Kiss Judit
2022. március 02., 10:202022. március 02., 10:20
Bár paradoxonnak tűnhet, egyre inkább az az érzésünk, hogy állandósulni látszik körülöttünk a bizonytalanság. Ismét hatalmas zűrzavar vesz körül: a pandémia még le sem csengett, máris kitört a tőszomszédunkban a háború. A jelek szerint sajnos nem lehet túl derűs a jövőképünk, bár a hírek arról szólnak, hogy „biztatóak a járványadatok”, ennek nem lehet felhőtlenül örülni, hiszen a háború árnya sötéten vetül fölénk.
Március elején lesz két éve, hogy beköszöntött az életünk szinte minden területét fenekestől felforgató világjárvány, amelynek még mindig nincsen végleg vége. Ez idő alatt volt részünk bezártságban, kétségbeesésben, tehetetlenül néztük a hatóságok ügyetlenkedéseit, kapkodásait, esetenként túlkapásait, naponta figyelte a lakosság a statisztikai adatokat, reménykedett, és természetesen azt várta, hogy az élet visszatérjen a pandémia előtti, „normális” kerékvágásba. Nem csoda, hogy két év elteltével fásultan, közömbösen viszonyul már a járványhoz a társadalom, amelynek az internethasználó (egyébként elég tekintélyes) része alaposan megtapasztalhatta, milyen óriási mértékben növelheti a bizonytalanságérzetet és zűrzavart az a rengeteg, egymásnak olykor élesen ellentmondó információ, ami a világháló bugyraiban fortyog.
Az elmúlt két év alatt markánsan meghatározta a lakosság lelkiállapotát és a közbeszédet is, hogy az információk parttalan, áttekinthetetlen hullámokat vető áradása mérhetetlen bizonytalanságot hoz magával. Az is fontos tapasztalata a pandémiának, hogy a vírus eredetéről, az oltásokról, a megbetegedettek, halottak számáról, a járvány alakulásáról, a pandémiával kapcsolatos politikai mozgásokról szóló hivatalos tájékoztatások sokakat nem győztek meg, úgyhogy maradt az emberek számára tájékozódási alapként az az irdatlanul mély ingovány, amely a közösségi oldalakról, az internetről ömlött rájuk. Mindenki eldönthette, hogy kinek-minek ad hitelt, a közösségi oldalak, a világháló dominanciája pedig – a kényszerű bezártság miatt is – intenzíven felerősödött. Úgy is mondhatjuk, hogy a kommenthadjáratok, meddő szócsaták, vagdalkozások, az oltáshívők és oltáshitetlenek közti harcok, az álhírterjedés, de mindent összevetve főként a bizonytalanság jegyében telt a két esztendő. Mostanra pedig úgy tűnik, hogy bár teljesen más okból, de a nyugtalanító kétségektől sajnos továbbra sem szabadulhatunk.
Miután Ukrajnában kitört a háború, amelynek réme hosszú évtizedek óta nem került ennyire közel hozzánk, kézenfekvő az, amit már felmérések is igazolnak: az embereket többé nem a járvány aggasztja elsősorban. Elég, ha csak rápillantunk a televíziók képsoraira, híradásaira, ijesztő, amiről tudomást szerzünk: a velünk tőszomszédos országban a civil lakosság életét veszélyeztetik hadi mozgások, a férfiak nem hagyhatják el az országot, tömegesen kényszerülnek menekülni más országokba kétségbeesett emberek.
Mindeközben a világháló „talaja” változatlanul ingoványos, sőt, a háborúval kapcsolatban vadul elkezdett burjánzani a szemben álló felek által (is) terjesztett manipulatív hírözön. A „deep fake” híresztelések és tartalmak dömpingjében pedig a háború fenyegető árnya miatt amúgy is tanácstalan, ijedt, bizonytalan és aggódó hétköznapi ember nem tudja, hogy kinek, minek higgyen. Nem beszélve arról, hogy még szakavatott elemzők sem tudnak megnyugtató képet felvázolni a közeljövőről.
Ebben a sűrű bizonytalanságban a híreket figyelő hétköznapi ember legfeljebb annyit tehet, hogy megpróbál megbízhatónak ítélt forrásokból tájékozódni és a lehetőségek szerint higgadt maradni. No meg reménykedni, hogy az a bizonyos „normális” kerékvágás hátha mégiscsak fölsejlik a láthatáron.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
1 hozzászólás