2010. június 16., 07:272010. június 16., 07:27
Innen már minden sínen volt, hiszen jobb lábas passzát a berobbanó Gallas rutinosan vágta a hálóba, és a gallok már csomagolhatták is a bundás bermudát a déli félteke telében tett kiruccanáshoz.
Henrynek ekkor eszébe juthatott az uruguayiak ellen vívott első, 0-0-ra végződött vébémeccs, és talán arra gondolt: Kellett ez nekem?
Egyáltalán nem csodálkoznék, ha hétfő este hasonló jelenetek játszódtak volna le Fabio Cannavaro hotelszobájában is. Már látom is magam előtt, hogy az olasz válogatott hátvédje merengve ül foteljében, egy egzotikus világ furcsa hangjaira figyelve – odakint az utcán talán épp kirabolnak valakit –, és közben fel-felvillannak előtte a Paraguay elleni mérkőzés képei, amelyen ő és társai lélekszakadva futottak az eredmény után, és a legendás olasz szerencséből végül legalább az egyenlítésre futotta. Ha valóban ilyesmi járt az eszében, elképzelem, amint kissé ingerülten simította végig tar fejét, és közben arra gondolt: Kellett ez nekem?
Persze, jogosan vetheti föl bárki, hogy mindkét válogatott csupán egy meccset játszott még, a továbbiakban bármi megtörténhet. Csakhogy arról a két együttesről van szó, amely négy évvel ezelőtt a világbajnokság döntőjét vívta. Olaszország címvédőként, Franciaország ezüstérmesként érkezett. Igaz, a franciák már a selejtezőkben is szenvedtek, a második helyet is alig szerezték meg csoportjukban, hogy aztán Henry Szent Balja a vébére repítse őket. Az olaszok meg ugyan megnyerték csoportjukat, de közben épp az íreket nem tudták egyszer sem megverni, és a bolgárokkal is leikszeltek egyszer. Az azzurrik persze még simán begyűjthetnek hat pontot a következő két meccsen a jó nevű Szlovákia és Új-Zéland ellen, de ettől még igencsak kínos marad, hogy a csoport – rajtuk kívül – egyetlen valamirevaló csapata, a brazilos technikától messze álló, viszont az olaszos catenacciót egész ügyesen alkalmazó Paraguay ellen csak kínlódtak, mint disznó a jégen.
Szóval kissé baljósan indult ez a vébé. Azon senki sem csodálkozik, ha egy Szlovénia–Algéria, egy Japán–Kamerun vagy egy Szlovákia–Új Zéland meccsen zajló eseményeknek annyi közük van a labdarúgáshoz, mint Gennaro Gattusónak a könnyed, technikás, az ellenfél testi épségét a végsőkig szem előtt tartó szerelésekhez, de ha már a két legutóbbi vébédöntős is csak szenved a pályán, és a hollandok is kínlódva verik a dánokat, akkor tényleg közel a vég.
Igaz, azért mégiscsak volt egy csapat, amely első meccsén magabiztos, könnyed, látványos játékkal lépett túl gyengébben jegyzett ellenfelén, megmentve ezzel a nagyok becsületét. A németek. Mondom, tényleg közel a vég.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.