Balogh Levente

Balogh Levente

Erdély-féltő románok

2021. április 03., 10:51

2021. április 03., 10:51

Nem szívesen lennék a románok helyében. Főleg a románok azon felével nem cserélnék, amely a jelek szerint folyamatos pszichózisban él, és reggelente talán izzadtságtól csatakosan, kétségbeesetten sikoltozva ébred, mivel megint azt álmodta, hogy a magyarok visszavették Erdélyt.

Mindebből csupán a jelenség dramatizálása jelen sorok szerzőjének agyszüleménye, az ugyanis, hogy a románok 49,5 százaléka valós problémának tartja, hogy Budapest Erdély visszaszerzésén ügyködik, egy friss, reprezentatív felmérésből derül ki.

Érdekes ugyanakkor, hogy régiós megoszlás szerint elsősorban az északkeleti és a nyugati régióban élők gondolják így, az északnyugati és a középső régió lakói körében kevesebben hisznek benne. Vagyis maguk az erdélyiek és a partiumiak – még ha persze közülük is sokakat elszédített a soviniszta propaganda – mérsékelten tartanak attól, hogy keletebbre tolódnak a fejük fölött a határok.

Hogy miért hisznek sokan abban, miszerint a magyarok Erdélyt akarják, annak természetesen számos oka van. Közhely, hogy már óvodáskortól úgy szocializálják a román gyerekeket, hogy a legfőbb ellenség a magyarok voltak, így a román nemzeti identitás egyik sarokköve a mai napig az, hogy önmagát a magyarokkal szemben határozza meg.

Emellett benne lehet az is, hogy önmagukból indulnak ki, amikor a magyar szándékokról gondolkodnak. Ha ugyanis a román nemzeti mitológia szerint a román nemzeti ideálok kiteljesedését Erdély Románia általi megszerzése jelentette, akkor azt feltételezik, hogy a magyarok számára is csakis az lehet a nemzeti ideál, hogy ismét Budapest uralma alá kerüljön a régió. Holott ennek számos alternatívája lenne, például a két ország közötti szoros együttműködés, amelynek alapját a kisebbségi jogok, köztük az autonómia legmesszemenőbb szavatolása jelenthetné, ami kölcsönös bizalmat teremthetne, és kifogná a szelet az amúgy marginális revizionista törekvések vitorlájából.

De ne szaladjunk ennyire előre. Hiszen az Erdély-féltés amúgy is zsigeri érzülete éppen a közelmúltban kapott jókora löketet, amikor Klaus Iohannis államfő vádolta meg a szociáldemokratákat, hogy az RMDSZ-szel összejátszva el akarják adni Erdélyt Orbán Viktornak. Ez olyan versengést indított el a jobbközép és a baloldali pártok között abban a tárgyban, hogy ki tud több jogkorlátozó törvényjavaslatot megfogalmazni a magyarok kárára, hogy még azokat a románokat is beszippanthatta a magyarellenes diskurzus, akik amúgy mérsékelten érdeklődtek a téma iránt.

Éppen ezért jellemezhető szánalmasnak Iohannis legutóbbi nyilatkozata, amelyben a járványügyi korlátozások elleni tüntetéseken elszabadult indulatok kapcsán elítélte az idegengyűlölő, rasszista és antiszemita megnyilvánulásokat. Holott éppen ő, illetve szeretett liberálisai, valamint a másik oldalról a szocdemek tehetnek arról, hogy parlamenti tényezővé válhatott az a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), amely a vírustagadást a magyarellenességgel ötvözve szerezte meg a szavazópolgárok 9 százalékának voksait decemberben, és amely a mostani, magyar- és németellenes megnyilvánulásoktól sem mentes tüntetések mögött áll.

Hiszen hiába uszított a magyarok ellen tandemben a PNL és a PSD, a sovinizmusra fogékony román szavazók egyiküket sem találták kellőképpen hitelesnek, elvégre ha kellett, mindegyikük koalícióra lépett a magyarokkal. Az új, még „makulátlan” AUR viszont annyira penetráns és primitív magyarellenességet hirdetett, hogy róla elhitték: soha sem kormányozna együtt magyar párttal. Persze Iohannis és a többi fősodratú párt még jól is jött ki az ügyből, hiszen miután ha akaratlanul is, de besegítették a szélsőségeseket a parlamentbe, most legalább van, amihez képest mérsékeltnek és toleránsnak tüntethetik fel magukat.

Az Erdély-féltésre visszatérve: a két ország közötti bizalmatlanság lebontása egy ideje elsősorban nem a magyar félen múlik. Hiszen éppen Bukarest utasítja el következetesen a szorosabb regionális együttműködést, amelyre a magyar kormányfő tett javaslatot. Úgy látszik, képtelenek kilépni abból a rögeszméből, hogy a magyarok csakis egyet akarhatnak, bármit kezdeményeznek: Erdély megszerzését.

Na és persze az sem utolsó szempont, hogy ha a kormány pácban van, mert képtelen kezelni a gazdasági és szociális problémákat, mindig kényelmes, ha ott vannak az örök mumusként beállított magyarok, akik ellen jókat lehet hergelni az Erdély elszakításához hasonló álproblémákat kreálva, hogy az emberek a kabinet helyett rajtuk vezessék le az indulataikat és a frusztrációikat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.