Kiss Judit

Kiss Judit

Ha kinyitnak, az a baj, ha bezárnak, az a baj

2020. november 05., 11:12

2020. november 05., 11:12

Miközben a járvány enyhén szólva is fenekestől felfordította életünket, sejtjük, hogy világszerte kínlódnak a helyes döntések meghozatalával a hatóságok. Persze az is borítékolható, hogy bármilyen hatósági válasz is érkezzen a pandémiára, az valakinek valamiért nem jó. Ettől függetlenül egész biztosan nem lenne lehetetlen olyan szabályozásokat hozni, amelyek valóban segíthetnének a társadalomnak minél épebb ésszel, lélekkel, testtel átvészelni a világjárvány nem könnyű, és úgy tűnik, nem rövidre szabott időszakát.

Sajnos a hazai társadalom azonban már nem reménykedik abban, hogy a döntéshozók bár valamennyire is megbízható, megnyugtató intézkedéseket foganatosítanak. Az elmúlt nyolc hónapban ugyanis egyre inkább elvesztették hitelüket: „jelesre” vizsgáztak kapkodásból, egymásnak ellentmondó, ad hoc döntésekből. Kezdeményeztek valamit, aztán gyorsan érvénytelenítették, hoztak más rendeleteket, majd azokat is visszavonták, és így tovább.

A vak is láthatja, képtelenek bár a lehetőségek szerint észszerűen, következetesen viszonyulni az önmagában is számos fronton kiszámíthatatlanságot szülő járványhelyzethez. Tegyük hozzá azt is, nem alaptalanok a meglátások, miszerint az önkormányzati és parlamenti választások megtartásának rendeltek, rendelnek alá számos, a járványügyi szabályozásokat illető döntést.

Eleve szkeptikusan viszonyul a lakosság a döntéseikhez, így nem csoda, hogy hideget és meleget is kapnak az elképzelések. Az is, miszerint fokozatosan megnyitnák az óvodákat és iskolákat. (Ha kinyitnak, az a baj, ha bezárnak, az a baj...) A kiszivárgott sajtóértesülések szerint mindezt attól függetlenül tennék, hogy az egyes megyékben, településeken milyen a koronavírussal fertőzöttek aránya. Épp e cikk megírása közben érkezett a hír, hogy az egészségügyi miniszter cáfolta is gyorsan az információt, mondván: csak akkor nyitnak ki az iskolák, ha csökken a fertőzések száma. Íme, kiváló példa arra, mennyire gyorsan változik a helyzet: az ember már nem is ámul el azon, hogy a hatóságok mintha dróton rángatott marionettnek tekintenék a lakosságot.

Az is okkal nehezményezhető, hogy az elmúlt hónapokban gyakorta diszkriminatív, egyáltalán nem körültekintő előírások születtek. Sokan vetik fel jogosan: ha bezárták az iskolákat, miért lehetnek nyitva a plázák? Mit ér, hogy zárva a tanintézetek, ha a diákok közben simán együtt bulizhatnak, szórakozhatnak? Vagy: ha színházba, moziba nem lehet járni, vajon kocsmába menni miért lehet? Hiszen a vírus nem válogat, nem aszerint jut be a közösségekbe, hogy hol folytatnak a gazdaság vagy politikum számára előnyös avagy kevésbé jövedelmező tevékenységet.

Az iskolák újranyitásával kapcsolatban egyébként jogosan merülnek fel pró és kontra érvek. Visszatetsző, hogy miközben lassan az egész országot megbénítja a járvány, és egyre több település kerül vesztegzár alá, a hatóságok épp akkor kezdik fontolgatni, hogy kinyitják a tanintézetek kapuit. A szakértői vélemények szerint nagy az esély arra, hogy a gyerekek zöme tünetmentesen vészelheti át a fertőzést. De mi a garancia arra, hogy nem adják át idősebb családtagjaiknak, akik veszélyeztetett korosztálynak minősülnek?

Másfelől az is igaz, hogy az iskolába járás a társadalom egy része számára megoldást jelentene a mindennapok megszervezésében: sok szülő nem tudja megoldani a kisebbek felügyeletét, ezért otthoni munkára kényszerül ő is, ami hosszú távon nyilván nem eredményes. Közben persze a távoktatás sok sebből vérzik, bár az ország legnagyobb részén kötelező, az ígéretekkel ellentétben sok helyen sem a tanárok, sem a diákok nem kaptak hozzá felszerelést.

Kár is lenne tovább sorolni a hiányosságokat, ellentmondásokat, a teljesen kiszámíthatatlan döntéseket. Egyvalami valószínűnek látszik. Kívánatos lenne, ha a hatóságok legalább részben azt az üzenetet közvetítenék a társadalom felé: bár valóban nem könnyű a helyzet, de igyekszenek megnyugtató, megbízható intézkedéseket, szabályozásokat vezetni be. Az biztosan nem lenne baj.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.