Április 7-e, az egészség világnapja alkalmával eredményt hirdetett a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság a diákok számára kiírt receptversenyében. A pályázattal az egészséges táplálkozásra kívánták felhívni a figyelmet, arra, hogy ezt gyermekkorban lehet megalapozni, többek között úgy, hogy szülők és gyermekek együtt készítik el az ételt.
2015. április 07., 17:532015. április 07., 17:53
1948. április 7-én alakult meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO), s azóta minden évben ez a nap az egészség világnapja. A WHO ez alkalommal az élelmiszerbiztonságra hívja fel a figyelmet világszerte, az idei jelmondat: Élelmiszerbiztonság a termőföldtől a tányérig.
„Az élelmiszerbiztonsági szabályok be nem tartása fertőzésekhez, betegségekhez vagy mérgezésekhez vezethet. Az élelmiszerek útján terjedő betegségek világszerte évente 2 millió ember halálát okozzák, sajnos számos gyerekét is. Az élelmiszerek tartalmazhatnak baktériumokat (pl. szalmonella), vírusokat, parazitákat és kémiai anyagokat (toxinokat), melyek több mint kétszázféle betegség kialakulásáért lehetnek felelősek, a hasmenéstől a rákos megbetegedésekig\" – írta ez alkalommal kiadott közleményében Tar Gyöngyi, a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Tájékoztatása szerint a biztonságosabb étkezésért a gyártók és fogyasztók számára is érvényesek a szabályok. Ezek közé tartozik, hogy tisztaságot kell tartani, és rendszeresen kezet mosni, külön, biztonságos hőmérsékleten tárolni a nyers és fogyasztásra kész élelmiszereket, alaposan meg kell főzni, sütni a nyersen nem fogyasztható élelmiszereket, illetve ellenőrzött forrásból származó vizet és nyersanyagokat kell felhasználni.
Egészséges táplálkozás a családban címmel az idei egészség világnapja alkalmával a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság receptversenyt hirdetett, amelyre 5-8. osztályos diákok pályázhattak. Kevés receptet kaptak, 29 diák és egy osztályközösség küldött be a megyéből összesen 52 receptet. A diákok családtagjaik, tanáraik, nevelőik segítségével elkészített ételek tervezetével pályáztak.
„Fontos hangsúlyozni, milyen sokat számít, ha a gyerek látja szorgoskodni szüleit, nevelőit a konyhában. Ez az alapja annak, hogy felnőttként természetes legyen neki a főzés, hogy örömét lelje a maga készítette ételben. Gyermekkorban kell lefektetni az egészséges táplálkozás alapjait, hiszen az ilyenkor kialakuló étkezési szokások akár az egész felnőttkort meghatározhatják” – mutat rá az igazgatóság. Mint a szakemberek fogalmaztak, a főzés nemcsak az ételkészítésnek, hanem a tanulásnak, a hagyományok átadásának és a beszélgetéseknek az ideje is.
„A gyerekeket már egészen kis kortól bevonhatjuk a konyhai feladatokba. Az együtt főzés egyik legnagyobb varázsa, hogy a gyerekek sokkal szívesebben eszik meg azt, aminek elkészítésében részt vettek. Így sokkal könnyebb rászoktatni őket az egészséges étkezésre\" – fogalmaztak az igazgatóság szakemberei.
A pályázatokat Nagy Beáta dietetikus segítségével bírálták el. Első díjat kapott a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Általános Iskola diákja, Fodor Anna, aki rozskenyér, répatorta, tavaszi savanyúkáposzta-saláta recepttel pályázott, második díjat érdemelt ki a székelykeresztúri 1-es számú családi típusú elhelyező központ lakója, Kóré Alina, aki ananászos csirkemellet készített ribizlivel, harmadik díjas pedig a fenyédi Márton Áron Általános Iskola diákja, Biró Anna lett, aki fokhagymás brokkolikrém és karfiolkrémleves leírásával pályázott. A szentegyházi Boldizsár Barna negyedik helyezést ért el, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium hetedikesei pedig az együtt főzésért és az igyekezetért különdíjat kaptak a túrós puliszkájukra. A többi pályázó dicséretben részesül.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
szóljon hozzá!