Nehezen növi ki a gyerekcipőt az erdélyi lányfoci

Nehezen növi ki a gyerekcipőt az erdélyi lányfoci

Mozgásban. A legfontosabb, hogy a fiatal lányok is sportoljanak, egészséges életmódot folytassanak

Fotó: Veres Nándor

Idén június-júliusban, egy év halasztás után az egész világ szeme Európa legjobb (férfi) focistáira szegeződik, milliók szurkolnak kedvenc csapatuknak. Ebben az időszakban szinte lehetetlen megkerülni a futballt mint beszédtémát. Ugyanakkor azzal már jóval kevesebben foglalkoznak, hogy a nagyok mellett, mögött ott vannak a „kicsik” is, sőt a férfiak mellett ott vannak a nők is. Körképünkben az erdélyi női utánpótlásfutball helyzetét mutatjuk be edzők, csapatvezetők, játékosok segítségével.

Tóth Gödri Iringó

2021. július 04., 15:202021. július 04., 15:20

Az elmúlt években Romániában is egyre népszerűbbé vált a női futball, egyre több városnak, településnek van az első vagy a második ligában játszó női csapata. Sőt a romániai női labdarúgás fejlődése érdekében a Román Labdarúgó-szövetség néhány éve úgy határozott, hogy a 2020–2021-es idénytől kezdve valamennyi, élvonalban szereplő klubnak női tagozatot is működtetnie kell.

A változás első lépéseként létre kellett hozni egy legalább 20 főt számláló, 15 évnél fiatalabb lányokból álló csapatot, idéntől pedig a Liga 1-es csapatoknak már egy felnőtt női csapatot is neveznie kell a női bajnokság első három osztályának valamelyikébe.

Ha kicsit messzebb tekintünk, látjuk, hogy a tendencia általános, hiszen az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) is egyre inkább igyekszik felkarolni, támogatni, népszerűsíteni a női futballt. Az UEFA 2019-ben meghirdette a #TimeForAction (Ideje cselekedni) nevű, 2019–2024-es időszakra szóló kampányát, melynek célja a női labdarúgás és a női focisták támogatása Európa-szerte. Az öt fő célkitűzés egyikeként megfogalmazták a futballista lányok és nők számának megduplázását minden tagországban, 2,5 millió főig. Bár az UEFA nem tért részletesen ki a női utánpótlásfutballra, illetve annak hogyanjaira, egyértelmű, hogy ez kulcsfontosságú a sportág jövőjét illetően.

Galéria

Játékban. Egyre több erdélyi lány fordul a labdarúgás felé

Fotó: Gábos Albin

Egyre tágul a női foci világa Erdélyben is

Romániában, Erdélyben is érződik a szándék a változásra, a fejlődésre. Erre egy jó példa a 2019–2020-as romániai Erasmus+ projekt is, melynek keretében a női futballcsapatok edzői tapasztalatokat, ismereteket gyűjthettek olasz, angol, portugál csapatok szakembereitől. Másfelől nemcsak az a fontos, hogy az első vagy másodosztályban játszó lányokat ki és hogyan edzi, hanem az is, hogy honnan, milyen alappal érkeznek. Ennek kapcsán Kristály Franciska, aki az FC Csíkszereda női csapatának játékosa, lapunknak úgy fogalmazott, hogy szerinte most már viszonylag egyszerű lányként rátalálni a foci világára, de amikor ő, illetve generációja kezdett, még nem is igazán léteztek női csapatok, a női foci még gyerekcipőben járt.

Idézet
Én már kiskoromban inkább labdáztam, mint babáztam, de nem voltak lehetőségeim”

– kezdte visszaemlékezését.

Kristály Franciska felidézte, hogy gyerekkorában csak a barátokkal volt lehetősége játszani, néha az iskolában a fiúkkal, majd a líceumi évek alatt szerveztek néha osztályok közötti lányfocit, illetve az egyetemi évek alatt a Kolozsvári Diáknapok keretében tudott lányfocin részt venni. Az egyetemi évek után tornatanárként került haza Székelyföldre, ahol 2009-ben Szentegyházi Vasas néven alakult női csapat, mely még abban az évben be is iratkozott a női labdarúgó első ligába. Ennek az utódja a mai székelyudvarhelyi Vasas Femina női csapat. Kristály Franciskát egyből a felnőtt csapatba igazolták le – így kezdődött futballista karrierje.

Két évet játszott Udvarhelyt képviselve, majd abbahagyta a hivatásos sportot, ám amikor 2018-ban Csíkszeredában felnőtt női csapatot alakítottak, ismét megkeresték őt, újra hivatásos játékos lett.

