Kísérlet. Az Elon Musk tulajdonában levő Starlink szeretné enyhíteni az új generációs műholdakra vonatkozó korlátozásokat
Fotó: Elon Musk/Facebook
Romániában folytat kísérleteket Elon Musk műholdas cége, a Starlink, hogy bebizonyítsák: egy, az 1990-es évekből származó globális szabály, amely technikailag korlátozza az új generációs, nem geostacionárius műholdakat, enyhíthető anélkül, hogy a hagyományos, geostacionárius műholdak működését befolyásolná.
2024. október 02., 21:362024. október 02., 21:36
2024. október 02., 21:372024. október 02., 21:37
A kísérletek a Nemzeti Hírközlési Hatóság (ANCOM) beleegyezésével és támogatásával zajlanak – számolt be a Profit.ro gazdasági portál.
Az Elon Musk által kifogásolt szabványt a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU), az ENSZ IT&C szakosított ügynöksége dolgozta ki és vezette be világszerte.
ez a mutató az úgynevezett egyenértékű teljesítményáram-sűrűség (EPFD).
Kísérlet. Az Elon Musk tulajdonában levő Starlink szeretné enyhíteni az új generációs műholdakra vonatkozó korlátozásokat
Fotó: Elon Musk/Facebook
A korlátozás hatására a műholdas internetszolgáltatások – például a Starlink – által szavatolható sebesség és lefedettség korlátozódik. A cél a geostacionárius műholdak védelme a működésüket zavaró interferenciától.
A cég nemrégiben arra kérte az amerikai távközlési szabályozó hatóságot, a Szövetségi Hírközlési Bizottságot (FCC), hogy ne várjon tovább arra, hogy az ITU megváltoztassa a nemzetközi szabályokat, hanem lazítson a szabályon az Egyesült Államokban.
Ugyanakkor Románia lett az első olyan ország a világon, ahol tanulmányt készítenek annak bizonyítására, hogy az EPFD határértékét a jelenleg előírt szinthez képest jelentős mértékben, zavarok nélkül lehet emelni – közölték a Profit.ro forrásai.
A teszt keretében az ANCOM felügyelete alatt a Starlink engedélyt kapott arra, hogy túllépje a jelenlegi globális EPFD-küszöbértéket, és az ANCOM-mal egyeztetett bizonyos működési paraméterekkel összhangban, korlátozott területen és kizárólag a teszt időtartama alatt működjön.
Az ANCOM szándéka, hogy a tanulmány eredményeit az ITU e témával foglalkozó ülésein ismertesse. Elon Musk be akarja bizonyítani, hogy a Starlink műholdak a jelenlegi ITU EPFD-határérték akár nyolcszorosán is képesek működni, miközben a geostacionárius műholdakat továbbra is kímélik.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
szóljon hozzá!