Pethő Csaba a legjobb hangszeres szólista díjat kapta a 11. nemzetközi ifjúsági jazzversenyen
Fotó: Facebook/IYJCAF/Sólyom Sándor Photography
Több alkalommal is elismerték már a marosvásárhelyi születésű, Budapesten tanuló Pethő Csaba gitártehetségét. A frissen díjazott fiatal zenész a jazz műfajjal való megismerkedésről, alkotásról, a külföldi tanulmányok és hazai koncertprogram összehangolásáról beszélt a Krónikának.
2019. április 25., 14:192019. április 25., 14:19
2019. április 25., 14:242019. április 25., 14:24
– Nemrég megkaptad a legjobb hangszeres szólista díját a 11. nemzetközi ifjúsági jazzversenyen és -fesztiválon, a marosvásárhelyi rendezvényen neves szakemberekből álló zsűri értékelte a zenei teljesítményed. Ennek fényében hogyan fogadtad az elismerést?
– Nagyon örültem neki. Ez a fesztivál és verseny fontos szerepet tölt be az életemben, hiszen itt, a szülővárosomban találkoztam először testközelből a jazz műfajjal. Három évvel ezelőtt vettem részt először, akkor csak hallgatóként, rá egy évre Béni Dorottyát kísértem gitáron, egy évvel ezelőtt pedig szólókategóriában indultam, illetve a Spontaneous Plannel is versenyeztünk.
A marosvásárhelyi megmérettetés egyik nagyon jó része a zsűri értékelése, amely közvetlenül az aznapi versenyprodukciók után következik, ahol minden egyes zsűritag hosszan kifejti véleményét az előadásról a versenyzőkkel szemtől szemben, a nyilvánosságtól elvonulva.
– A hónap elején közzétettél egy olyan hírt a Facebook-oldaladon, hogy az év felfedezettje lettél. Ez mit jelent pontosan, hol tüntettek ki?
– Ez a díj a 2018-as évre vonatkozik. Októberben részt vettem a Ștefan Vannai szervezte Jazz Napocensis versenyen, ahol ugyancsak a legjobb hangszeres díját nyertem.
– Ezek szerint a gitártehetséged több alkalommal is díjazták már. Mióta játszol, és milyen gyakorisággal?
– Tíz éve kezdtem el gitározni, azóta játszom is. Sok fellépésem volt már különböző formációkkal és szólóban is. Itt szeretném kiemelni, hogy a Vecker zenekarban eltöltött idő és a Dósa Noémivel alkotott duónk adott nekem nagyon sok rutint a színpadon. A fellépések gyakorisága változó és kiszámíthatatlan, de szerencsére akadnak meghívások, és azt csinálhatom, amit szeretek.
– Vecker, Gabriel, Spontaneous Plan – ezekhez az együttesekhez fűződik a neved. Jelenleg milyen szerepet töltesz be ezen zenekarok életében?
– A Vecker egy leállt projekt, 6 évig zenéltünk együtt, de más irányba vitt minket az élet. A Gabriel zenekarban a 2018-as szezonban működtem közre gitárosként, jelenleg más gitárossal játszanak. A Spontaneous Plan egy éve alakult. A 10. nemzetközi ifjúsági jazzfesztiválon debütáltunk Marosvásárhelyen.
A zenekar tagjai: Dósa Noémi – ének, Siklai István – basszusgitár, Kolláth István – dob, és jómagam gitáron működöm közre.
– Még a Vecker zenekar megszűnése előtt, 2017-ben megnyertétek a Legszebb Erdélyi Magyar Dal 25 év alatti kategóriáját.
– A Pillantás című dallal nyertük ezt az elismerést. Ez a legelső olyan szerzeményem, amelyhez szöveget is írtam. De a sikerhez hozzátartozik Nemes Tibor előadása, és Kovács Norbert produceri munkája. A díjátadó októberben volt, ha jól emlékszem. Ezután még volt egy karácsonyi miniturnénk, ami az utolsó megmozdulás volt a Vecker zenekar részéről.
– A budapesti Bartók Béla Konzervatóriumban tanulsz, de nagyon sok fellépést vállalsz itthon. Hogyan osztod be az időd, nehéz megszervezni a koncerteket?
– Nagyon sokat utazom Budapest és Erdély között. A fellépések miatt is, de a Bartók-konzin kívül a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémiára is járok, bár távoktatáson, de ez azt jelenti, hogy havonta egyszer egy hétvégén Kolozsvárra kell utaznom órát hallgatni.
Szerencsére a szüleim is támogatnak ebben, amit nagyon köszönök nekik.
– Sok erdélyi zenész tanul Magyarországon, és végül ott építik fel karrierjüket. Neked mi a célod, hazatérsz a diplomáddal?
– Ez így van.
Én még nem tudom, hogy a tanulmányaim befejezése után hol fogok élni. De remélem, hogy zenélni minél több helyen lesz alkalmam.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!