Kristály Franciska azt is elmondta, hogy szerinte még mindig sok az előítélet és a sztereotípia a futball kapcsán, de azért az évek alatt javult a helyzet, egyre több szülő engedi vagy küldi kislányát focizni. Elmesélte, hogy Székelyföldön egyre több helyen van lehetőségük a lányoknak is focizni, Székelyudvarhely és Csíkszereda mellett most már például Madéfalván, Gyergyószentmiklóson is van lánycsapat, sőt Csíkszentdomokoson is terveznek indítani. Szerinte amikor a lányok fiúkkal együtt kezdik a játékot, azaz vegyes csapatban, sokan lemorzsolódnak, hiszen a fiúk hajlamosabbak durvák lenni.

Arról is szó esett, hogy Romániában a női futballisták nagyon alulfizetettek a férfi játékosokhoz képest, illetve azt is megtudtuk, hogy viszonylag kevesen vannak profi szerződéssel alkalmazva – például Csíkszeredában csak két, a magyarországi NB I-ből áthozott játékosnak van ilyen szerződése.

Szerinte Romániában ebből nagyon nehéz megélni, a legtöbben dolgoznak mellette, ami sokszor nagyon bonyolulttá teszi az időbeosztást, azt, hogy ott legyenek minden kiszálláson, edzésen.

Szerinte sokan mentek, mennek el külföldre is, hiszen ott számottevőbbek az anyagi juttatások, nagyobb a támogatás, illetve szakmai szempontból is jobban lehet fejlődni, változatosabbak az edzésmódszerek, erősebbek a bajnokságok.

Galéria

Náluk a labda? Számos probléma megoldatlan a női fociban

Fotó: Gábos Albin

Nehezen indult, de beindult Csíkszeredában

Albu László, az FK Csíkszereda vezetőedzője a Krónikának elmondta, őt 2018 nyarán kérte fel a klub elnöke, hogy állítson össze egy felnőtt női csapatot – mivel szükséges, hogy a férficsapat mellett női is legyen. Kezdetben nem volt könnyű dolga, olyan lányokat keresett fel, akik fiúkkal játszottak egy csapatban (ezt a jelenlegi szabályok értelmében tizennégy éves korig lehetséges), illetve Magyarországról is „hozott” lányokat. Olyanokat is felkeresett, akik azelőtt a székelyudvarhelyi női csapatban játszottak, és olyan környékbeli lányokat is, akik addig csak kis pályán játszottak.

A csapat a harmadik ligában kezdett, de hamar felkerült a másodikba.

Nem sokkal azután, hogy megalakult a felnőtt csapat, megkezdték az utánpótlás-toborzást is az iskolákban, először 11–12 éves lányok körében, majd bővültek a korosztályok, másfél éve már hétévesek is fociznak a klubnál: van U7-es, U9-es, U11-es, U13-as, U15-ös korosztály, minden korosztályban 20–25 lánnyal. Korosztály függvényében heti két, három vagy négy edzésen vesznek részt, és minden korosztály képviselői országos bajnokságokban is megméretkeznek.

Azt is megtudtuk, hogy a női csapat magalakulásáig sem volt ritka a lányok jelenléte, edzettek lányok a fiúkkal közösen, ám mivel a szabályzat értelmében ez csak tizennégy éves korig lehetséges, akik folytatni akarták, elmentek Székelyudvarhelyre vagy Magyarországra. Albu László szerint a közös edzés előnyös volt a lányoknak, hiszen a fiúkkal néha „nehezebb volt a versenyt felvenni, jobban oda kellett tegyék magukat, jobban, sokkal hamarabb tudtak fejlődni”. Szerinte most a lánycsapatok is nagyon jól, eredményesen dolgoznak, szép sikereket érnek el.

Csíkszeredában egyébként négyen dolgoznak a lányokkal, Albu László és három női edző.

Az FK Csíkszereda vezetőedzője szerint az évek alatt a szülőknek a sportághoz való hozzáállása is változott, hiszen 2018 előtt még sokan titulálták „nem lányoknak való” sportnak, ám látva a felnőtt csapat sikereit (is), egyre nyitottabbak lettek, szerinte egyre több kislány szeretne focizni. Most már nem feltétlenül nekik kell toborozniuk, hanem gyakran a szülők keresik meg a klubot.

Szerinte egyre több lehetőség van a női fociban, az UEFA is egyre támogatóbb. Elmondta, már eljutottak oda, hogy bár nem nagy összeget, de a felnőtt csapat tagjai anyagi juttatást is kapnak.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Székelyudvarhelyi vízió

A téma kapcsán megkerestük a Vasas Femina vezetőjét, László Bélát is, aki elmesélte, hogy a 2009-es szentegyházi megalakulás után, 2012-ben váltak külön a fiúklubtól és alapították meg Vasas Femina néven a székelyudvarhelyi lánycsapatot – részben azért, mert a lányok nagy része székelyudvarhelyi volt. Felidézte: ahogy megalapították a felnőtt csapatot, szinte azonnal elindították az utánpótlás-nevelést is, ami szerinte sok akadályba ütközött. Szerinte sok „problémát jelent” az, hogy egy női, nem pedig egy férficsapatról van szó.

