2008. november 25., 17:102008. november 25., 17:10
Traian Băsescuhoz fordult egy 29 éves, súlyos beteg konstancai fiatalember, azt kérve az államelnöktől: hagyja jóvá, hogy eutanáziában részesítsék. Az államfőhöz intézett levelében Eugen Constantin Anghel kifejtette, nem képes már tűrni „az öt éve tartó elviselhetetlen szenvedést\", és hogy \"szeretne eltávozni mielőbb ebből a kegyetlen és közömbös világból\". A fiatalember betegnyugdíja mindössze 350 lej, és mint levelében írta, ebből az összegből még a legolcsóbb, számára szükséges gyógyszereket sem vásárolhatja meg. A konstancai fiatalember 2003 óta legnagyobb részt kórházban tartózkodik, mivel többféle súlyos betegségben szenved, többek közt májcirózisban. A konstancai megyei kórház szóvivője, dr. Florian Stoian szerint a fiatalember egészségi állapota bár nagyon súlyos, stabilnak mondható, ugyanakkor májátültetésre lenne szüksége. Traian Băsescu hétfő este leszögezte: bár sajnálja a súlyos beteg fiatalembert, nem tehet érte semmit, ugyanis az eutanáziát nem teszik lehetővé a romániai törvények. A büntetőtörvénykönyv szerint ugyanis az, aki hozzásegít valakit az eutanáziához, bűnrészességgel vádolható, és 3-tól 7 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható. „Amúgy ez orvosi probléma, és az államelnöknek nem áll módjában segíteni\" – tette hozzá Băsescu. Mircea Savu, a bukaresti Fundeni onkológiai központ igazgatója kijelentette, hogy sem orvosként, sem pedig emberként nem gondol arra, hogy ezt az „emberölési módszert\" – amelyet szerinte cinikusan neveznek „szép halálnak\", valaha is törvényessé teszik Romániában.
Az eutanáziának két fajtája van, attól függően, hogy cselekvéssel, vagy mulasztással valósul-e meg. Az aktív eutanázia megvalósulhat kémiai, fizikai, biológiai eszközökkel. Leggyakoribb formája a gyógyíthatatlan betegek szenvedéseinek gyógyszerekkel, orvosi eszközökkel való lerövidítése. A passzív eutanáziának további két formája van, az egyik, mikor nem a beteg, hanem az orvos dönt a halálról. Ez esetben arra a kérdésre kell választ kapni, hogy meddig, milyen eszközökkel köteles azt a beteget életben tartani, akinek élete visszafordíthatatlanul a végéhez közeleg. Itt az orvosi kötelesség és az emberhez méltó szép halál gondolata kerül szembe egymással. Az orvosi kötelesség nem értelmezhető egyoldalúan, a beteg jogainak tisztelete nélkül, így az élet működésének erőszakos fenntartása már nem az élet meghosszabbítását, hanem a haldoklás elnyújtását jelenti. |
Az a vélemény, amely szerint az eutanázia erkölcsi szempontból megengedhető, az ókori görög filozófusokig vezethető vissza. A hagyományos keresztény vallás elutasítja, főleg azért, mert ellentmond a hatodik parancsolatban foglalt, ölésre vonatkozó tiltásnak. Az eutanázia legalizálására vonatkozó szervezett mozgalom Angliában 1935-ben indult, amikor C. Killick Millard megalapította az eutanázia törvényesítéséért küzdők önkéntesek társaságát. A társaság törvénytervezetét a Lordok Háza 1936-ban és 1950-ben is elutasította. Az Egyesült Államokban az Euthanasia Society of America szervezetét 1938-ban alapították. A gyógyíthatatlan beteg halálának az ő belegyezésével történő meggyorsítása vagy előidézése azonban a mai napig vitákat szít egyházi körökben, és orvosetikai szempontból is sok kérdés merül fel a módszerrel kapcsolatban. Az elmúlt évtizedekben azonban egyes európai országokban törvényessé tették: Hollandia volt az első, ahol 1998 óta legálisan hajtanak végre eutanáziát, később Belgiumban, Luxemburgban, Svájcban is engedélyezték a kegyes halál módszerét. Ezen kívül az Egyesült Államokbeli Washingtonban és Oregonban, valamint Andalúziában (Spanyolország) és Thaiföldön is törvényes keretek között hajtanak végre eutanáziát. Az egyik legnagyobb svájci eutanázia egyesület, a Dignitas, tíz év alatt 640 gyógyíthatatlan betegnek segített, hogy eutanáziában részesüljön, 4000 és 7000 euró közti összegért.
Az egyház ellenzi az eutanáziát, mivel úgy véli, hogy az emberi szenvedés \"nem fölösleges\", még akkor sem, ha a jelentőségét nem lehet \"lefordítani emberi nyelvre\" –szögezte le tegnap a bukaresti ortodox patriárkátus a konstancai fiatalember esetére utalva. \"Az élet isten ajándéka, és senkinek nincsen joga azt megszüntetni\" - jelentette ki a patriarkátus szóvivője, Costel Stoica. A Román Ortodox Egyház álláspontja szerint az eutanázia a szekularizáció kifejezője - ennek megfelelően az embernek joga van saját, vagy embertársa élete fölött rendelkezni. Az eutanázia az ortodox egyház állaspontja szerint ugyanakkor \"hedonista, államosított erkölcs\", amely figyelmen kívül hagyja a szenvedés igazi értékét.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.