2011. március 01., 10:342011. március 01., 10:34
Holott egy politikai alakulatra annál nagyobb veszély nem leselkedik, mint amikor el van telve magától. Holott tévedés azt hinni, hogy a kongresszusi küldöttek ne lennének tisztában a szövetség eddigi hibáival, ne lenne úrrá rajtuk az alakulat jövőjével kapcsolatos bizonytalanság most, amikor már a múlté a Markó Béla jelentette sajátos stabilitás.
Csakhogy a múltbeli tévedésekre, az új vezető rátermettségével kapcsolatos aggályokra nagyon kevesen mertek rámutatni a szónoki pulpitusról, a bátrabbak inkább a folyosói háttérbeszélgetések alkalmával merészkedtek idáig. Az ő nagy dilemmájuk nem az Kelemen Hunor kapcsán, hogy nem tudják, mit tett közel másfél évtizedes politikusi pályafutása során – az 1993-ban Sütő András által az elnöki posztra javasolt Markóról ennél sokkal kevesebbet tudhattak az akkori küldöttek –, hanem hogy elődjéhez hasonlóan képes lesz-e erős kézzel összefogni a szervezetet úgy, hogy közben van füle meghallani a kritikákat is. Most még persze az új elnöknek kijár a száznapos türelmi idő, ezalatt nagyjából elválik, tud-e például lendíteni az RMDSZ és a Fidesz kapcsolatán, még akkor is, ha ehhez a magyar kormánypárt alelnökének kongresszusi beszéde nem bizonyult megfelelő alaphangnak. (De itt is elsősorban a stílus, és nem az üzenet korholható, elvégre a változás szükségességét Kelemen sem vonja kétségbe – azt pedig senki nem gondolhatja komolyan, hogy a Fidesz percig is hitt volna Olosz Gergely győzelmében.)
A következő hónapokban kapunk választ arra is, mennyire őszinte Kelemen Hunornak a többi erdélyi magyar szervezet felé kinyújtott jobbja, hogy tartalommal kívánja-e megtölteni a kikerülhetetlen párbeszédet, vagy csak mímelni próbálja azt. A döntéseket neki kell meghoznia, a babérokat vagy a töviskoszorút ugyanis egyedül az ő fejére fogják aggatni.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.