Kiss Judit
2022. március 09., 09:37
2022. március 09., 09:37
Ember legyen a talpán, aki bár kicsit is eligazodik és megnyugtató jövőképet tudna felvázolni ebben a sűrű ködben, ami körülvesz bennünket. A szomszéd országban dúló háború árnya erőteljesen ránk vetül, így nem csoda, ha az emberek pánikba esnek, megpróbálnak óvintézkedéseket tenni, bebiztosítani magukat a rossz eshetőségekre.
Miközben a hatóságok olykor igyekeznek megnyugtató közlésekkel csillapítani a kedélyeket, a lakosság korántsem nyugodt, hiszen túl közel van hozzánk, túl nagy hullámokat vet a háború. Az államelnök azt mondta, Románia nem keveredik bele a háborúba, a mezőgazdasági miniszter szerint nincs veszélyben a lakosság élelmiszer-ellátása, a kormányfő szerint nem lenne nagy gond, ha Oroszország elzárná a gázcsapokat. Ettől azonban nem nyugszanak meg az emberek, akik lépten-nyomon figyelik a híradásokat, a percről percre változó eseményeket.
Már csak azért sem, mert közben bizony érkeznek nyugtalanító hírek is. Például hogy az Európai Unió minden tagországa, így Románia és Magyarország is felkerült az orosz kormány által jóváhagyott, Oroszországgal szemben barátságtalan országok és területek listájára. Vagy hogy Erdély felett köröznek a tartályrepülők, nemzetközi hadgyakorlatok kezdődnek az országban. Szintén nem megnyugtató hír, hogy a kormány különleges tervezeten dolgozik: az általános tartalékállományba tartozók körét nem csupán a jelenleg hatályos törvények alapján érintett, 18 és 35 éves korú férfiakra korlátozza, hanem ostromállapot esetén kiterjeszti a 35 és 60 év közötti korosztályra is. És az is nyugtalanítóan hangzik, hogy az ország nagy mennyiségű jódtabletta-előállításba kezdett egy esetleges nukleáris támadás miatti vészhelyzetre felkészülendő.
Nagyon úgy tűnik, arra kell lelkileg is berendezkednünk, hogy az elkövetkező – ki tudja, meddig tartó – időszak sajnos nem a nyugalomról fog szólni. Az állandóan felénk hullámzó, ijesztő hírek dömpingjében pedig érthető, ha tanácstalanok, riadtak az emberek. Kapkodnak, pánikba esnek, felvásárolják a dollárt, benzint, rohannak útlevelet igényelni, jódot vásárolni. A kollektív szorongás, ijedtség és gyors cselekvési kényszer a pandémia kezdeti időszakából is ismerős lehet: most két éve is azt éreztük, a helyzet alakulása, kimenetele beláthatatlan. Emlékszünk arra, hogy a kétségbeesés akkor is vírusszerűen terjedt, eszeveszetten rohant vécépapírért, élesztőért a boltokba a lakosság. Amikor eluralkodik a pánik, akkor bizony nehéz megőrizni a lélekjelenlétet, pedig tudnivaló, hogy arra lenne a leginkább szüksége mindenkinek. Még akkor is, ha megnyugtató fogódzót, megbízható prognózisokat tulajdonképpen nincs ahonnan várni.
Ugyanakkor a fenyegetettségnek van egy másik vetülete is. Az erdélyi magyarok tudatában még mindig élnek a két-három nemzedékre visszamenő történelmi traumák: dédszüleink, nagyszüleink félelme, hogy „jönnek az oroszok”, nem múlt el még a kollektív emlékezetből. És 2022-ben sajnos újra visszaköszön a hasonló színezetű félelem.
A gyerekek is óhatatlanul értesülnek a történésekről, még az elemisták is kénytelenek a saját érdeklődési horizontjukba illeszteni a háború témáját. A minap egy negyedikes kisfiú azt kérdezte a tanító nénijétől: „igaz, hogy megtámadnak minket az oroszok?” Biztosan sokan ismerik A tizedes meg a többiek című, Sinkovits Imre főszereplésével 1965-ben készült magyar film szállóigévé vált mondatát, miszerint „az oroszok már a spájzban vannak”. Bár mindenki igyekszik abban bízni, hogy a háború réme nem fog még inkább szétterjedni, az már borítékolható, hogy a félelem rohamosan terjed. Már a „spájzban van”.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
szóljon hozzá!