Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ha nem lépünk, ismét megtörténik

2020. november 16., 10:19

2020. november 16., 10:19

Olvasom több fórumon is, hogy elkerülhető lett volna a tíz halálos áldozatot és hét súlyos sérültet követelő karácsonkői (Piatra Neamț) kórháztragédia. Hát nem. Legyen bármennyire is illúzióromboló, a szombati tűzvész legelső következtetése és tanulsága sajnos az, hogy Romániában egyelőre semmiképpen sem kerülhetők el a hasonló szerencsétlenségek.

Harminc éve rendszeresen megkapjuk a vészjelzést az ágazat képviselőitől, volt rá eset, hogy az orvosok, ápolók utcára is vonultak panaszukkal, a politikusok körében időnként (többnyire persze kampány idején) el-elhangzik a fogadkozás, hogy az egészségügynek innentől aztán prioritást kell élveznie, majd ismét nem történik semmi. Történik néhány tragédia – csecsemők égnek bent az újszülöttosztályon, tömegesen kapnak el páciensek fertőzést a kórházakban, életét veszti a sérült, a beteg, mert késve érkezik ki a mentő –, ilyenkor rövid ideig fejeket követelünk valamennyien, szakértők, véleményformálók és a világháló népe leszögezi, hogy ez így nem mehet tovább, alapjaitól kell újjáépíteni az egész rendszert. De persze marad minden a régiben.

Már számolni se győzi senki, hány tízezer orvos, asszisztens és ápoló hagyta itt az országot, és távozott külföldre az elmúlt évtizedekben, akut szakemberhiányt okozva a romániai egészségügyben (amiből természetesen az következik, hogy az egészségügyi személyzet leterheltsége nálunk az uniós átlagnál magasabb). És miközben az itthon maradást, a hazai praxist választó szakemberek bérét sikerült felsrófolni az utóbbi években, a rendszer legbelül folyamatosan rothad, és a humánerőforrás-deficiten túlmenően továbbra is felszerelés- és eszközhiány, fejetlenség jellemzi.

Franciaországban az ottani össztermék több mint 11, Romániában a GDP alig 5 százaléka jut egészségügyi ráfordításra, még úgy is, hogy a koronavírus-járvány miatt idén hangsúlyos többlettámogatást kapott az ágazat. Az Európai Unió tagállamai közül nálunk a legalacsonyabb, kevesebb mint 500 euró az egészségügyre fordított, egy főre jutó kiadás, még a bulgáriaihoz képest is vékonyabb, miközben például a skandináv országokban ennek a tízszeresét költik hasonló célra.

Nevezheti bárki populizmusnak, attól még az egészséges egyensúly súlyos elbillenésére vall: nálunk eurómilliárdok mennek fegyvervásárlásra, haderőfejlesztésre, luxusnyugdíjakra, miközben megannyi kórházban az alapvető ellátáshoz szükséges feltételeket is képtelenség biztosítani – a gyógyulásról, túlélésről nem is beszélve.

Ne próbáljunk az ujjunk mögé bújni, hiszen csak idő kérdése volt, hogy az amúgy is több sebből vérző, rendszerszerű problémák sújtotta romániai egészségügyet a mostanihoz mérhető tragédia rázza meg azok után, hogy a koronavírus-járvány mindent felülírva tetézte az eddigi bajokat. Már eddig is mindennapos volt, hogy még a súlyos állapotban lévő fertőzött betegekhez vagy a közúti balesetekhez is késve érkezik ki a mentő, hogy a más kórban szenvedők nem jutnak megfelelő ellátáshoz, most pedig bebizonyosodott, hogy infrastruktúra hiányában egy új intenzív osztály létrehozása, a meglévő bővítése, átköltöztetése meghaladja a meglévő személyzeti, eszközbeli kapacitásokat. Utólag ugyanez volt elmondható a giuleşti-i szülészeten tíz, vagy a bukaresti Colectiv klubban öt évvel ezelőtt bekövetkezett tűzvészről, annak okairól, illetve annak következményeiről is: az egészségügy katasztrofális állapotának, továbbá mulasztások, emberi hanyagság, menedzsmenthiány, korrupció elegye.

A kérdés csupán az, fel tudunk-e ocsúdni valahára ezekből a szerencsétlenségekből, tudunk-e tanulni az elmúlt évtizedek végzetes hibáiból, vagy menthetetlen az egész. Képes lesz-e felismerni a hazai társadalom – a mindenkori kormányokat, a politikai osztályt, helyi és megyei önkormányzatokat, az egészségügyi döntéshozókat, nem utolsósorban valamennyiünket, minden polgárt beleértve –, hogy a hasonló tragédiák megtörténtében valahol egyformán felelősség terhel mindenkit. Kit azért, mert nem hozta meg a szükséges döntést a megfelelő időben, másokat pedig azért, mert ugyanezt nem távolították el emiatt a döntéshozó pozícióból.

Egyértelmű, hogy az ilyenkor sokat hangoztatott átértékelés, újratervezés, -gondolás és hasonló szlogenek már nem elegendőek. A mostani járvány megfelelő és elkerülhetetlen alkalmat nyújt a romániai egészségügy alapjaiból történő újjáépítésére. Ellenkező esetben nem kerülhetjük el a bajt sem most, sem a pandémiát követő, remélhetőleg mihamarabb elérkező „békeidőben”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.