Makkay József

Makkay József

Amikor leszavazták a határon túli magyarokat

2020. december 09., 09:24

2020. december 09., 09:24

„Akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással – kérelmére – magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét a Magyar igazolvánnyal vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja?” – erre a kérdésre kellett válaszolniuk 16 évvel ezelőtt, 2004. december 5-én, a Magyarország területén kiírt népszavazás résztvevőinek.

Egy passzus erejéig elevenítsük fel a végeredményt, amely érvénytelenné tette a jobb sorsra érdemes népszavazást: a voksoláson a szavazásra jogosultak kevesebb mint a fele jelent meg. A 8 048 739 választásra jogosult személyből 3 017 739 fő szavazott, azaz a felnőtt lakosság 37, 49 százaléka. A feltett kérdésre viszont a voksolók 51, 57 %-a mondott igent, ami kis mértékben ugyan, de ellensúlyozta a sikertelen népszavazás okozta általános letargiát a Kárpát-medencei utódállamok magyar közösségeiben.

Sokat vitatkoztak arról, hogy érdemes volt-e a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) kezdeményezését az Országgyűlésnek felkarolnia, és Mádl Ferenc köztársasági elnöknek kiírnia a kórházprivatizációról szóló referendummal egy napra a kettős állampolgárságról szóló népszavazást. Mindez azért bizonyult kényes ügynek, mert a hatalmon lévő Magyar Szocialista Párt – Szabad Demokraták Szövetsége (MSZP–SZDSZ) pártkoalíció ellenezte a kettős állampolgárság megadását. Az igenek mellett kampányolt az ellenzékben politizáló Fidesz és számos civil szervezet, de ez nem bizonyult elegendőnek a magasabb részvételhez.

A népszavazás sikertelensége egyértelműen a kormányzó balliberális pártok gyűlöletkeltő kampányának tudható be. A korabeli miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc azzal mérgezte a közvéleményt, hogy amennyiben a határon túli magyarok kettős állampolgárságot kapnak, minden magyar adófizetőnek plusz 168 ezer forintjába kerül a Magyarországot elárasztó határon túli magyarok orvosi ellátása és többi járandósága. Külügyminisztere, Kovács László még felháborítóbb kijelentésekre ragadtatta el magát, és azt vizionálta, hogy Magyarországot 23 millió román munkavállaló lepi el.

Ezeknek az abszurd vádaknak a megfogalmazása jól jelzi, mit gondolt a határon túli magyarságot is magában foglaló egységes magyar nemzetről a Budapesten regnáló balliberális hatalom. De lehetne sorolni a többi budapesti kormánytag kijelentéseit is, akik a világ legnagyobb veszélyének tartották az erdélyi, felvidéki, kárpátaljai vagy a délvidéki magyarságot. Miközben érdemes megemlíteni, hogy az utódállamok kormányai részéről akkor nem fogalmazódtak meg konkrét elutasítások és fenyegetések a magyarság kettős állampolgárságával szemben. Sőt, a Gyurcsány-kormányt megelőző miniszterelnök, Medgyessy Péter az egy évvel korábban, Belgrádban folytatott megbeszélésén megnyugtató választ kapott az akkori szerb miniszterelnöktől, hogy országának nincs kifogása a Szerbia területén élő mintegy háromszázezer magyar nemzetiségű személy kettős állampolgársága ellen.

Mindezek ismeretében még inkább felháborító a Trianonban idegen államok fennhatósága alá került magyar nemzetrészek brutális elutasítása, amit a határon túli magyarság sok évig tartó közösségi depresszióval és Budapesttel szembeni kiábrándultsággal fogadott. Ezen az sem segített, hogy az MSZP politikusainak egy része azzal érvelt, az európai uniós tagság megoldja a magyar nemzetrészek szétszakítosságát. (Mellesleg ez sem bizonyult igaznak, mert az uniós tagság semmit nem oldott meg a magyar nemzetpolitikai kérdések közül).

Tizenhat év távlatából a 2004. december ötödikei népszavazás sikertelensége szomorú emlék marad, amit hat év múlva, 2010-ben követett jóvátétel, amikor a Fidesz újbóli hatalomra kerülésével a kettős állampolgárságról szóló jogszabályt az elsők között szavazta meg az új Országgyűlés. A történtek azonban ma is intő jelként hatnak az egykori referendum sikertelensége miatt sokat szenvedett határon túli magyarság számára. Elgondolkozhatunk, mi vár e közösségekre egy lehetséges magyar kormányváltással? A balliberális oldal ugyanis semmit nem tanult a történtekből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.