László Béla szerint a futballozást, a sportot érdemes már hat-hét éves korban elkezdeni, akár tömegsportszinten is. Tény, hogy nem mindenkiből lesz profi sportoló, de mint iskola alatti, utáni foglalatosság is fontos.

Idézet
Próbálunk adni egy olyan víziót, hogy ha egy szülő behozza kézen fogva a kislányát, az egészen kiskortól a serdülőkoron át, a nagyifjúságig lássa az utat abban a pillanatban, ha tehetséges, vagy ha munkával oda akar érni”

– fogalmazott a szakember.

Székelyudvarhelyen hat-hét éves kortól zajlik az edzés, a kislányok belekóstolhatnak a foci rejtelmeibe – és erre igény is van. „Ez óriási öröm számunkra, ugyanakkor kihívás is, hogy játékosan, különböző programok által minél zsengébb korban kezdjük el a velük való foglalkozást” – árulta el László Béla.

Azt is megtudtuk, hogy kezdetben a lányok fiúkkal mérhették össze magukat, ám ez gyakran problémákat vetett fel, főleg, ha „egy lánycsapat elverte a fiúkat”. Lassan egyre több lány, illetve női bajnokság lett országos szinten – ma már U11 és U13 is létezik –, bár ezeket idén sajnos ellehetetlenítette a járványhelyzet, többek között a sok tesztelési kötelezettség miatt. „Fontos lenne víziót adni nekik, hogy amikor azt mondja, hogy én tudom ezt csinálni, ne kelljen azt kérdezze, hogy de meg tudok-e élni belőle, elmenjek-e inkább egy kocsmába pultos lánynak” – vázolta a sportvezető.

Galéria

Fotó: Gábos Albin

Fájdalmas megkülönböztetés

László Béla szerint ilyen téren sajnos nem történt jelentős változás az elmúlt harminc évben. Szerinte a női foci négyszáz százalékos fejlődés előtt áll, ám a kérdés, hogy például ők, mint udvarhelyi klub részt vesznek-e benne. Hangsúlyozta: muszáj, hogy több lábon álljanak, hiszen bár valamelyest kapnak önkormányzati támogatást is, ahhoz képest, amit csinálnak, amilyen eredményeik vannak, elenyésző a támogatás:

Idézet
Pont most jöttek ki a pályázati eredmények, és hát nem tudjuk, hogy sírjunk vagy kacagjunk rajta. Sírnunk kéne. Nagyon „csökött” gondolkodással állunk szemben

– nem is akarom szépíteni a dolgot”.

Jelenleg több mint száz lány, kislány játszik a klubnál, akik országos bajnokságokra, kiszállásokra járnak. „És ott sajnos nem mondja senki azt, hogy ja, ti lányok vagytok, akkor fél áron van a szállás, a szállítás. Azért mondom, hogy nagyon fájdalmas ez a megkülönböztetés, és most már tényleg azon a ponton vagyok, hogy ezt meg kell piszkálnunk, hogy meg kell keresnünk egy női szervezetet, mert csúnyán néz ki (…) Egy orvosnő sem keres kevesebbet, mert ő nő. Érzékeltetnem kell ezt, hogy elveszítettük valahol az egyensúlyt” – jelentette ki a szakember.

László Béla szerint még sok időnek kell eltelnie, hogy az „agyak megnyíljanak”, még a politikumnak is nyitnia a téma iránt. Szerinte nem kell Nyugat-Európáig nézni, már Magyarországon is jobb a helyzet. „Itt érdektelenség övezi az egészet – szögezte le a sportvezető. – Mindig megköszönik, mindig kapunk egy szép nagy diplomát, és amikor pénzosztás van, ott vagyunk a végén.”

László Béla felidézte, hogy

kezdetben a szülőkben is rengeteg előítélet volt, de lassan jó irányba változott a helyzet, rengeteg szülő belátta, hogy ez egy mozgáslehetőség.

Szerinte ha a politikum szintjén is változna ennyit a helyzet, az már hatalmas javulás lenne. Székelyudvarhelyen női és férfi edzők is dolgoznak, ami szintén egy fontos kérdés: próbálnak női trénereket és játékvezetőket is kinevelni, illetve az edzők feladata nemcsak a technika, stratégia, hanem az is, hogy egy összetartó csapattá kovácsolják a lányokat.

