2011. március 18., 10:322011. március 18., 10:32
Itt aztán szó sincs arról, hogy bárki is képes lenne belefolyni a média szabad működésébe, saját érdekei szerint irányítva azt. Nincsenek vagyonukat kétes körülmények között szerző, a kommunista rendszer titkosrendőrségével élénk kapcsolatokat ápoló médiamogulok, akik politikai ambícióik támogatására használják fel a tulajdonukban lévő médiumokat, és szó sincs arról, hogy néha egyes, széles közönséghez eljutó bukaresti sajtóorgánumok magyarellenes ámokfutást rendeznének.
Na és természetesen a pártirányítás sem játszik szerepet egyetlen sajtóorgánum esetében sem, különös tekintettel a kisebbségi médiára. Mivel pedig ilyen idilli állapotok uralkodnak széles e hazában, egyes romániai magyar és román újságíróknak egyéb dolguk sincs, mint hogy más vidékek sajtószabadságáért aggódjanak. Ha például már itt van kézügyben, akkor rögtön lehet egy sort aggódni a magyar sajtószabadságért, az most úgyis olyan trendi, Európa-szerte jó kis politikai alapú hisztériakampányt folytatnak a médiatörvény ellen, bár annak tartalmáról zömmel senkinek sincs a leghalványabb fogalma sem. Hiszen – bár vannak hibái – szó sincs arról, hogy bármilyen cenzúrát készülne bevezetni.
A sajtószabadságért aggódni viszont olyan klassz dolog, meg az idő is szép, hát ki lehet menni tüntetni az utcára is Bukarestben. Az viszont egy pillanatra sem jutott az eseményt szervezők eszébe, hogy a román sajtó nem feltétlenül azért megy ki egy ilyen eseményről tudósítani, mert annyira aggódik a magyar kollégákért – hanem azért, mert ez is jó ürügy arra, hogy a gyűlölt-rettegett-irigyelt Budapestet pocskondiázzák. Amennyi közük a bukaresti tüntetőknek a magyar sajtószabadsághoz meg a valósághoz van, ilyen alapon mi is nyugodtan kitalálhatnánk valami fantáziadúsabbat, például a „Le a szájkosarat a Niger menti tamtamdobokról!” jelszót skandálva síkraszállhatnánk az afrikai sajtószabadság mellett. Sőt akár a bukaresti magyar nyelvű sajtó számára is követelhetnénk a szabadságot, elvégre ők is megérdemlik.
A nem létező cenzúra ellen tüntetők amúgy maguk a legádázabb cenzorok: makacsul kicenzúrázzák elméjükből a valóságot, hogy ahelyett a maguk konstruálta világban élhessenek. Ha szerintük cenzúra van, akkor cenzúra van, és punktum. Amivel persze nem lenne különösebb gond, mindenki éldegéljen a maga rögeszméinek a fogságában, ha neki így a jó. Csak ne akarja agresszívan rákényszeríteni a saját képzelt valóságát a külvilágra is.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!