2009. január 08., 10:452009. január 08., 10:45
Ily módon az, hogy Moszkva az Ukrajnával fennálló mesterségesen felfújt vita miatt ízelítőt adott Európának, milyen is lenne az élet az orosz földgáz nélkül, akár még kontraproduktív is lehet, hiszen a behódolás helyett azzal épp ellentétes eredménnyel járna. Persze ez még messze van, az Európai Unió kemény hangú figyelmeztetése jelenleg nem igazán tekinthető komoly fenyegetésnek, hiszen a brüsszeli uniós vezetés ma az ingerült ökölrázásnál többre nemigen képes. Az orosz energetikai „önkénytől” való szabadulást szolgáló, közép- és hosszú távú tervek kidolgozásának azonban épp most érkezett el az ideje. Az orosz földgázt kazah energiahordozóval kiváltó Nabucco-vezeték csupán félmegoldás, hiszen a kazah földgázmezők sem kimeríthetetlenek, ráadásul Moszkvának még ma is megvannak az eszközei arra, hogy megnehezítse az üzletelést az egykori szovjet tagköztársasággal. Más irányba kell elmozdulni – ami jelenleg egyetlen utat hagy szabadon: az atomenergiáét. Egy tegnap nyilvánosságra került nemzetközi kutatás ugyanis rámutat: a megújuló energiahordozók felhasználását szolgáló technológiák még hosszú ideig nem érnek el olyan szintű fejlődést, hogy reális alternatívaként vehessük számba őket. Az atomenergia viszont rendelkezésre áll, és még mindig az egyik leghatékonyabb, legkörnyezetkímélőbb és – Csernobil ide vagy oda – megfelelő óvintézkedések mellett a legbiztonságosabb. Egy ilyen energetikai rendszer európai uniós – és azon túlmutató – szintű kidolgozása megoldást jelenthet. Az „atom” szóra reflexből acsargó Greenpeace-aktivisták meg nyugodtan megmaradhatnak a földgáz mellett. Ezúton is kellemes olvasást kívánunk a 15 év múlva kézbesítendő gázszámlájukhoz.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.