Fotó: Facebook/Departamentul pentru Relatii Interetnice
FÓRUM – Személyes, illetve a magyar közösség elleni támadás miatt csatlakoztam az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala által kezdeményezett Együtt a gyűlölet ellen (#UnițiContraUrii) kampányhoz.
2021. július 17., 11:162021. július 17., 11:16
Tavaly március óta a Román Televízió temesvári területi stúdiója erőteljesen jelen van a közösségi médiában, Facebook- és YouTube-oldalunk naponta több tartalommal frissül. A regionális magyar adás, a Körkép a végekről riportjai szintén ide kerülnek fel.
3-4 éve átlagban 100-300 nézője volt egy-egy riportnak, a pandémia elején megugrott 1500-3000-re, mára ez a szám is bőven megduplázódott. Summa summarum, nem babra megy a játék. A TVR Temesvár Facebook- és YouTube-oldalán a Körkép a végekről egyenértékű bármelyik másik műsorral: vizuális tartalomként jelenik meg a felhasználóknak. A reakciókból, hozzászólásokból, megosztásokból kiderül, hogy nagyon sok román nézője lett a magyar nyelvű adásnak. Hosszú elemzés tárgya lehet kideríteni, hogy ki miért (nem) nézi meg az egyes riportokat, azonban az biztos, hogy olyan emberek is megindítják a videókat, akik nem magyar tartalmat keresnek a világhálón. Néhányan szóvá is teszik nemtetszésüket, kérdőre vonják a műsor jogosultságát, a magyar nyelv használatát a Román Televízióban, vagy csak egész egyszerűen alpári stílusban uszítanak a magyar közösség ellen. A műsornak új célközönsége lett, ismertük fel kollégáimmal!
Ugyanakkor a hozzászólások moderálásáról is egyeztettünk, mert sajnos némely a gyűlöletbeszéd témakörét teljesen kimerítette.
Fotó: Facebook/TVR Cluj
2020 nyarán Laczikó Enikővel, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetőjével készítettem egy hosszabb interjút az online gyűlöletbeszédről. A következtetések nagyon röviden, leegyszerűsítve: Románia Alkotmánya biztosítja a kisebbségek számára az anyanyelv használatát. Senkinek nincs joga ezt korlátozni, még az online térben sem. A honlapok, online csoportok, oldalak adminisztrátorának kötelessége közbelépni, ha kisebbségellenes gyűlöletbeszédet észlel. A higgadtságra való felkéréstől a hozzászólás törléséig (elrejtéséig) vagy kitiltásig több lehetőség is van közbelépni.
Hogy a törvényszéki út mennyire hosszas és mennyire járható, az más kérdés, sajnos nincs kitaposva. De a tapasztalat azt mutatja, hogy az anyanyelv használatával kapcsolatos alapjogok ismertetése már elgondolkodtat egy-egy goromba hozzászólót.
Nemcsak a magyar közösséget éri online támadás. Sajnos az elmúlt másfél évben megnőtt a romák elleni gyűlöletbeszéd (a koronavírus terjesztésével vádolták őket), vagy a temesvári helyhatósági választásokon és a karanténellenes tüntetésekkor egyesek neonáci hangnemet választottak véleményük kifejezésére. A jelenség általános, az oltást népszerűsítő orvosok, újságírók, elismert személyek, civil szervezetek és nők is kaptak durva hozzászólásokat és fenyegetéseket. Ugyanakkor
A műsor ilyenkor éri el igazán a célját: összeköti a bánsági magyarokat az ország különböző részein élő, különböző nyelveket beszélő emberekkel. Büszkék lehetünk arra, hogy van egy kultúránk, amit be tudunk mutatni, vannak élő, aktív közösségeink, vannak kiemelkedő személyiségeink, van egy gazdag történelmünk, ugyanakkor vannak problémáink is, mint bárki másnak.
A figyelemfelkeltő kampány májustól augusztusig tart az online térben, a hivatal Facebook-oldalán. Eddig közéleti személyiségek, politikusok és művészek csatlakoztak.
Keresztes Péter
A szerző a Román Televízió temesvári stúdiójának szerkesztője
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát.
szóljon hozzá!