leírja, hiszen a szó kicserélése tulajdonképpen történelemhamisítás, mivel mai szempontok alapján módosít egy közel százötven évvel ezelőtti állapotokat leíró krónikát. Hogy hozzánk közelebb álló példával illusztráljam, olyan ez, mintha az Egri csillagokban a törökökre alkalmazott különböző sértő kifejezéseket, mint például a kontyos, olyasmire cserélnénk ki, hogy komisz. Azért alapvetően szabadelvű emberként lenyűgöző konstatálni, hogy a politikai korrektség milyen kitűnő módszer a szólásszabadság korlátozására, hiszen minden olyan eseményt, tényt és fogalmat ki lehet általa irtani a közbeszédből, amely nem felel meg egy bizonyos kánonnak, még akkor is, ha ezzel álvalóságot teremtünk. Persze a kánonnak megfelelő szavak, képek használata szabad, sőt javallott. Ha például valamely lap röhejes módon úgy küzd az általa vizionált cenzúra ellen egy amúgy sok helyen javításra szoruló, de a higgadt párbeszédet ellehetetlenítő politikai hitviták homlokterébe került sajtótörvény ürügyén, hogy a hírhedt vörös kalapácsos ember hatalmas ábrájával a címoldalán jelenik meg, az rendben van, hiába vált az ábra az 1919-ben alattomos módon létrehozott, kommunista terrort bevezető bolsevik Tanácsköztársaság egyik jelképévé. Persze szó sincs arról, hogy a kalapácsos ember betiltását szorgalmaznám, sőt. Használja csak nyugodtan bárki, aki akarja, hogy ez is jelezze, kik azok, akik tömeggyilkos rendszerekkel szimpatizálnak. Persze csakis politikailag teljesen korrekt módon.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.