Galéria

Fotó: Gábos Albin

Kulcsfontosságú a tömegsport

Felkerestük a téma kapcsán Könczei Somát, a kolozsvári központú Dribli Erdélyi Gyerekfoci Klub vezetőjét is, aki elmondta, hogy a női utánpótlásfoci kapcsán benne is sok a kérdés. Például Románia legeredményesebb női együttesét, a Kolozsvári Olimpia csapatát elnézve is gyakran elgondolkodik, honnan kerülnek hozzájuk a lányok, hiszen a legtöbb csapatban – például a Dribliben is – nagyon kevés a lány. Ugyanitt megemlítette, hogy sokéves magyarországi tapasztalata azt mutatja, azért ott nagyobb hangsúlyt kap az utánpótlásfutball – a női utánpótlásfutball is.

Könczei Soma szerint a kérdés szempontjából a tömegsport is kulcsfontosságú téma, mivel sokan hajlamosak úgy állni a kérdéshez, hogy a „gyerekből élsportolót szeretnének”.

Idézet
Tőlem is kérdezik, hogy na, lesz belőle? Nem, de élvezi, a foci akkor is tök jó. Aki meg jó, akkor úgyis szólunk, azt kiválasztjuk, azért vannak a kiemelt csoportok, ahol próbálunk futballistákat képezni”

– vázolta a szakember.

Könczei Soma szerint a sport nagyon gyakran kerül háttérbe, a tanulás, a pluszórák az első, és akkor jöhet a sport, de a futball még a sportok között is lenézett, közönséges, „proli”. „És ezen belül még a lányok…az végképp” – tette hozzá.

Könczei Soma szerint a gyerekek keveset sportolnak, és nehéz a szülőket meggyőzni ennek fontosságáról – és a lányoknál az arány még rosszabb, a foci világába pedig még nehezebb bevonzani őket. Hozzátette, inkább a szülőknek vannak fenntartásaik a focival szemben. Főleg óvodáskorban a gyerekek nagyon nyitottak. Szerinte nem az a baj, hogy a szülők elviszik „máshova”, azaz más sportot űzni a lányokat, hanem sokszor az, hogy nem viszik sehova.

A Dribli kiemelt csoportjaiban jelenleg nincs lány, de főleg a járvány előtt többen is voltak tömegsportot űzni, a százötven gyerekből akár húsz gyerek is.

A klubban megfordultak olyan lányok, kislányok is, akik később a Kolozsvári Olimpia női csapatába jutottak be. Szerinte az, hogy a foci egy „fiús sport”, sokszor csak egy kifogás. És nem az a lényeg, hogy valakiből futballsztár lesz-e: ha a gyerekek korán kezdik a sportot, megszokják, megszeretik, és ez a későbbi életükre is kihat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban
2024. április 01., hétfő

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben

Nemcsak élményt, hanem ismeretterjesztést is kínál a korondi madárkert, ahol közel 40 faj található a különféle páváktól a vízimadarakon át a fácánokig és papagájokig. Szász Emilt, a Hargita megyei létesítmény ötletgazdáját kérdeztük a madárkertről.

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben
2024. március 30., szombat

Ételmentő Munch „őrjárat”: Romániában is használható a magyarországi fejlesztésű app

Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.

Ételmentő Munch „őrjárat”: Romániában is használható a magyarországi fejlesztésű app
2024. március 30., szombat

Energikus dallal és klippel mutatkozott be a frissen megalakult gyergyói NÉKED zenekar

Új együttessel bővült az erdélyi zenei színtér: a frissen megalakult gyergyószentmiklósi NÉKED banda a Süt A Nap Az Égen című dallal és videóklippel debütált.

Energikus dallal és klippel mutatkozott be a frissen megalakult gyergyói NÉKED zenekar
2024. március 30., szombat

Még több sivatagi por érkezhet a Kárpát-medence fölé, bizonytalanná válhatnak az előrejelzések

Sivatagi por étkezett a Kárpát-medence fölé, a magasszintű felhőzet a por hatására a vártnál jobban szűrheti a napsütést – írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.

Még több sivatagi por érkezhet a Kárpát-medence fölé, bizonytalanná válhatnak az előrejelzések
2024. március 29., péntek

A csapatmunka adta a lendületet a „legbölcsebb” nagyváradi diáklányoknak

Egymást inspirálva a legtöbbet hozták ki magukból a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium tanulói, akik első helyezést értek el a 14. Bölcs Diákok vetélkedő országos, múlt hétvégi döntőjén.

A csapatmunka adta a lendületet a „legbölcsebb” nagyváradi diáklányoknak
2024. március 27., szerda

Szupersztárok a Szigeten: csaknem ötven fellépőt jelentettek be a szervezők

Mások mellett Liam Gallagher, Halsey, Skrillex, Janelle Monáe, Raye és Tom Odell neve is szerepel a Sziget fesztivál szerdán bejelentett újabb csaknem ötven fellépője között.

Szupersztárok a Szigeten: csaknem ötven fellépőt jelentettek be a szervezők