Kiss Judit

Kiss Judit

Ami nem álhír, hanem valóság

2022. január 05., 09:37

2022. január 05., 09:37

Már meg sem lepődünk, ha azt olvassuk, halljuk, hogy a béka feneke alatt van a romániai egészségügy hatékonysága. Sok az álhír, de ez biztosan nem az.

Egyrészt tapasztalatból tudhatja, érzékelheti a lakosság, másrészt az utóbbi időben számos európai kimutatás világított rá, hogy a kontinens országai közül sereghajtók vagyunk. Az okok szerteágazóak és messzire mutatóak.

A szakértők rendre felsorolják, mi minden vezet(ett) például ahhoz, ami a legfrissebb felmérésből derült ki, nevezetesen, hogy az európai uniós átlagnál kétszer többen halnak meg kezelhető, megelőzhető okok miatt Romániában. Hangsúlyozzák azt is, mennyi területen kellene változtatni: szerepel a listán a rendszerszervezési gondok orvoslása, a lakosság egészségtudatossági szintjének emelése, a finanszírozási kérdések rendezése, valamint az is, hogy a háziorvosi lefedettségen sürgősen javítani kellene. Hiszen sok múlik az orvos-beteg kapcsolaton, amit természetesen befolyásol a gyógyítók hiánya: tudjuk, hogy Romániában átlagosan 1800 beteg jut egy háziorvosra. Ez a szám tőlünk nyugatabbra jóval kisebb, így értelemszerűen jobban oda tudnak figyelni az orvosok a pácienseikre.

Azon is érdemes elgondolkozni, amiről viszont kevesebb szó esik. Vajon mennyit nyom a latban, hogy egyre inkább személytelenné, valós kommunikáció nélkülivé válik az orvos-beteg kapcsolat, és hogy az emberek tetemes hányada nem a gyógyítóhoz fordul, hanem az internetről tájékozódik? Beszabadul a világháló, a közösségi média parttalan, irányjelzők nélküli világába, ahol (ál)hírek és (hamis) információk dömpingje zúdul rá, onnan pedig szabadon választhatja ki, minek ad hitelt. Elég csak arra gondolni, hogy a világjárvány ideje alatt, az oltás-nem oltás kérdéskörében is mennyire előtérbe került mindez. Több milliárd ember gondolkodhat, értekezhet, tájékoztathat, kommentálhat, ajánlhat híreket szabadon, megkötések, az információk ellen­őrzése nélkül.

Közben az orvos-beteg (akárcsak az ember-ember közti) kapcsolat jellege megváltozott, eltűnőfélben van a személyesség is, akárcsak a tudományba vetett bizalom. Marad ehelyett az ingoványos, megbízhatatlan virtualitás, ahol rengeteg hírről, információról nem lehet tudni, érdemel-e hitelt, vagy sem. Az élő, valódi közösségi viszonyok felhígulnak, esetlegessé válnak, az orvos-beteg kapcsolat legtöbbször személytelen, számokat, adatokat, értékeket felsorakoztató küldőpapírokra redukálódik.

Sokszor megkérdőjeleződik a hivatásos gyógyítók tudása, hitele, és egyre ritkább, hogy az orvos személyesen, empatikusan, türelmesen végighallgatja a beteg panaszát, esetleg körültekintően választ ad felmerülő kétségeire, kérdéseire. Így marad az internet végtelen bugyraiban való sötétben tapogatózás, a vak bolyongás. Talán ezért sem elég eredményes a betegségek megelőzése, pedig az orvoslásba vetett bizalom döntő lehet az egészségtudatossági szint alakulásában.

Bizony a nem megfelelő orvos-beteg kapcsolat, a bizalomhiány is oka annak, hogy nem elég hatékony az egészségügyi rendszer. Ez pedig nem álhír, hanem sajnos kézzelfogható valóság.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.