Makkay József
2018. október 01., 20:052018. október 01., 20:07
2018. október 01., 20:052018. október 01., 20:07
Erdélyi magyarként déjà vu érzésünk lehet mindazzal kapcsolatban, ami ma Kárpátalján történik. A Kárpát-medencei régiók közül a legtöbb határtologatást megért egykori magyar tartomány soknemzetiségű közössége nemcsak gazdaságilag, hanem kulturálisan is rosszabb helyzetben van ma, mint a Szovjetunió idején.
Az önálló államiságát 1991-ben elnyert Ukrajna utólag kreált történelmi múltjára alapozva mára eljutott a homogén nemzetállam gondolatáig, amelyben nemcsak a legnagyobb népközösség, a mintegy nyolcmillió főt számláló orosz lakosság nyelvi jogait vonja kétségbe, hanem Kárpátalja egyik őshonos népességének, a görögkatolikus ruszinoknak a létezését is, így azok népszámláláskor ukránnak minősültek. A ruszinok hiába követelnek autonómiát, a kijevi vezetés úgy tesz, mintha egy nem létező népességről volna szó, és azzal vádolja Oroszországot, hogy ő áll a ruszin nyelvű elégedetlenkedők mögött.
Pár hónapja csengett le az új ukrán oktatási törvény körüli cirkusz, amelynek során gyakorlatilag ukránosítani akarták a teljes nemzetiségi oktatást, elvitatva a kisebbségek jogát a saját nyelven történő, önálló oktatástól. A Kijevre zúduló magyar, román, orosz és szlovák kritikák hatására az ukrajnai vezetés elnapolta a törvény alkalmazását, egy olyan jogszabályét, amelyet még a szovjet időkben sem vezettek be. A brezsnyevi és az azt követő érában ugyanis a nemzetiségeknek joguk volt a saját anyanyelvükön történő oktatáshoz.
A zavaros háttér-támogatású kijevi politikai elit – amely az elhíresült Majdan-tüntetés óta kaparintotta magához a hatalmat – hihetetlen gazdasági mélységekbe taszította az országot: a mai állapotokhoz képest sok ukrajnai számára a szovjet idők utolsó évtizedei igazi békebeli éveknek számítottak. A hatalmas infláció mélyszegénységgel fenyegeti az ország lakosságának többségét, miközben a fiatalok tömegesen hagyják el Ukrajnát. A keleti front miatti háborús költségvetés tovább fokozza a bajt, és mindez együttvéve táptalaja az államilag támogatott ukrán soviniszta szervezetek térhódításának. Most a kárpátaljai magyarság ellen folyik politikai hadjárat. A magyar kormány brüsszeli meghurcolásán felbuzdulva a kijevi vezetés a magyar közösséget pécézte ki a kettős állampolgárság ügyében, miközben tudvalevő, hogy más állampolgársággal rendelkező népcsoportok is szép számban élnek Ukrajna területén. Oroszország, Románia, Szlovákia és más államok is adtak állampolgárságot ott élő kisebbségeiknek, nem beszélve a felsőbb politikai körökben tetten érhető amerikai, izraeli és különböző nyugat-európai állampolgárokról.
A választásokra készülődő Ukrajnában elővett magyar kártya szerte a Kárpát-medencében ismerős, kisebb-nagyobb intenzitással az elmúlt harminc évben valamennyi utódállamban használták, a mostani forgatókönyv azonban minden eddigitől elüt. Az ukrán hatóságok saját, magyar nemzetiségű állampolgáraikat vegzálják a határon magyar útlevelek után kutatva, illetve diplomáciai háborút robbantva ki egy olyan szomszédos országgal, amely minden lehetséges módon segítette Ukrajna délnyugati tartományának, Kárpátaljának a felzárkózását.
A tehetetlenségében vagdalkozó kijevi vezetés megpróbálja elterelni a figyelmet a súlyos gazdasági bajokról és az össznemzeti kilátástalanságról. A minduntalan előkerülő kisebbségi kártya azonban soha nem oldott meg semmit, csak a meglévő válságot fokozza, de a népszerűtlen ukrán politikai elitnek semmi sem drága, ha a saját bőrét kell mentenie.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!