Fotó: Várkert Fesztivál
A szervezők elégedetten, a látogatók élményekkel tértek haza a gyalui várkastély parkjában szervezett 3. Várkert Fesztiválról. Gergely Balázs főszervező lapunknak értékelte a vasárnap zárult rendezvényt.
„Nagyon jó hangulatú volt a fesztivál, és bár az előkészületek, valamint a helyszíni munkák kissé fárasztóak, a szervezőcsapat feltöltődött a hétvégén. Majdnem minden tapasztalat pozitív volt, a szívünkhöz nőtt ez a rendezvény” – mondta el a Krónika megkeresésére Gergely Balázs, a vasárnap zárult gyalui 3. Várkert Fesztivál főszervezője. Hozzátette, sikerült megvalósítaniuk azt a céljukat, miszerint megszólítják a kolozsvári és a Kolozsvár környékén élő gyermekes családokat. Kifejtette, a tavalyhoz képest a felnőtt látogatók száma nagyjából változatlan, ellenben a gyerekek száma határozottan nőtt.
– tette hozzá. A főszervező szerint a Kaláka, valamint a 100 Folk Celsius gyerekkoncertek nagy örömöt szereztek a kicsiknek és szülőknek egyaránt, nagyon sokan vettek részt rajtuk, de az esti, nagyszínpadi produkciók is sok látogatót vonzottak. Szintén népszerűnek bizonyult a Varga Csaba nagyváradi hegymászóval való beszélgetés, és a Mátyás korabeli, illetve a honfoglalás korabeli rekonstrukciós játékok.
– fogalmazott Gergely Balázs, aki szerint az eső a szervezők nagy ellensége, de a meteorológusok rosszabb időjárást jósoltak, mint amilyen valójában lett. Pénteken a kedvezőtlen időjárás ellenére is sokan részt vettek a nyitókoncerten, szombaton és vasárnap pedig ragyogó idő volt, nagyon pici záporral.
Fotó: Várkert Fesztivál
A szervezők észrevétele szerint a gyermekes családok kicsit bizonytalanabbak és jobban aggódtak az időjárás miatt, ezért valószínű, hogy sokakat az eső tartott otthon, illetve a labdarúgó-világbajnokság, évzáró ünnepség, ballagás is valamennyire leszűkítette az emberek mozgásterét.
– részletezte Gergely Balázs. Hozzátette, a zenei palettán nem kimondottan populáris, népszerű zenekarok szerepelnek, hanem zenei „finomságokat”, rétegzenéket tartalmaz. Viszont ebből próbálták nagyon változatosan összerakni a programot, hogy ne egy-egy nagy koncert miatt jöjjenek ki az emberek, hanem a hangulatért, pihenésért, lazulásért.
„Úgy érzem, hogy túl nagy tömegben nem lehet fenntartani ezt a hangulatot, az intimitását, bensőségességét, családiasságát a rendezvénynek” – mondta a főszervező. A középkori várkastély hatalmas parkjában valóban mindenki jól érezhette a magát, illetve a programok is minden korosztályt megszólítottak.
„Nemcsak hogy nem bánom, de nagyon örvendek, hogy visszafordultam, különben szinte egész biztosan úgy jártam volna, mint Erőss Zsolték:
– mesélte a Várkert Fesztivál zárónapján Varga Csaba nagyváradi hegymászó, aki márciusban kezdődő, májusban végződő himalájai útjáról tartott vetített videós beszámolót.
Varga Csaba váradi alpinista hangulatos, közvetlen hangú beszámolót tartott
Fotó: Kiss Judit
A hegymászó a Kalifa Himalája Expedíció 2018 keretében a 8586 méter magas Kancsendzöngára tartott, amikor a május közepén vissza kellett fordulnia a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Varga Csaba elsődleges célja az volt – ami sikerült is neki –, hogy hegymászóhoz méltó emléket állítson a csíkszeredai születésű Erőss Zsoltnak és a gyöngyösi Kiss Péternek, akik 2013-ban mászták meg első magyarokként a Kancsendzöngát, azonban ereszkedés közben eltűntek.
– mondta Varga Csaba. Arról is mutatott videófelvételeket a népes hallgatóságnak, miként szögezte fel az emléktáblát az 5500 méteren található alaptábor egyik kimagasló sziklájára, ahonnan tisztán lehet látni a 8586 méteres csúcsot.
A váradi alpinista hangulatos, közvetlen hangú beszámolót tartott nemcsak a hegymászás, a Kancsendzöngán való felfelé haladás, a mostoha időjárási körülmények kísérte, hófuvásos út pillanatairól és nehézségeiről, de a közönség betekintést nyerhetett a nepáli főváros, Katmandu utcaképeibe, valamint abba is, hogy miként áldották meg a csúcsra indulókat és magát a hatalmas hegyet a buddhista lámák. „Nagyon megható volt látni azt az emléktáblát, amelyet a gyergyói EKE állított Erőss Zsoltéknak a hegy lábánál álló kis buddhista szentélyben, ezt az emléktáblát is megáldották, imazászlókkal díszítették fel a lámák” – mondta Varga Csaba.
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület országos és gyergyói szervezetének felkérésére négy gyergyói hegymászó állított emléktáblát Erőss Zsoltnak és Kiss Péternek 2016 novemberében, a Kancsendzönga felé vezető úton legmagasabban fekvő kolostorban, egy Sherpa Gaun nevű faluban, ide is ellátogatott útja során Varga Csaba.
Túlzás nélkül állítható, hogy a Várkert Fesztivál zárókoncertje,
A Braindogs vasárnapi gyalui fellépése minden várakozást felülmúlt
Fotó: Várkert Fesztivál
Az itteni közönség nagyjából annyit tudhatott az együttesről, hogy már jó ideje a magyarországi koncertélet legnagyobb nevekből álló tribute-zenekarának számítanak, hiszen a Quimby-tagok (Varga Livius és a vasárnap igazoltan hiányzó Kiss Tibor) mellett Frenket, a bécsi Ripoff Raskolnikov blues-gitárost és az angol Ian Siegalt is soraiban tudó Braindogsnak már a névsor alapján is jónak kell lennie.
Egyértelmű volt, hogy a tagok egytől-egyig komoly tisztelői Tom Waitsnek, és érezhető volt, hogy a Braindogsban ők is kirajonghatják magukat zenélés közben. A londoni Ian Siegalt többen a legtehetségesebb fehér soul-blues énekesként tartják számon, nem véletlenül: a londoni úriember olyan hitelesen hozta a Tom Waits-karaktert, hogy nehéz volt nála jobbat elképzelni.
Külön tapsot érdemelt a Hobo zenekarából ismert Nagy Szabolcs zongorista és a Pál Utcai Fiúkból ismert Varga László basszusgitáros is, akik remekül egészítették ki a csapatot. Koncert közben láthattuk, amint a szervezők elégedetten mosolyogtak össze a produkció közben: azt érezhették, amit a közönség is, hogy a lehető legjobb döntés volt Tom Waits dalaival zárni a fesztivált.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!