2011. május 27., 08:592011. május 27., 08:59
Bizonyára sokan tudják, hogy a 30-as években a magyarok iránti túlzott szimpátiával nehezen vádolható román történész, Nicolae Iorga Mátyásról írott „méltatását” tartalmazó táblát helyeztek el a szobron, amelyen mindenki tudtára adatott, hogy az igazságos uralkodó román volt. Persze köztudott, hogy havasalföldi származású őseiben a kun mellett vélhetően román vér is csörgedezett, de hogy ettől egy magyar katolikus szülőktől származó magyar katolikus uralkodó hogyan vált románná, azt bizonyára csak a fejlett román történelemtudomány eszközeivel lehetett kikövetkeztetni. (Azon eszközökről lehet szó, amelyek segítségével arra is rájöttek, hogyan lehet egy nép, amelyet amúgy évszázadokkal korábban teljesen kiirtottak, egy mai neolatin népcsoport őse, lásd a dák–román „kontinuitást”.) Ez a tábla aztán az 1940-es felszabadulást követően lekerült a szoborról, és csak a szintén nem túl magyarbarát Gheorghe Funar polgármester helyeztette vissza, megalapozandó a szívélyes magyar–román viszonyt a rendszerváltás után is. A magyarok önérzetének sárba tiprását szolgáló tábla aztán a restaurálást követően nem került vissza.
Sőt tulajdonképpen most sem, hiszen az önkormányzat – kijátszva nemzetközi megállapodásokat és hivatalos engedélyeket – csupán egy emléktáblát állított az egykori emléktáblának a szobor elé. Az ember ilyenkor próbálja elhessegetni a politikailag nem korrekt gondolatokat, de valahogy mégsem tud nem azon merengeni, milyen mélyen bele is ivódott a mellettünk élő nemzetiség zsigereibe a több száz éves török megszállás alatt megtanult lecke, miszerint az ellenségnek hazudni, azt becsapni nem bűn, hanem egyenesen hazafias cselekedet. Az ötlet mindenesetre zseniális. El lehetne kezdeni emléktáblát állítani minden, mára már nem létező emléktáblának. Sőt az akciót a jövőre nézve is ki lehetne bővíteni: állítsanak előzetesen emléktáblát minden emléktáblának és egyéb emlékműnek, amit csak ezután fognak elhelyezni. Így előbb-utóbb az összes régi, belvárosi épületet táblaerdő borítja majd, ami már csak azért is jó, mert nem látszik, hogy düledeznek. Ja, és ami még fontosabb: a külsejük sem jelzi állandóan, hogy ezeket sem a románok építették.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!