A harmadikos szamosújvári Kis Antónia Adrienn a Tordai-hasadékba „látogatott el” Mátyás királlyal
Fotó: Facebook/ Mathias Rex Egyesület
A kincses város leghíresebb szülöttjéről emlékeztek meg szerdán: az igazságos Mátyás királyról. A Mathias Rex Egyesület kihirdette pályázatának nyerteseit, a gyerekeknek az 579 éve, február 23-án született uralkodóval kapcsolatban kellett írniuk, rajzolniuk. A városháza reneszánsz toronyzenével emlékezett a nagy királyra.
2022. február 23., 20:172022. február 23., 20:17
2022. február 24., 10:142022. február 24., 10:14
Február 23-án ünnepelték a kolozsváriak városuk híres szülöttét, Mátyás királyt, akiről születése napján többféleképpen emlékeztek meg szerdán. A városháza három óránként felcsendülő reneszánsz toronyzenével emlékezett a nagy királyra, a Mathias Rex Egyesület kihirdette rajz- és fogalmazás pályázata nyerteseit, a művészettörténészek által működtetett Korzo egyesület pedig egy érdekességet osztott meg az ünnepelt születésének időpontjáról.
A gyerekeknek az 579 éve, 1443. február 23-án született Mátyásról kellett rajzolniuk, aki egy kolozsvári szőlősgazda házában látta meg a napvilágot Hunyadi János erdélyi vajda fiaként, majd a legigazságosabb uralkodóként vonult be a magyar történelembe. Az óvodásoktól és kisiskolásoktól egy-egy rajzot vártak, amelyen a gyerekek azt ábrázolták, mit is néznének meg Mátyás királlyal együtt a lakóhelyükön.
Ballok Zsuzsa Csilla projektfelelős lapunk megkeresésére elmondta, hogy a tavalyi évhez hasonlóan, idén is online emlékeznek meg Mátyás király születésnapjáról, így szervezték meg a díjátadót.
A felhívásra csaknem 300 rajz és számos fogalmazás, vers és képregény érkezett. A díjazás úgy történt, hogy feltöltötték a pályamunkákat a Mathias Rex Egyesület Facebook-oldalára, ott lehetett ezekre szavazni. Végül ezeket összesítették, illetve korosztályonként a zsűri is kiválasztott egy-egy kiemelkedő munkát, hogy ne pusztán népszerűségi verseny legyen.
– húzta alá a projektfelelős.
Az első osztályos, kalotaszentkirályi Juhász Petra Zsófia rajza Mátyás királyról és helyi jellegzetességekről
Fotó: Facebook/ Mathias Rex Egyesület
Hozzátette, a pályázat lényege, hogy a gyermekek megismerjék jobban Mátyás királyt. Minden évben úgy választják ki a témákat, hogy könnyen bele tudják képzelni magukat, de emellett kelljen egy kis háttérmunka hozzá, hogy utánanézzenek, ki volt Mátyás és miről híres, milyen volt a korszak, amelyben uralkodott. Egyik évben például a jelige az volt, hogy Mátyás király udvarában jártam, ez olyan téma, aminek utána kellett nézniük, nem csak a gyermekeknek, hanem tanítónőknek, óvónőknek és tanároknak egyaránt.
„Fontos, hogy emlékezzenek majd ezekre a munkákra, hogy tudatosodjon bennük: Mátyás király nem csak egy szobor Kolozsvár főterén. Külön öröm számunkra, hogy habár a felhívás a Kolozs megyében élő gyerekeknek szólt, nem csak innen érkeztek pályamunkák, hanem Erdély több megyéjéből és Magyarországról is” – mutatott rá Ballok Zsuzsa Csilla.
erről Oláh Emese alpolgármester közölt posztot Facebook-oldalán, mint írta, a reneszánsz La primavera dallam csendült fel szerdán.
A Korzo egyesület szintén Facebook-posztban osztott meg egy érdekességet Mátyás király horoszkópjáról. Sokáig tévesen tudták az uralkodó születésének napját, egészen addig a pillanatig, míg elő nem került a dokumentum a vatikáni könyvtárból. A horoszkóp szerzője pontosan lejegyzi, hogy a király 1443. február 23., 15 óra 7 perc, 34 másodperckor született. Hozzáteszik, hogy a másodperc csak föltevés.
A 15. századi Európa egyik legsikeresebb koronás fője
Több felmérés illetve közvélemény-kutatás szerint is az emberek többsége ma úgy gondolja, hogy Magyarország történelmének az egyik legnagyobb történelmi alakja és legjelentősebb uralkodója Hunyadi Mátyás volt, akinek országlása idején, 1458 és 1490 között a Magyar Királyság virágkorát élte. Kétségtelen, hogy Mátyás a 15. századi Európa egyik legsikeresebb koronás főjeként óriási jövedelmekkel rendelkezett, - birtokolta a jól termelő hazai aranybányák bevételeit (mely bányák majd a Hunyadiak kora után ürülnek csak ki) és jelentős adóival tele kincstárat tudhatott magáénak a kontinens egyik legütőképesebb zsoldos hadseregét fenntartva. Emellett Mátyás még hódításokat is indított: megszerezte Morvaországot, sőt egy időre Bécset is, európai nagyhatalommá téve országát. Eközben féken tartotta a déli határokat fenyegető törököket és stabil, erős királysággá változtatta Magyarországot. Halálát követően Magyarország válságba került, majd a török prédája lett, három részre szakadva.
Különböző alternatív tanulási módszereket kínálnak, az iskolai hagyományos oktatási metódusokat interaktív és kísérletszerű tevékenységekkel egészítik ki a Qub Education központban.
Idén virágvasárnap is táncmozdulatokkal idézik fel Jézus szenvedéstörténetét Csíksomlyón. Oláh-Bányay Iringó, a Csíksomlyói Passió Csoport szereplője, szervező a passiójátékok hagyományáról, az előadás köré épült közösségről beszélt a Krónikának.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!