Kiss Judit

Kiss Judit

Állandósuló bizonytalanság

2022. március 02., 10:202022. március 02., 10:20

Bár paradoxonnak tűnhet, egyre inkább az az érzésünk, hogy állandósulni látszik körülöttünk a bizonytalanság. Ismét hatalmas zűrzavar vesz körül: a pandémia még le sem csengett, máris kitört a tőszomszédunkban a háború. A jelek szerint sajnos nem lehet túl derűs a jövőképünk, bár a hírek arról szólnak, hogy „biztatóak a járványadatok”, ennek nem lehet felhőtlenül örülni, hiszen a háború árnya sötéten vetül fölénk.

Március elején lesz két éve, hogy beköszöntött az életünk szinte minden területét fenekestől felforgató világjárvány, amelynek még mindig nincsen végleg vége. Ez idő alatt volt részünk bezártságban, kétségbeesésben, tehetetlenül néztük a hatóságok ügyetlenkedéseit, kapkodásait, esetenként túlkapásait, naponta figyelte a lakosság a statisztikai adatokat, reménykedett, és természetesen azt várta, hogy az élet visszatérjen a pandémia előtti, „normális” kerékvágásba. Nem csoda, hogy két év elteltével fásultan, közömbösen viszonyul már a járványhoz a társadalom, amelynek az internethasználó (egyébként elég tekintélyes) része alaposan megtapasztalhatta, milyen óriási mértékben növelheti a bizonytalanságérzetet és zűrzavart az a rengeteg, egymásnak olykor élesen ellentmondó információ, ami a világháló bugyraiban fortyog.

Az elmúlt két év alatt markánsan meghatározta a lakosság lelkiállapotát és a közbeszédet is, hogy az információk parttalan, áttekinthetetlen hullámokat vető áradása mérhetetlen bizonytalanságot hoz magával. Az is fontos tapasztalata a pandémiának, hogy a vírus eredetéről, az oltásokról, a megbetegedettek, halottak számáról, a járvány alakulásáról, a pandémiával kapcsolatos politikai mozgásokról szóló hivatalos tájékoztatások sokakat nem győztek meg, úgyhogy maradt az emberek számára tájékozódási alapként az az irdatlanul mély ingovány, amely a közösségi oldalakról, az internetről ömlött rájuk. Mindenki eldönthette, hogy kinek-minek ad hitelt, a közösségi oldalak, a világháló dominanciája pedig – a kényszerű bezártság miatt is – intenzíven felerősödött. Úgy is mondhatjuk, hogy a kommenthadjáratok, meddő szócsaták, vagdalkozások, az oltáshívők és oltáshitetlenek közti harcok, az álhírterjedés, de mindent összevetve főként a bizonytalanság jegyében telt a két esztendő. Mostanra pedig úgy tűnik, hogy bár teljesen más okból, de a nyugtalanító kétségektől sajnos továbbra sem szabadulhatunk.

Miután Ukrajnában kitört a háború, amelynek réme hosszú évtizedek óta nem került ennyire közel hozzánk, kézenfekvő az, amit már felmérések is igazolnak: az embereket többé nem a járvány aggasztja elsősorban. Elég, ha csak rápillantunk a televíziók képsoraira, híradásaira, ijesztő, amiről tudomást szerzünk: a velünk tőszomszédos országban a civil lakosság életét veszélyeztetik hadi mozgások, a férfiak nem hagyhatják el az országot, tömegesen kényszerülnek menekülni más országokba kétségbeesett emberek.

Mindeközben a világháló „talaja” változatlanul ingoványos, sőt, a háborúval kapcsolatban vadul elkezdett burjánzani a szemben álló felek által (is) terjesztett manipulatív hírözön. A „deep fake” híresztelések és tartalmak dömpingjében pedig a háború fenyegető árnya miatt amúgy is tanácstalan, ijedt, bizonytalan és aggódó hétköznapi ember nem tudja, hogy kinek, minek higgyen. Nem beszélve arról, hogy még szakavatott elemzők sem tudnak megnyugtató képet felvázolni a közeljövőről.

Ebben a sűrű bizonytalanságban a híreket figyelő hétköznapi ember legfeljebb annyit tehet, hogy megpróbál megbízhatónak ítélt forrásokból tájékozódni és a lehetőségek szerint higgadt maradni. No meg reménykedni, hogy az a bizonyos „normális” kerékvágás hátha mégiscsak fölsejlik a láthatáron.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.