2011. január 28., 09:482011. január 28., 09:48
A madár okos állat, tudja jól, miért röpül alant, ezeknek az újdonsült ideológusoknak viszont halvány fogalmuk sincs, mit beszélnek. Csak szajkózzák, szajkózzák, hogy jobboldal, jobboldal – mentségükre az sem szolgálhat, hogy még a legokosabb szárnyas is neki-neki koppan az üvegnek. (Vagy mert kristálytisztán átlátszó, vagy mert a madár feszültsége túl nagy. Ezek a magukat politikusnak mondó papagájok viszont távirányítottan kódoltak.)
Feltehetőleg geopolitikai oka lehet a néhai vasfüggönyön inneni idült iránytévesztésnek: ez is az „átkos örökségcsomag” része, hisz másfél emberöltőn át az egyetlen párttól nem volt élettere más eszmeiségnek. De ahol például az egész parlamentáris demokráciát „kitalálták” (és űzik is töretlenül vagy háromszázhatvan éve), magyarán Angliában, megtalálták a diszpraxia ellenszerét: a járdák mellett az úttesten öles betűkkel felfestve, hogy merre is kell nézni. Look left, look right. Könnyebb volt, mint áttérni a jobboldali közlekedésre, lévén sok évszázados hagyomány az út bal oldalán zajló forgalom. S a hagyomány, az mindennél fontosabb. A Bastille lerombolását követően a konvent jobb vagy bal oldalát elfoglaló eszmék előtt száznegyven évvel épp a hagyományokhoz ragaszkodókból lett a konzervatív – jobboldali – párt. Look right, look left. Közben persze Albionban is változtak az idők, s a ma épp regnáló „kerek fejű toryk” már nem úgy jobboldaliak, mint Cromwellék idejében, igaz, politikai ellenfeleik sem az akkori szabadelvű whigek, hanem a talán még szabadabb elvű labouristák. De hát ez brit belügy, ők azzal segítenek a tájékozódásban, hogy felfestik az úttestre, merre nézzünk először. De mi nem és nem. Ragaszkodunk a berögzültségekhez, és azt gondoljuk, mások nem veszik észre, hogy az (okos) szárnyasok közül legjobb esetben a pléhből készült szélkakashoz hasonlítunk.
A vagdalkozni is ügyetlen, sete-suta „csúcsvezetőink” nem gondolnak arra, hogy ma már aránylag könnyű eljutni a bal oldalon közlekedők szigetországába, s aki meglátja az irány tisztán kivehető felírását, az netán el is gondolkodik: itt miért lehet, nálunk, otthon, miért elképzelhetetlen? Netán kedve szottyan haza sem jönni.(Bocsánat, arra nem is gondoltam, hogy ez a cél: aki gondolkodni tud vagy mer, annak kívül tágasabb!) Az angolok nem nyilatkoznak Schengen kapcsán, ők maguk sem tagjai az övezetnek. De a figyelmeztetés, a look left, look right, nem csak a vasfüggönytől (az Édentől?!) keletre esőknek szól. Vigyázkodhatnak erre meg arra a nyugatibbak is. Vigyáz(kod)nak. Most éppen annak isszuk a levét. Mintha úgy szaladtunk volna át az angol úton, hogy csak kiabáltuk, jobbra nézünk-e vagy balra. Miközben behunyt szemmel egyenesen neki az ablaküvegnek. Mint az irányvesztett, egyébként okos madár.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.