A 2018-as 7,7 százalékról 2022-re uniós szinten 11,2 százalékra emelkedett azoknak az aránya, akik azt mondják, szükség esetén nincs kihez fordulniuk
Fotó: Haáz Vince
Kevésbé elégedettek az emberek a személyes kapcsolataikkal, és egyre többen mondják azt, hogy nincs kitől segítséget kérniük – világít rá a szomorú valóságra egy szerdán ismertetett kutatás, amely a 2022-es és a 2018-as helyzetet hasonlítja össze.
2024. július 31., 13:322024. július 31., 13:32
2022-ben az európai uniós lakosok magas szintű elégedettséget jeleztek személyes kapcsolataik terén: a 0-tól (egyáltalán nem elégedett) 10-ig (teljesen elégedett) terjedő skálán átlagosan 7,8-ra értékelték a személyes kapcsolataikkal való elégedettségüket, ami ugyan magas, de némi csökkenést jelent 2018-hoz képest.
– derül ki a Hotnews.ro portál által szemlézett kutatás eredményeiből.
Az uniós tagállamok közül Máltán, Ausztriában és Szlovéniában volt a legmagasabb a személyes kapcsolatokkal való elégedettség, 8,6-os értékkel.
Eközben a bolgárok a legkevésbé elégedettek a személyes kapcsolataikkal 6,0 értékkel, majd Horvátország (7,2) és Görögország (7,3) következik.
– húzza alá a felmérést ismertető cikk.
Korcsoportonként a 16–24 éves fiatalok voltak a legelégedettebbek a személyes kapcsolataikkal (8,1 pont). Őket szorosan követik a 25–34 évesek, 8-as elégedettségi értékkel. A legalacsonyabb elégedettségi arány az 50–64 évesek körében volt megfigyelhető (7,7).
A velük együttélő gyermekekkel rendelkező családok magasabb szintű elégedettségről (7,7.) számoltak be, mint a gyermek nélküliek. A csak két felnőttet számláló családok elégedettségi aránya 7,6, míg az egyedülállóknál volt a legalacsonyabb a személyes kapcsolatokkal való elégedettség, 7,4-es pontszámmal.
Az alacsonyabb iskolai végzettségűek több mint kétszer nagyobb valószínűséggel mondják azt, hogy kirekesztettek a társadalomból (10,7% Romániában, míg uniós szinten 4,7%), mint az egyetemi/főiskolai végzettségűek.
A magány kora. Sokak szerint romlottak személyes kapcsolataik
Fotó: 123RF
A magasabb végzettségűek elégedettebbek a személyes kapcsolataikkal. Ez a tendencia még hangsúlyosabb azokban az országokban, ahol összességében alacsonyabb elégedettségi szintet mértek, ilyen Bulgária, Horvátország, Görögország, Olaszország, Magyarország, Románia, Litvánia, Szlovákia és Lettország.
A spektrum másik végén, például Máltán és Szlovéniában a különböző iskolai végzettségűek közötti különbség minimális vagy nem létezik. Svédországban fordított tendencia figyelhető meg, bár minimális különbségekkel.
Románia az első 10 ország egyike, amelyek lakossága évről évre öregszik, és 10 idős lakójából háromnak szükség esetén nincs kire támaszkodnia – számolt be szerdán a Romániai Aktív Idősödésért Intézet egyesületének elnöke.
2018 és 2022 között nőtt azoknak az embereknek a száma, akik arról számoltak be, hogy nincs kihez fordulniuk szükség esetén (7,7 százalékról 11,2 százalékra).
Az EU jövedelmi és életkörülményeire vonatkozó statisztikák (EU-SILC) keretében ezt úgy mérik, hogy a válaszadó képes bármilyen – erkölcsi, anyagi vagy pénzügyi – segítséget kérni a családtól, rokonoktól, barátoktól vagy szomszédoktól.
Nőtt Romániában azoknak a száma, akik magányosnak érzik magukat, nincs, akihez fordulniuk, ha gondjuk van – derült ki egy friss felmérésből. Az elmagányosodás lelki következményeiről, hátteréről Román Mónika kolozsvári pszichológust kérdeztük.
Szamar Abú Elouf palesztin fotográfus gázai harcokban megsebesült, kilencéves fiút ábrázoló fényképe nyerte idén a World Press Photo legjobb sajtófotónak járó Év Fotója díját.
Húsvéti tojásíró maratont szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány. A Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában található Míves Házban április 18-án, nagypénteken szervezendő 17 órás tojásíró éjszakára minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Az elcsendesedés, a Krisztus feltámadásának ünnepére való ráhangolódás jegyében szervezi meg idén is az Erdélyi Hagyományok Háza több erdélyi és partiumi templomban az Ég és Föld koncerteket.
Szociológiai felmérés készül a romániai felsőoktatásban tanuló magyar diákok életéről. Az Országos Magyar Diákszövetség kutatása azt térképezné fel, milyen problémákkal szembesülnek a hétköznapokban az egyetemi központokban tanuló egyetemi hallgatók.
Nem új keletű dolog, hanem életkori sajátosság, hogy a kamaszok számára előtérbe kerül a kinézet. Az online világ, a közösségi média negatívan befolyásolja a kamaszok énképét. A jelenségről Keresztesi Polixéna iskolapszichológus beszélt a Krónikának.
Több száz lakatot aggattak már a szerelmespárok kapcsolatuk felbonthatatlanságának jeleként az aradi belvárosban a Maros két partját összekötő gyalogoshíd korlátjára.
Kerékpározni tanítaná a gyerekeket a Kolozsvár Teker Egyesület. Kertész Levente elnök beszélt a Krónikának a kezdeményezésről, és arról, hogy a folyamatosan bővülő bicikliút-hálózat ellenére életveszélyes kerékpárral közlekedni a kincses városban.
Tizenkét évvel súlyos balesete után Michael Schumacher felesége segítségével aláírt egy versenyzői sisakot, amelyet jótékonysági célból fognak elárverezni Jackie Stewart 85. születésnapja alkalmából rendezett vasárnapi F1-es bemutató után.
A húsvét elengedhetetlen tartozéka a festett tojás, amely szinte minden erdélyi, székelyföldi, partiumi háztartásban ott díszeleg az ünnepi asztalon. A díszítési technikák, színek, motívumok azonban tájegységenként változóak.
A cukorbetegség egy eddig kevésbé ismert formáját, amely elsősorban alultáplált fiatalokat érint világszerte, most hivatalosan is elkülönített típusként ismerték el.
szóljon hozzá!