2011. január 28., 09:482011. január 28., 09:48
A madár okos állat, tudja jól, miért röpül alant, ezeknek az újdonsült ideológusoknak viszont halvány fogalmuk sincs, mit beszélnek. Csak szajkózzák, szajkózzák, hogy jobboldal, jobboldal – mentségükre az sem szolgálhat, hogy még a legokosabb szárnyas is neki-neki koppan az üvegnek. (Vagy mert kristálytisztán átlátszó, vagy mert a madár feszültsége túl nagy. Ezek a magukat politikusnak mondó papagájok viszont távirányítottan kódoltak.)
Feltehetőleg geopolitikai oka lehet a néhai vasfüggönyön inneni idült iránytévesztésnek: ez is az „átkos örökségcsomag” része, hisz másfél emberöltőn át az egyetlen párttól nem volt élettere más eszmeiségnek. De ahol például az egész parlamentáris demokráciát „kitalálták” (és űzik is töretlenül vagy háromszázhatvan éve), magyarán Angliában, megtalálták a diszpraxia ellenszerét: a járdák mellett az úttesten öles betűkkel felfestve, hogy merre is kell nézni. Look left, look right. Könnyebb volt, mint áttérni a jobboldali közlekedésre, lévén sok évszázados hagyomány az út bal oldalán zajló forgalom. S a hagyomány, az mindennél fontosabb. A Bastille lerombolását követően a konvent jobb vagy bal oldalát elfoglaló eszmék előtt száznegyven évvel épp a hagyományokhoz ragaszkodókból lett a konzervatív – jobboldali – párt. Look right, look left. Közben persze Albionban is változtak az idők, s a ma épp regnáló „kerek fejű toryk” már nem úgy jobboldaliak, mint Cromwellék idejében, igaz, politikai ellenfeleik sem az akkori szabadelvű whigek, hanem a talán még szabadabb elvű labouristák. De hát ez brit belügy, ők azzal segítenek a tájékozódásban, hogy felfestik az úttestre, merre nézzünk először. De mi nem és nem. Ragaszkodunk a berögzültségekhez, és azt gondoljuk, mások nem veszik észre, hogy az (okos) szárnyasok közül legjobb esetben a pléhből készült szélkakashoz hasonlítunk.
A vagdalkozni is ügyetlen, sete-suta „csúcsvezetőink” nem gondolnak arra, hogy ma már aránylag könnyű eljutni a bal oldalon közlekedők szigetországába, s aki meglátja az irány tisztán kivehető felírását, az netán el is gondolkodik: itt miért lehet, nálunk, otthon, miért elképzelhetetlen? Netán kedve szottyan haza sem jönni.(Bocsánat, arra nem is gondoltam, hogy ez a cél: aki gondolkodni tud vagy mer, annak kívül tágasabb!) Az angolok nem nyilatkoznak Schengen kapcsán, ők maguk sem tagjai az övezetnek. De a figyelmeztetés, a look left, look right, nem csak a vasfüggönytől (az Édentől?!) keletre esőknek szól. Vigyázkodhatnak erre meg arra a nyugatibbak is. Vigyáz(kod)nak. Most éppen annak isszuk a levét. Mintha úgy szaladtunk volna át az angol úton, hogy csak kiabáltuk, jobbra nézünk-e vagy balra. Miközben behunyt szemmel egyenesen neki az ablaküvegnek. Mint az irányvesztett, egyébként okos madár.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.