2011. június 07., 11:192011. június 07., 11:19
Egy ember halála már önmagában tragédia, egy gyermeké kétszeresen az, így a bihari megyeszékhelyen történt borzasztó eseményre méltán felkapja fejét még a rendőrségi híreken megedződött médiafogyasztó is. Különösen akkor, ha rájön, hogy a váradi eset kiváltó oka a Romániában népbetegségnek számító nemtörődömség, felelőtlenség, amelynek végkövetkeztetése rendszerint az, hogy az áldozat volt a hibás. Hiszen ugyan mi volt az első reakciója a többek között a váradi strandokat is üzemeltető, az önkormányzat hatáskörébe tartozó önálló ügyvitelű vállalat vezetőségének a tragédia után? Az, hogy a szóban forgó közfürdő szabályzata fehéren-feketén előírja, miszerint a medencéből szombaton délután – vagyis akkor, amikor amúgy a legnagyobb lenne a forgalom – takarítás céljából leengedik a vizet, amit a fürdőzőkkel szóban közölnek, márpedig aki ezt követően is bennmarad pancsolni, azt saját felelősségére teszi.
Nem tudják, hová tűnhetett a lefolyónyílás rácsozata, arra sem válaszolnak, honnan kellene ismernie egy hétéves gyereknek a belső szabályzatot, vagy egyáltalán honnan sejthetné a veszélyt, amikor ő csak lubickolni akar. És a rendőrségi nyomozás közepette mit tesz a strandot üzemeltető cég? Noha továbbra sem szavatolta a létesítmény biztonságát, a tragédia másnapján ismét kinyitja a fürdőt, mintha mi se történt volna. Jobb, a polgárok biztonságát mindennél fontosabbnak tartó helyeken a strandgondnokság vezetősége az úszómesterrel és a karbantartóval együtt régóta letartóztatásban várná a bűnvádi eljárás kivizsgálását. Románia azonban nem ilyen hely, itt előzetes letartóztatásba csak korrupció miatt kerülhet a gyanúsított – aki a menetrendszerű médiashow után szabadlábra is kerül, és „legjobb” esetben felfüggesztettet kap –, a hanyagságból, gondatlanságból, munkaköri kötelesség teljesítése közben elkövetett mulasztásból elkövetett emberölést csak a büntető törvénykönyv ismeri, a nyomozó hatóság, az igazságszolgáltatás számára azonban nem nagy kunszt. Holott mindenkinek meg kellene tanulnia már végre olyan felelősségérzettel dolgozni ebben az országban, mintha mondjuk mozdonyvezető volna, akinek egyetlen apró hibája sok-sok ember életébe kerülhet.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!