Makkay József

Makkay József

A kisebbségi kártya Ukrajnában

2018. október 01., 20:052018. október 01., 20:07

2018. október 01., 20:052018. október 01., 20:07

Erdélyi magyarként déjà vu érzésünk lehet mindazzal kapcsolatban, ami ma Kárpátalján történik. A Kárpát-medencei régiók közül a legtöbb határtologatást megért egykori magyar tartomány soknemzetiségű közössége nemcsak gazdaságilag, hanem kulturálisan is rosszabb helyzetben van ma, mint a Szovjetunió idején.

Az önálló államiságát 1991-ben elnyert Ukrajna utólag kreált történelmi múltjára alapozva mára eljutott a homogén nemzetállam gondolatáig, amelyben nemcsak a legnagyobb népközösség, a mintegy nyolcmillió főt számláló orosz lakosság nyelvi jogait vonja kétségbe, hanem Kárpátalja egyik őshonos népességének, a görögkatolikus ruszinoknak a létezését is, így azok népszámláláskor ukránnak minősültek. A ruszinok hiába követelnek autonómiát, a kijevi vezetés úgy tesz, mintha egy nem létező népességről volna szó, és azzal vádolja Oroszországot, hogy ő áll a ruszin nyelvű elégedetlenkedők mögött.

Pár hónapja csengett le az új ukrán oktatási törvény körüli cirkusz, amelynek során gyakorlatilag ukránosítani akarták a teljes nemzetiségi oktatást, elvitatva a kisebbségek jogát a saját nyelven történő, önálló oktatástól. A Kijevre zúduló magyar, román, orosz és szlovák kritikák hatására az ukrajnai vezetés elnapolta a törvény alkalmazását, egy olyan jogszabályét, amelyet még a szovjet időkben sem vezettek be. A brezsnyevi és az azt követő érában ugyanis a nemzetiségeknek joguk volt a saját anyanyelvükön történő oktatáshoz.

A zavaros háttér-támogatású kijevi politikai elit – amely az elhíresült Majdan-tüntetés óta kaparintotta magához a hatalmat – hihetetlen gazdasági mélységekbe taszította az országot: a mai állapotokhoz képest sok ukrajnai számára a szovjet idők utolsó évtizedei igazi békebeli éveknek számítottak. A hatalmas infláció mélyszegénységgel fenyegeti az ország lakosságának többségét, miközben a fiatalok tömegesen hagyják el Ukrajnát. A keleti front miatti háborús költségvetés tovább fokozza a bajt, és mindez együttvéve táptalaja az államilag támogatott ukrán soviniszta szervezetek térhódításának. Most a kárpátaljai magyarság ellen folyik politikai hadjárat. A magyar kormány brüsszeli meghurcolásán felbuzdulva a kijevi vezetés a magyar közösséget pécézte ki a kettős állampolgárság ügyében, miközben tudvalevő, hogy más állampolgársággal rendelkező népcsoportok is szép számban élnek Ukrajna területén. Oroszország, Románia, Szlovákia és más államok is adtak állampolgárságot ott élő kisebbségeiknek, nem beszélve a felsőbb politikai körökben tetten érhető amerikai, izraeli és különböző nyugat-európai állampolgárokról.

A választásokra készülődő Ukrajnában elővett magyar kártya szerte a Kárpát-medencében ismerős, kisebb-nagyobb intenzitással az elmúlt harminc évben valamennyi utódállamban használták, a mostani forgatókönyv azonban minden eddigitől elüt. Az ukrán hatóságok saját, magyar nemzetiségű állampolgáraikat vegzálják a határon magyar útlevelek után kutatva, illetve diplomáciai háborút robbantva ki egy olyan szomszédos országgal, amely minden lehetséges módon segítette Ukrajna délnyugati tartományának, Kárpátaljának a felzárkózását.

A tehetetlenségében vagdalkozó kijevi vezetés megpróbálja elterelni a figyelmet a súlyos gazdasági bajokról és az össznemzeti kilátástalanságról. A minduntalan előkerülő kisebbségi kártya azonban soha nem oldott meg semmit, csak a meglévő válságot fokozza, de a népszerűtlen ukrán politikai elitnek semmi sem drága, ha a saját bőrét kell mentenie.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Román környezetvédelem, ahol a medvéken kívül senki nincs biztonságban

Egymást érik a medvék kószálásáról szóló hírek az erdélyi településeken. A székelyföldi falvak és városok utcáin megszokottá vált látvány a helyieken kívül senkit nem zavar. A választásokra készülő Romániában hivatalosan nem is létezik ,,medvekérdés”.

Balogh Levente

Balogh Levente

Iohannis, NATO, haladárok, Orbán-pártiság

Nem mondhatni, hogy Klaus Iohannis román államfőnek a NATO főtitkári tisztségének elnyerésére amúgy sem túl combos esélyei erősödtek azzal, hogy az eddig ingadozó Törökország jelezte: a vezető tagállamok által támogatott Mark Ruttét támogatja.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem Székelyföld Románia, hanem Románia Székelyföld

Amikor először vittem ki meccsre, immár kedves feleségem sehogy sem tudta felfogni: mégis hogy lehet, hogy én, a „nagy magyar” románul énekelek, üvöltözöm.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Temetnék az etnopolitikát

Kisebb össztűz alá került az RMDSZ a június 9-én (összevonva) rendezendő helyhatósági és európai parlamenti választások kampányára ráfordulva, egészen pontosan az alakulat politikai irányvonala került kifogás tárgyává.

Makkay József

Makkay József

Miért nem válaszolunk magyarul a román hivatalnoknak?

A Bálványos Intézetnek a múlt héten közzétett, a magyar nyelv erdélyi érvényesüléséről szóló kutatási eredményei felkiáltójelként hatnak ellaposodó közéletünkben, ahol anyanyelvünk intézményesülése jó ideje már nem téma a közbeszédben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós vereség a rajt előtt

Az önkormányzati választásoknak még a kampánya sem kezdődött el hivatalosan, de a PSD és a PNL alkotta kormánykoalíció máris vereséget könyvelhet el.

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.