Fotó: florenafotografie.ro
Hat új strandot vehetnek igénybe az idei szezontól kezdve a turisták Tulcea és Konstanca megyében – a Fekete-tenger-parti fürdőhelyek kialakítását a Duna-delta Bioszféra Rezervátum vezetősége javasolta.
2016. január 15., 11:212016. január 15., 11:21
Az egyenként körülbelül háromhektáros területek továbbra is az illető önkormányzatok hatáskörébe fognak tartozni – olvasható a Digi24 hírportálon.
A rezervátum vezetősége elkezdte a tárgyalásokat a helyi vállalkozókkal és hatóságokkal annak érdekében, hogy az összesen – megközelítőleg – 20 hektárnyi homokos területet a legmegfelelőbb módon tudják kialakítani. A Tulcea és Konstanca megyéhez tartózó fürdőhelyek a tervek szerint többé nem tartoznak majd a Duna-deltai bioszféra védett területéhez. A kiválasztott zónákban nem élnek védett állatok és növények, a területeknek, amelyeknek ügykezelését nem kaphatják meg magánszemélyek, a tervek szerint nem változik meg a kinézete.
Konstanca megyében a Midiához, Corbuhoz és Vaduhoz közeli, Tulcea megyében pedig a Sulina, Portiţa és Szentgyörgy települések melletti partszakaszt alakítják strandokká. Corbun például, ahol a strand mintegy 22 kilométer hosszan nyúlik el, egy 3 hektáros területet különítenek el, ahol szervezetten fürdőzhetnek a turisták. A kijelölt területeken faházakat, ökoillemhelyeket helyeznek el, vízimentőközpontokat alakítanak ki.
Tavaly nyáron Corbu és Vadu vadregényes vidéke 5000 turistát vonzott a környékre. Az UNESCO 1992-ben vette fel az Ember és bioszféra elnevezésű programba a 4152 négyzetméter kiterjedésű Duna-deltát, amelynek 82%-a Románia, 18%-a Ukrajna területén található. A bioszféra-rezervátum természetvédelmi rendeltetésű területnek minősül. A rezervátumok világhálózatának alapító okirata szerint ezeknek a területeknek az ember és a bioszféra között létrejövő kiegyensúlyozott kapcsolatot kell előmozdítaniuk.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!